Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kemal Burkay: Tehditlere Boyun Eğmem

Haberler

Kemal Burkay: Tehditlere Boyun Eğmem

CNN Türk’te yayınlanan Cüneyt Özdemir’in sunduğu ‘5N1K’ programına konuk olan Kemal Burkay, gündeme bomba gibi düşecek iddialarda bulundu. PKK’nin yaptığı infazlara değinen Burkay, Kuzey Irak’taki kampların ölüm tarlaları olduğunu iddia atti.

Dersim News/Ankara – PKK tarafından tehdit edilen Yazar ve politikacı Kemal Burkay,  sessizliğini 5N1K programında bozdu.

Uzun yıllar Avrupa’da sürgünde yaşayan  yazar ve siyasetçi Kemal Burkay, Türkiye’ye döndükten sonra yaptığı açıklamalarda hep gündemde kaldı.  Burkay, PKK ve Öcalan’a yönelik sert eleştirileri nedeniyle örgüt tarafından hedef gösterildi.

CNN Türk’te yayınlanan Cüneyt Özdemir’in sunduğu ‘5N1K’ programına konuk olan Kemal Burkay, gündeme bomba gibi düşecek iddialarda bulundu. PKK’nin yaptığı infazlara değinen Burkay, Kuzey Irak’taki kampların ölüm tarlaları olduğunu iddia atti.

AKP’li olmadığını söyleyen Burkay, Öcalan yakalandıktan sonra Suriye’nin denetiminden, Türk istihbaratın ve Genelkurmay’ın denetimine girdiği iddiasını dile getirdi.

AKP  ile ilişkisi olduğu yönündeki iddiaları kesin bir dille yalanlayan Burkay, “80 sonrası Türkiye’yi terk eden çoğu insan geri döndü, benim buna hakkım yok mu” diyerek eleştirileri yanıtladı.

Kemal Burkay, devletin içinde bir grubun PKK’nin silah bırakmasını istemediğini ve PKK’nin yedekte tutulduğunu ifade eden Burkay, 2004 yılında PKK’nin darbe hazırlıklarına alet edildiğini ve bu nedenle  yeniden silahlandığını anlattı.

KCK tutuklamalarının yanlış bir hamle olduğunu belirten Kemal Burkay, PKK’nin ise Kürt hareketine düşük yaptırdığını iddia etti.

PKK’ye cephe açmak için Türkiye’ye gelmediğini söyleyen Burkay, bu söylemleri yıllardır dile getirdiğini, Kürt sorununun çözümü için geldiğini ifade ederken televizyon programlarına çıktığı için tepki aldığını ve PKK’nin farklı ses istemediğini iddia etti.

İşte o Video 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
8 Comments

8 Comments

 1. simurg

  26/01/2012 at 11:28

  RESMİ KOMPRODOR HÜKÜMETLERİN REEL ÖZELLEŞTİRİSİ , MUHALİFLERİN TOPYEKÜN BİRLEŞMESİ , ÖNYARGISIZ …

  Basın , hükümet , ortakları herşeyi doğru şekilde algılanmaması için her türlü tevatürü , dedikoduyu pompalıyor . Muhalifsen , farklı tartıyorsan derinler kurdurmuş , bozguncusun , terörsün , solsun , şusun , busun . Bugün devletin terör diye suçladıkları geçmişte başka hükümetler tarafından başka yorumlanıyordu falan . Aslında bu buğlamda konu kürtlerin , solun , muhaliflerin derin tezahür işi olduğunu ya kürt ajanları vasıtasıylan yada basın , akademisyen filan görünümlerinde halka propaganda edilmek isteniyor . Peki ne kadar doğru yada ira , eta , myamar gerçekleri ortada oraları inceleyen her tarafsız kimse ülkemizdede aynı şeylerin film şeridi gibi tekrarlandığını görür . Aynı suçlamalar , aynısı oralardada yani heryerde muhalifi sindirmek sonra hükümet en iyisini bilir – ağarda , çillerde , inönüde eskiden çok iyi bilirdi ya – neden bu isyan , başkaldırı . Umarım ne demek istediğim anlaşılmıştır . Geçmişte belki bazı şeyler olmuşsa dahi artık muhalif başa geçip , özgür tavırlar geliştirmeli . Ne yani ezilen , muhalif geberesinmi denmek isteniyor yoksam güçlenip , toparlanıp büyük güç oluşturmasınımı istemek rasyonel . Düşülmesin yani batıdaki muhaliflerin gülünç hallerine sakın ha yalnız yakalanmamak gerek , bunlara karşı bilinçli tavırlar yaratmak şart . Karşılarında herzaman sivil , teçhizatlı muhalifleri geliştirmek şart . Fikirlerim farklı yönlere çekilmesin ilkel şeylerin peşisıra koştuğum sanılmasın büyük tartıyorum yani en birikimli , kudretli muhalifi sağlamakta denebilinir . Tabi önyargısız , geniş düşlemek şart , hilelere , propagandaların aleti olmamak elzem . Egemen devletlere karşı , sisteme karşı yedek sivil muhalif güç olmalı mutlaka buna hepimiz katkı vermeli , eksi – artı yönlerde gözlemleyip , katkılarımızı , yönümüzü dahil etmeli . Herşey akp nin dediği gibimi olsun bumu denmek isteniyor yarın pişman olunur böyle mantık olurmu hileyle – yüzde on barajıyla gelmiş sömürgeci , işbirlikçi , işgalcilere boyun uzatmak olurmu farklı alternatifler neden sığ buralarda niçin . Ne demeli , cesaret , bilgelik , aklı selim eksik fakat hoyratlık , hırs , kin , çamur çalma maşallah istemediğinden çok .

