Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Celal Bayar Dersim’de!

Dersim

Celal Bayar Dersim’de!

Celal Bayar ile Adnan Menderes’i izleyen Mehmet Sürenkök’ün arşivinden, Dersim fotoğrafları da çıktı

 

Türkiye’nin ilk foto muhabirlerinden olan ve yarım asra yaklaşan meslek hayatı boyunca, Celal Bayar ile Adnan Menderes’i izleyen Mehmet Sürenkök’ün arşivinden, Dersim fotoğrafları da çıktı. Sürenkök’ün çektiği tarihi fotoğraflar, oğlu Önder Sürenkök tarafından sergilendi.

Fotoğraflar arasında, Doğu gezisine çıkan dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın Dersim köylüleri ile birlikte fotoğrafları da yer alıyor. Yamalı giysiler içinde, Bayar’ı gaz lambaları ile karşılayan köylülerin görüntüleri göze çarpıyor. Ankara Gazeteciler Cemiyeti’ndeki sergi, ay sonuna kadar açık kalacak.

1944’de Ulus Gazetesi’nde foto muhabiri olarak göreve başlayan Mehmet Sürenkök, pek çok siyasi olaya objektifiyle tanıklık etti. Çektiği fotoğraflar ile önemli bir arşiv oluşturdu. Demokrat Parti iktidarının önde gelen isimleri Cumhurbaşkanı Celal Bayar ile Başbakan Adnan Menderes’in yurt içi ve yurt dışı gezilerini izledi. Sürenkök, vefat ettiği 1985 yılına kadar aktif gazeteciliğe devam etmişti. (gazeteport)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. Hidir Aytac

  12/12/2011 at 15:58

  Celal Bayar 1938 Dersim soykiriminda bizzat hareketi zönetti. 1950 yillarindan beri Celal Bayarin Dersimdeki soykirimi nasil yaptigini (Lauke Dersimi)Dersimde soykirimdan sonra sag kalanlarin icinde olan (Welie Wusene Imami)Veli Kutan amcadan ben bizzat dinledim. Veli amca Cukur agalari Hasan Aga ile Suli Aga türküsünü Bargede dügünde söyleyince Dügündeki bütün insanlar agladiklarini gördüm bu olay beni o kadar etkiledik asla unutamam. Türkü söyle idi. Ondere Cugura Begemi gavano
  Celal Bayar amo nisto ro
  Meymano girano
  Cau Qewa pozeme,ca u qewa ma ne simeno.
  Fele na zalim bozigo ez tersenu mara az neverdano. Daha bunun gibi cok türküde Celal Bayarin Dersimlileri kirdigini anlatiyordu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one + nine =

More in Dersim

To Top