Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Hasan Baba’yı Kaybettik…

Dersim

Hasan Baba’yı Kaybettik…

Dersim’de toplumun vicdan terazisinin sembolü olan yaşamı ve eylemleri ile herkese örnek olan TAYAD’LI Hasan BEYAZ  amcamızı sevdiklerinin ona hitabıyla “ Hasan Baba” mızı Van’da meydana gelen ikinci depremde kaybettik.


Hasan Amca, Hüsnü Yıldız’ın ölüm orucu eylemine destek vermişti.

“Hasan Baba” ,  Dersim’de Halk CephesiDerneği’nin  topladığı deprem yardımlarını Van’daki depremzedelere ulaştırmak için gitmişti.

Ancak Van’da meydana gelen ikinci büyük depremde ne yazık ki yıkılan bir binanın altında kaldı ve vefat etti.
Dersim’de yeri doldurulamayacak ölçüde bir boşluk bırakarak aramızdan ayrılan Hasan Baba’ya Xızır’dan rahmet ve yakınlarına da başsağlığı diliyoruz.

Dersimnews.Com

Not: Hasan amcanın naaşı yarın veya pazar günü Dersim Cemevi’nde yapılacak törenin ardından toprağa verilecek.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
8 Comments

8 Comments

 1. Cém Qırğız

  11/11/2011 at 21:17

  Başımız sağolsun. Hasan Amca son anına kadar dünyada geçirdiği her günü ile insanlığa örnek bir hayat sürdürmüştür. Kırmanciye’ nin başı sağolsun. Hakk rahmet eylesin. Başta Kumru Teyzeme olmak üzere tüm aile ve yakınlarımıza Hakk’ tan Ana Fatma’ dan, Qureyş’ ten sabır ve yardım diliyorum.

  Mékanı cennet olsun.

 2. Hidir Aytac

  12/11/2011 at 06:56

  Hasan Beyaz arkadaşın vefat haberini düneyin aldım ne kadar üzüldüğümü anlatamam,beni en fazla üzen de cenazesine katılamayışım. Hasanı çocukluğundan beri tanırdım aynı zamanda akrabamızdı dürüst onurlu ve her zaman haksızlığa karşı idi. Hasanın bu kişiliği çocuklarınada yansıdı mücadeleci kişilği yüzünden bütün aile sistemin hedefi haline geldi ve bedeninde bir parça koptu Hasan ve çocukları bu baskıları gögüsledi asla ve asla yılmadı.Nerde bir eylem ve etkinlik olsa Hasan orda ve destek veriyor olarak gördüm son olarakta Van’daki afetzedelere yardıma gitmesi kişiliğinin bir özeti olarakta ifade etmek istiyorum. Saçı ak,Alnı ak kalbi Munzur suyu kadar temiz ve duru sevgili kardeşim sen rahat uyu.

 3. Koo Sur

  12/11/2011 at 11:43

  GUL U NUR MiYANDE VE!

  Bırao hewl, derezao hewl, apo hewl, xalo hewl tu zerrê madera! Wertê gul u nurde ve, gul u nur miyande ve! Yiyê ke tu dımera bervênê, Haq quwetê cıdo, sabır cıdo, sarê ho, sarê ma wes vo! Serva herçi berxudar ve! Huridiya tu her daym asena!

  Travma üzerine travma, dert üzerine dert, yıkım üzerine yıkım yaşayan bir toplum olarak bizler, bir noktayı hiç unutmayalım: Birbirimize güvenelim, birbirimizi sevelim. Acılara rağmen, sürgünlere rağman, travmalara rağman birbirimize güveni, dayanışmayı ve sevgiyi eksik etmeyelim. Bir birimizi sevmeyi yeniden öğrenelim.

  Yaşadığımız travmalar, Otuzsekiz (1938) katliamları ve bunu izleyen zulüm zincirleri bize bu güzel değerleri unutturdu. Yeniden kendimizi, biribirimizi sevmeyi, saymayı ve korumayı öğrenelim.

  Değerli abimiz Hasan Beyaz içimezden güzel bir örnekti. Ona ve değerli Dersimli genç gazateci CEM EMİR´e bizim için, Dersim için ve Anadolu için yaptıklarına candan teşekkür ediyoruz, mekanları güller ve aydınlıklar yurdu olsun, Hak rahmet eylesin. Bunlarin her biri Dersimin bir gülüdür! Bir Dersim ışığıdır. Ma sıma ra zerre ra haskeme (Biz sizleri gönülden seviyoruz!) Mekanınız cennet olsun!

 4. Sibel

  12/11/2011 at 13:03

  Hakkari/ Yüksekova’dan…
  öncelikle Beyaz ailesinin ardından tüm dersim halkının başı sağolsun..acınızı paylaşıyor, sevdiklerine sabır diliyorum.

 5. Aynur Hüseyin SOYLU

  12/11/2011 at 17:42

  O Dersimde onurlu kişiliğin sembolü,mücadelenin yılmaz bekçisi,espirili ve sevecen kişiliğiyle içimizi ısıtan hepizin HASAN amcasıydı.başta KUMRU teyze ,sevgili PINAR,HASRET abla,HAKAN,AYHAN ve CİHAN’ımız olmak üzere hepimizin başı sağ olsun

 6. Hidir düzyar

  13/11/2011 at 17:24

  Sevgili Hasan arkadasimi kaybetmis olmanin üzüntüsüyle tüm sevenlerine ve yoldaslarina bassagligi diliyorum. Yillarca Tunceli Köy Hizmetleri Müdürlügünde beraber calistik. Cok deger verdigimm dürüst, fedakar, temiz yürekli candan bir arkadasti. Gercektende depremden dolayi zor durumda olan afetzedelere hic düsünmeden yardima gitmesi güzel kisiliginin bir özetidir adeta. Vefali, mücadeleci örnek kisiligi mücadeleye, insanliga yol olsun, örnek olsun. Heppimizin basi sag olsun. Ailesine ve TAYAD´li ailelere bassagligi diliyorum.
  Hidir Düzyar.

 7. Sivaslı

  13/11/2011 at 18:52

  Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

 8. ÖZGÜR GEDİK

  14/11/2011 at 09:21

  HASAN AMCAYI KÜÇÜKLÜĞÜMDEN TANIRIM. ÇOĞU AKRABALARIMDAN ÖTE SEVDİĞİM BİR İNSANDI. YAŞIM VE YAŞANTIM HASAN AMCAYI DAHA İYİ VE DAHA UZUN TANIMAMA ENGEL OLDU BELKİ AMA ONUN SEVECEN, BARIŞCIL VE BABACAN BİR İNSAN OLDUĞUNU BİLİYORUM. KURUM TEYZE,HAKAN ABİ,HASRET ABLA, AYHAN,PINAR,CİHAN VE HEPİMİZİN BAŞI SAĞOLSUN.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 − 16 =

More in Dersim

To Top