  İkinci konuda hükümetin ekonomi iyiye gidiyor , ilerliyoruz palavraları . Nerde kardeşim bu ülkedeki namuslu iktisatçılar nerelerde ? Mezardanmı çıkartalım ? Böyle ekonomi nasıl tasvip bulur , eleştirilmez ? … Cari açık yani üretim yok , özelleşen kurumlar kimlere peşkeş çekildi ? Akp yoksulun , ezilenin cebine göz koymuş sat sat yatır paraları faize bu gidiş nereye varır ? Yarın bu ülke çıplak – perişan kalmazmı ? Ne yapılmaya çalışlıyor batı bitmiştir yunanistanmı edecekler bu ülkeyi . Beş – altı akp li aile tröst komprodor olup semirse ne olcak yüzde seksen biçare , yoksul kaldıktan sonra akp nin demokratlığı kurduğu cehennem olsa ne yazar ? Bumu aydın olmak böyle üç beş dirheme yada korkarak adam olunmaz ülke eriyor niçin ses çıkartılmaz

  Sonuçta önyargısız , şuurlu bütün ezilenlerin , muhaliflerin topyekün birleşip , zalımın setlerini devirmesi gerek yoksam sürünürüz , üç – beş kendini bilmeyene köle oluruz gidişat pek iyi değil . Düşünen vicdan şöyle yorumlar kardeşim ben neden akp nin tetikçisi olacam orda garip , muhalif , ezilen zindanlarda ben kalkmışım sömürenlerin değirmenlerine cephane taşıyorum . Kodamanı daha kallavi etmek yada daha vur , kır , ez , çal yetmedi demeye gelir kemal burkay – miroğlu falan yada diğerlerinin ettikleride budur . Önyargılı olmak istemem ama herşey öyle kolay değil . Ya bu devlet , akp çokmu iyide bunlar muhaliflere kafayı takmış böyle olurmu ? Devlet dünde aynıydı bugünde herdevirde karşısına aldığı muhalifler vardır . Eskide koministlerdi , islamcılardı bugün kürtler gibi . Devletin , sistemin taşeronluğunu yapmayı yaraştırmıyorum bir kelimede sisteme et be kardeşim . Ülke cennetmi oldu hayret bişey kardeşim akla – karanın , ezilenle – ezeninin bu kadar keskin tonlarda ayrıldığı ülkede sisteme tetikçilik etmek manidardır , yakışmaz devlet , hükümet nedir zulm edendir , art niyettir .

 2. SEMA MARAŞLI

  26/01/2012 at 13:19

  tehtit falan hikaye şirin , mağdur görünmek gidip amedde bağırıyon , safralarını boşaltıyon . Kemal amca yanlış yoldasın tamam iyi niyetli olabilirsin . Devletin , sistemin yedeğine böylece düşülmezki . Kimlere hizmet ediyon bu soyguncu guruba , kıliğe fazlaca güvenme halkın çepherini güçlendir . Ne işin var egemenlerin yanında hepsi aynıdır , sömürücüdür , günlük düşünürler . Dün devletin cephe aldığı muhalifler başkaydı bugün en başta emekçiler , köylüler , fakir , gurabadır halen bu özelleştirmeci , komprodor ortaklarına bilemiyorum acaba bu hırsmı , kinmi ne acaba bu devlete güvenme vallahi satar kullandıktan sonra .

