Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim Önergesine AKP Engeli

Haberler

Dersim Önergesine AKP Engeli

Başbakan Tayyip Erdoğan’ın “katliam” olarak nitelendirdiği Dersim Katliamı ile ilgili “özür dilemesi”ne rağmen, AKP ve MHP Meclis’te Dersim’le ilgili araştırma komisyonu kurulmasına geçit verilmedi.

Dersim News/Ankara – TBMM Genel Kurulu’nda önceki gün BDP’nin, “Dersim Olaylarını Araştırma Komisyonu” kurulması için verdiği grup önerisi, AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. CHP’li ulusalcı vekillerde ret oyu kullandı.

BDP’nin “Dersim olayları için araştırma komisyonu kurulması”na ilişkin araştırma önergesinin Meclis’te öncelikle görüşülmesi için verdiği grup önerisinin önceki günkü görüşmelerinde AKP’li Mehmet Metiner’in sözleri Meclis’i gerdi.

Metiner: Dersim 21. Yüzyılın Kerbelasıdır

Dersim’i 21. yüzyılın “Kerbela’sı” olarak nitelendiren Metiner, “Dersim tenkil ve tebdile maruz bırakıldı. Türkiye Cumhuriyeti seçkinlerinin modernleşme politikaları ile bağlantılı ret asimilasyon amaçlı bir operasyondur. Dersim’de isyan yoktur. Kürtlük temelli bir amaçla isyan etmediler. Dersim isyanını PKK terörü ile karşılaştırırsak yüzleşmeyi yanlış yere çekeriz” sözlerine MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural sert tepki gösterdi. Ancak Metiner, sözlerini “Başbakan’ın özrü doğru anlaşılmalı, yanlış yere çekerek Atatürk düşmanlığı Cumhuriyet hesaplaşmasına dönüştürülmesinin çarpıtma olduğunu millet biliyor” diye sürdürdü. Bunun üzerine yerinden söz alan Vural, “Maalesef TBMM, Türk milletinin egemenliğini kullanan Meclis’te bu millete katliamcı diyecek bir kara lekeyi bu milletin ak alnına sürme basiretsizliğini göstermiştir. Kendisini kınıyorum” sözleriyle tepki gösterdi.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four − one =

More in Haberler

To Top