Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tutuklu Öğrencilerin Anneleri Meclis’te

Gündem

Tutuklu Öğrencilerin Anneleri Meclis’te

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, ”Tutuklu öğrencilerin üye olduğu silahlı örgüt nerede? Özel yetkili savcılar göstersinler, o silahlı örgüte üye olacağım” dedi.

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, CHP Hatay Milletvekili Refik Eryılmaz, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Erzincan Milletvekili Muharrem Işık ve tutuklu öğrencilerin aileleriyle TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Aygün, cezaevlerinde 281 Ergenekon, 601 KCK tutuklusu, 500’ün üzerinde ise öğrencinin tutuklu olduğunu iddia ederek, bu öğrencilerin siyasetçi, futbolcu, iletişimci, sosyete dünyasından ziyaretçilerinin bulunmadığını söyledi.Bu öğrenciler hakkında, silahlı örgüt üyesi olmaktan 42 yıla kadar hapis cezası istendiğini, aralarında 10’un üzerinde lise öğrencisinin de bulunduğunu belirten Aygün, ”Bu öğrenciler reşit bile değiller, mahkumlarla aynı koşullarda tutuluyorlar. Bunlar da çocuk hakları yönünden sakıncalıdır. Bu öğrencilerin üye olduğu silahlı örgüt nerede? Bunu, özel yetkili savcılar göstersinler, o silahlı örgüte de ben üye olacağım” diye konuştu.

CHP’li Eryılmaz da bu öğrencilere terörist damgası vurmaya, kimsenin hakkı olmadığını söyledi.Konuşmalardan sonra tutuklu öğrencilerden bazılarının anne ve babaları tek tek söz aldı.Ayça Kılınç’ın annesi Fadime Kılınç, kızının 5 aydır tutuklu bulunduğunu ifade ederek, Meclis’ten çözüm beklediklerini dile getirdi. Kılınç, kızının, yasal, demokratik haklarını kullandığını, yasal etkinliklere katıldığını anlattı.Ozan Sürer’in annesi Gülseren Sürer de oğlunun 128 günden bu yana Hopa’daki olaylar nedeniyle tutuklu bulunduğunu, çocuğunu görebilmek için 4 aydır Bursa’dan Ankara’ya geldiğini söyledi.(Haber Türk, 26.10.2011)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × two =

More in Gündem

To Top