 3. Koo Sur

  26/01/2012 at 15:02

  Bir Dersimliden önce Dersim için de birşeyler beklerdik.

  Kemal Burkay, PKK konusunda gerçekci ve cesaretli olabilir, ama Dersim konusuna oldukça ilgisiz, Aleviliğe uzak ve Zazaca´ya karşı çok soğuk biridir.
  Kemal Burkay, bir Kürt milliyetçisi veya bir Kürt sosyalisti olarak Zazaca´ya ve Aleviliğe duyduğu soğukluk ve bu tepkili tavrı oldukça eskidir ve bunu bugün halan sürdürmektedir. Bu yüzden diğer Dersimli yoldaşları onu çoktan terk ettiler (örneğın: Sayın Pir Ali Gültekin, Yazar ve Pir Mustafa Düzgün ve Ressam Rıza Topal ve daha bir çokları…). Kemal Burkay, politik ve kültürel çalışmasıylan Dersime oldukça yabancılaşan biridir. Onun bu durumu bizi oldukça üzmektedir.
  Bir Dersimliden önce Dersim için de birşeyler beklerdik.

 4. sixo

  28/01/2012 at 02:47

  awrupada pili bitmis bir insan ,sansini turkuyede deniyor.sansi yok cunku ,turkiyedeki magdurlar ,uc kagitciyi ,sagte politikacilari,gercek durust politikacilari cok iyi biliyor.isteyenle ittaya girerim, bir yil sonra ,kemal burkay bos bir tarih olacak,ve kendisini kendisi bitirecek.

 5. sixo

  28/01/2012 at 02:57

  ulkesine donmesine saygim sonsuz .ama bir insan kendi kendisini bu sekilde bitirmez .mallesef cok aci.

 6. sixo

  28/01/2012 at 03:10

  Demokrat Turkiyede ,yasiyan tum halklara ,tum azinliklara ,bunlarin haklarina ,saygi gosteren ,bir devlete hizmet etmeye hazirrim.ocalanin eskiden beri soyledigi bur soz.mallesef camur at izi kalsin kemal burkayinda yaptigi cocuksu bir politika.

 7. hallac dersim

  01/02/2012 at 11:39

  KÜLLERİNDEN KARANLIK DEMDE AYDINLANMA

  yerçekimini newtonun bulduğu zamandayım gibi

  çile çekerdi ıssız barakada ,

  neden burdayım kar damlaları , hava keskin ayaz

  kaos , maskeli suratlar nedeniylemi burada

  farkında tabi başkaları gibi kaçmak olmaz

  gerçeklerden , alanlardan

  kaderci , memurus , robotlaşmakta yaraşmaz

  belkide prometus , muhammet , marx gibi

  umutsuz , karanlığa saplanmış evreni

  küllerinden tekrar dört ayaktan iki ayağa doğrultmak

  ilhamla , cesaret , bilgeliği buluşturup

  elini göğe doğrultup koşuyor , şakıyor gerçeği

  hanelerden , mekteplerden çıkıp

  cesur bilmiş yürekler eşit oranda

  toplaşıyor evrensel kongrelerde

  zulmu sonlandırıp , hakça , eşit bir evren kurmak adına !

  sistemin suratında bir iz düşüyor

  tarihe not karanlık bu çağda

  ışıyor dünya , gökkuşağı açıyor , sular şakıyor

  kuşlar cıvıldaşıyor , temizlik oluyor

  kuran , asrı saadet neo liberal egoistlere yol vermedi

  paylaşımı , kardeşliği istedi bencil , sonradan görme ,

  hileci uyanıklara öyle bir tokat atarki canım Peygamberim görse

  umutsuz olmasın kimseler buralarada bahar gelcek ,

  eşitlik , hürriyet , bilim dönecek yurduna eskisi gibi

  yarın kimseler suçlayamaz seni aydın

  elinden geleni ettin , bedel ödemedin diyemez

  ama zorbalara , karanlık çağa , bencile , yalana döndüler dememeli !

