Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kamer Genç’ e Çirkin Saldırı

Haberler

Kamer Genç’ e Çirkin Saldırı

Kamer Genç, TBMM’de Deniz Feneri ile ilgili konuşma yaparken, AKP Milletvekili ve Meclis İdare Amiri Salim Uslu’nun müdahalesine maruz kaldı. Uslu, Kamer Genç’i iterek kürsüden indirirken, müdahale sırasında Meclis TV yayını kesti. Olaya tepki gösteren Genç, “Meclis AKP’nin çiftliği haline geldi” dedi.

Meclis Genel Kurulunda Deniz Feneri davasıyla ilgili konuşma yapan Dersim Milletvekili Kamer Genç Meclis İdare Amiri Salim Uslu tarafından kürsüden itildi ve stenografların oturduğu masaya çarptı.

Yolsuzluklar üzerine konuşturulmadı
Kamer Genç, elinde fener ile kürsüye geldi ancak Meclis Başkanvekili Sadık Yakut’un tepkisi ve uyarısı üzerine feneri bıraktı. Daha sonra Genç’e tepki gösteren Yakut, yolsuzluklar üzerine konuşan Genç’e söz aldığı konuyla ilgili konuşması konusunda uyarıda bulundu.

Konuşmaktan men edildi
Genç’in konuşmasını sürdürmesi üzerine Yakut, mikrofonu kapatarak içtüzüğe göre “hatibi konuşmaktan men etme” kararını oyladı ve oy çokluğuyla Genç’i konuşmadan men ettirdi. Buna tepki gösteren ve kürsüden inmeyen Genç’e karşı meclis idare amirini göreve çağıran Yakut’un çağrısı üzerine İdare Amiri Salim Uslu kürsüye gelerek Kamer Genç’i iterek uzaklaştırdı.

Hasip Kaplan’dan Sert Tepki
BDP Grup Başkanvekili Hasip Kaplan, yerinde ayağa kalkarak, “Ayıptır, ayıp. Susalım mı? Gözümüzün önünde cereyan ediyor fiili saldırı. Çoğunluğunuz var öyle değil mi? Çoğunluğunuza dayanarak fiili saldırıda bulunanları koruyorsunuz. Adında, ‘adalet’ bulunan bir partiye yakışıyor mu? Sayın Uslu, özür diler bunu telafi eder” diye konuştu.

AK Parti sıralarından yöneltilen, “Kamer Genç’i mi savunuyorsun?” sözlerine Kaplan, “Ben kimseyi savunmuyorum. Zor durumda kalırsınız, millete karşı yapmayın. Çıksın özür dilesin. Burada bir fiili saldırı var. Fiili saldırıyı savunamazsınız. ‘Çoğunluğuz, dikta olacağız, her şeye biz karar vereceğiz…’ Benim vicdanım kabul etmiyor. Benim vicdanım isyan ediyor” karşılığını verdi.

Uslu Tartışması
Yapılan itirazlar üzerine, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut usul tartışması açtı.

Genel Kurulun oyuyla kınama cezasının reddedilmesinin faydalı olup olmadığını soran Şandır, “İdare Amiri Meclis çalışmalarında huzuru ve sükunu sağlamakla görevli. Sebebi ne olursa olsun bu kürsüde fiili saldırıyı hoş karşılayamayız” dedi.

Oylamanın yapılmasının doğru olmayacağını söylediğini belirten Şandır, “Hukuka uyularak yanlış yapılmıştır” diye konuştu.

CHP Samsun Milletvekili Haluk Koç da İdare Amirinin “Hatibin üzerine yürüyerek, kürsüde darbederek, iterek, kakarak susturmak gibi bir görevi” bulunmadığını söyledi.

Uslu’nun sendikacı olduğunu ve TBMM’yi “kendi sendikasının genel kuruluyla karıştığını” savunan Koç, “Sayın Başkan burada önü alınmayacak bir hatanın kapısını açmış bulunuyorsunuz. Artık çoğunluk kavramı çoğulculuğun her alanda üstüne geçmiş vaziyette” diye konuştu. Koç, Uslu’nun mutlaka özür dilemesi gerektiğini söyledi.
(bu haber radikal ve sol haberden derlenmiştir)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Hidir Aytac

    11/11/2011 at 18:49

    Öyle anlasiliyorki bundan sonra AKP gemi aziya almis korkusuz ve hayasiz bir sekilde kendine göre gücsüz ve zayif gördügü her seye saldiriyor. Bu AKP nin gercek özüdür, yani barbar, fasist. Asla demokrat olmayan ama her agzi acilanda kendilerini mazlum ve ezilmis bir grüh olarak gösteren bu din tüccarlari ileri demokrasi adi altinda Kürtlerin demokratik alanini iceri tikarak terorize ederek Gencecik insanlarein üzerlerine ucaklari ile gaz dökerek katleden. Van depremini siyasi randa dönüstürmek icin kabinece Vana gidip halkin hakli taleplerini polis copu ile darbeleyip sonrada biber gazi ile bayiltincaya kadar halki acilar üzerine acilar yasatan bunlar utanmaz din tüccarlai ey halkimiz bunlari iyi taniyin. Sonrada Yüce meclis diye diye milletvekillerine gelin yüce mecliste konusun diyen bunlar yasli ve gücsüz gördügü icin Kamer Genci itip kalkan bu Zorba ve Fasist ve insanliktan nasibini almamis bunlari kiniyorum telin ediyorum- Bu hakaret Dersim halkinadir bu hakaret insanligadir. Ve bütün Türkiyenin gözüönünde ne kadar barbar olduklaini gösterdiler.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + six =

More in Haberler

To Top