Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Seyitleri için Anma Yürüyüşü

Haberler

Dersim Seyitleri için Anma Yürüyüşü

15 Kasım 1937  tarihinde Eazığ Buğday Meydanında idam edilen Dersim Seyitleri için idamlarının 74. yıl dönümünde Türkiye ve Avrupa’da anma etkinlikleri düzenlenecek.Dersim News/Dersim –
Aralarında  Sey Uşen, Sey Rıza, Sey Rıza’nın oğlu Reşik Uşen’inde bulunduğu 7 Dersim önderi   1937 yılında 14 Kasım’ı 15 Kasım’a bağlayan gece Elazığ Buğday Meydanı’nda idam edildiler.

Aradan 74 yıl geçmesine rağmen idam edilen Dersim Seyitlerinin mezar yerleri bilinmiyor. Dersim Seyitlerinin mezar yerlerinin açılmasıyla ilgili yapılan tüm girişimlerden sonuç alınmadı.

İdamlarının 74. yıl dönümünde Dersim dernekleri Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli şehirlerinde anma etkinliği düzenleyecekler. Dersimliler, Dersim arşivlerinin açılması ve Dersim Seyitlerinin mezar yerlerinin açıklanması için yürüyecekler.

İstanbul’da Anma Yürüyüşü Yapılacak

Dersim Seyitlerinin idam edildiği 15 Kasım tarihinde DEDEF (Dersim Dernekleri Federasyonu) İstanbul Taksim meydanında anma yürüşü düzenleyecek.
Anma programı şöyle:

Tarih:15 Kasım Salı
Toplanma Yeri: Taksim Tünel
Saat: 19:00

Dersim’de Anma Yapılacak
Dersim Seyitleri için Dersim’de de anma yapılacak.  Dersim Kültür Derneği, Dersim Seyitleri için 15 Kasım’da anma yapacak. Anmada Dersim 38’de katledilen onbinlerce Dersimli için  mumlar yakılacak ve niyaz dağıtılacak.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

three × 4 =

More in Haberler

To Top