  Yukardada anlatılmak istenen gibi bişeyler üretmek elzem duyarlar nereye varır bu ülke – dünya , batı dediler herkesten önce evrimini tamamlanmış dendi fakat arkada çin – hint ,diğerleri görmezden gelindi . Ekonomik kalite çıtası , özgürlük çıtası dendi fakat ne kadar doğru perdenin ardındaki gerçekler niçin yansıtılmaz ? Batı bitmiştir , halk perişandır , işssizlik , bunalım , yabancılaşma tarumar etmişir bu yönde birçok söz söylenebilinir – yunanistan bariz örnek – Genelden ülkemize dönersek aynı yollardan aynı şeyler tekrarlanıyor . Ülkenin herşeyini peşkeş edip yerli – yabancı ortaklarına satıyorlar bedava sonra ya kapatıyorlar yada katbikat fazlasına satıyorlar . Cari açık almış başını gitmiş , işsizlik , yoksulluk atbaşı koşmakta . Egemen sömürücü devlet yoksulun , garibin cebine göz koymuş . Nasıl gidiştir böyle sorarım ülke uçuruma gitmekte hala avrupa avrupamı diyeceğiz , iyi şeyleri alalım bünyemize fakat iktisatı , neoliberal tek particiliği olmamalı , yadsımalı , kiritiği gelişmeli .

  Böyle girişten sonra çözümler üzerinde kafa patlatmak gerektiğini düşünüyorum hep eleştiri değil tabi sentezde sunulmalı . Herkes böyle demokratik platformda fikirlerini söylemeli , karşıt ,farklı fikirlerden daha güçlü düşünceler çıkar . Belkide ukalalık değil ama batılı filozofların böylece yalnız , cephanesiz , ardsız yakalanmaları oldu iyi niyetleri , egemenlerden fazlaca umutlanmaları kaybettirdi . Yani devlet olacaksa onun askeri , polısı , yargısı , bakanı , kurumları falan olacaksa onun yanında , karşısında sivil toplum kesimlerinin temsil edildiği ayrık , teçhizatlı , örgütlenmiş topluluğun oluşmasını yeterince düşünemediler . Resmi devletten ayrı bir yapı gerçekleşmeli , kesinlikle bu yerli – yabancı sömürücülere tek yakalanmamalı . Ortaklarına , kendilerine zerre toz kondurtmazlar görülmüyormu ettiklerinden . Kesinlikle burada yanlış tartılmak istemem gayem nedir , iyice düşünülmeli . Tarihi küllerinden uyandırmak , ezilen , sömürülenlerin tekrar ayağa kalkması , teorileriyle , pratikleriyle . Bunu önce ülkede gerçekleştirip başarı kazandıktan sonra örneği evrene yaygınlaştırmak düşünülmeli . Eskilerden , yaşanmışlıklardan dersler çıkarılmalı , önyargılı olunmamalı . Örneğin her ilden seçilmiş , arınmış delegeler bölge kongrelerinde toplanıp , kararlar almalı daha sonra genel kongrelerde beraber çözümler çıkmalı . Her renk , düşünce , her ırk kendini ifade etmeli misal ibadetini yerine getirende anti emperyalistte , kadınıda , hocasıda , aktivistide , bilim insanıda …. gibi önyargı , cehalet , artniyet terk edilmeli dediğim gibi tecrübelerden sonra engellere , mayınlara takılmamalı , büyük düşünmeli .Başkaları gibi kennimi kotardım , ortanın üstündeyim değil evrendeki en biçareyi , yanlızı , mazlumu düşünüp hemhal etmek olmalı . Yoksam sırtın pek , devletin memuru olmuşsun değil büyük fikirlerin yolcusu , evrenin – ülkenin bu karanlık çağına not düşmek , mazlumların yalnız olmadığı söylenmeli . Elbet yollarda birçok barikat , set sistemin sopalıları , polısı filan çıkacak . Basını , satılmış kalemleri , okulu kendine yontacak , kötüleyecek , terör , bozguncu , şaki , ajan , derin diye çamur atacak kendi propagandasını yapacak bugünlerde olduğu gibi . Aslında hep böyle olagelmiştir başa geçen kendini haklı göstermek için her argümanı yapar geçmişte başka hükümetler yaptı şimdi akp ve yandaşları yapmakta yok avrupalı olcakmışız , özgür olcağızmış , teror , derinler maşaymış gelişmeyi engellemiş falan filan sayısız film , hile , kurmaca , yalan inanmayın bu masallara avrupa tükenmiştir , yani bu egoist , bunalımlı , özünden kopmuş tröstlerin , komprodorların ortaklaşıp kurduğu avrupamı medeni , bizleri eşit edecekmiş . Hadi git işine akp sen nesin akp liler siz kime hizmet ediyorsunuz ulan alçak , şuursuz , hırsızlar İslam , Kuran , Hadis , Peygamber bu neoliberal avrupaya cevaz verirmiydi siz konuşun alimler , hocalar , namuslu kimseler hadi ben sizler gibi bu konularda yeterli donanıma , bilgiye sahip değilim . Fakat kendimce asrı saadeti , peygamber dönemindeki iktisat politikalarını okuyorum , kıyaslıyorum bugünle . Yanından geçmiyor aksine neo liberal faşizme sıkı eleştiri geliştiriyor tabi o zamanın yorumlarıyla . Böyle olmamalı akp eleştirilmeli dine , temiz – saf duygulara ihanet ettiği anlatılmalı . İslamın akp li zorbaların oyuncağı olması engellenmeli , eski , onurlu düzlemine döndürülmeli . Bunları göze almalı cesur olmalı hiçbirşey yapamazsakta sistemin hafızasına öyle bir şamar atacağızki , bu karanlık demde ezilenlerinde birleşip topyekün mücadele edeceğini göstereceğiz . Küllerinden dirilmek yada muhammedin mekkede yaptığı gibi yada marxın yaptıkları gibi yok hepsini aşan bütün felsefeleri , görüşleri , fenomenleride aşan hepsini süzüp bünyüsine toparlamış yirmibirinci yüzyıl anadolu – mezopotamik – ezoterik aydınlanmak demek isterim , kelimelere takılmamalı başkasıda farklı yorumlayabilir . Fakat biz havaya önceden atılmış işaret fişeklerinden daha farklı bişey atıyoruz vede bu fişek gökten yeryüzüne bilgelik , ortaklaşma , soyluluk , erdem , büyük görüş , sadelik , tevazu olarak düşüp filiz olup yeşeriyor . Ağaç olup meyve veriyor , çınar oluyor gölgesinde toplaşıp güçleniyoruz , kaynak oluyor büyük fikirler taslarını dayayıp bilgelik iksirlerini kazanlarına dolduruyorlar . Böylece ayrık , bakir , biraraya gelmesi düşünülemeyen şeyler gerçekleşiyor . Akp zulmeti , polısı , askeriyle , kurumlarıyla sıkışıyor müzakereye geçiyor yada alaşağı oluyor . Dediğim gibi buralar geçmişte yaptı sümer , firig , yunan uygarlığı , endülüs başardı bizler neden başaramayacakmışız diye umutsuzluğa , havuçlara , birkaç dirheme platonik meşklere tenezül edilmemeli , onur ayaklar altında çiğnenmeli , bu ülkeye – dünyaya – evrene sözümüz olmalı . Bu birikim , asalet , kadim deruni tevazu vardır bunu tekrar günyüzüne çıkarmak olmalı belkide bir katalizörüz yada mürşit , aydınlanmacı ne derse densin fakat iyiden , eşitten , mazlumdan taraf olduğumuz kesin . Gelecekte naçizane vicdanların rahat olması elzem yarın sorumlu davranmadın denemez , mankurt , haramzade , asalak , tembel filan denemez bedel verdin fakat egemen sistemlere gönül verdiler , beyinlerini çaldılar , karanlık çağa devammı desek ne olur bilen ! ……

  hallac DERSİM 01 . 02 . 2012

 8. Dersimli (quresiz)

  02/02/2012 at 13:19

  bende Bir dersimli olarak eger burkay dersim icin bise yapmisaa? kanit getirsin tc zulminiu görmiyorsa kördur dersim soykirimini unutmuski tc nin soylemlerini kulaniyor bende sidetten yana degilim ama gel görki tc hic bir zaman bizleri kabul etmedi zorla sunilestirdi turklestirdi bir gercek war bunu anlamali PKK hareketi olmasaydi o orda bir gun yasatilmazdi cunki kurt adini hic bir zaman kulanmadik tamam Pkk hatalari yanislari var ama zulme karsi direnen bir orgut silahlar susa cok iyi olur ama bu gunden sonra devletinde operasiyon yapmamali. Eke zu kese zone ma zono kesey bikero dimak cinayre camur erzeno PKK ca niweneno kirkerdena DERSIM? ca capik howirakerd Domono soyi cenika digan cutir tirko qirkerd ca tene gon cina??

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten − five =

More in Haberler

To Top