Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Konferansın Gösterdiği Gerçek: BDP Dersim’le Yüzleşemez!

Haberler

Konferansın Gösterdiği Gerçek: BDP Dersim’le Yüzleşemez!

Doğrudur, Dersim böyle bir tehlikeyle yüz yüzedir, devlet de bunun temel belirleyenidir ancak Kürt hareketi kendisi de Dersim’de tekçi bir zihniyete sahiptir ve devletten beklediği hesaplaşmayı kendisinin de yapması zaruridir.

Editör -Dersimnews.com

BDP’NİN DERSİM KONFERANSI:

YÜZLEŞME Mİ, ESKİ YAKLAŞIMDA ISRAR MI?         

BDP’nin 25-26 Şubat tarihlerinde Ankara’da düzenlemiş olduğu konferansa ilişkin kısa bir değerlendirme yazısını konferans öncesinde sitemizde yayınlamıştık. Konferansta yapmış olduğumuz gözlemler ve BDP’nin konferans sonuç bildirgesi nedeniyle, analizimizi genişletme ihtiyacı hâsıl oldu.

BDP’NİN DERSİM’E BAKIŞ AÇISI DEĞİŞİYOR MU? YAZISINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ!

Kürt Hareketinin Adı Konulmayan Bir Dersim Sorunu Vardır

Önceki değerlendirme yazımızda da belirttiğimiz gibi özellikle son üç yıllık süreçte BDP’nin veya bir bütün olarak Kürt hareketinin Dersim politikasının değişebileceği yönünde sinyaller bulunmaktaydı. Verilen sinyaller sonucunda da kamuoyunda belirli bir beklenti oluşmuş ve Kürt hareketinin Dersim ile yüzleşebilme cüretini gösterebileceği umulmuştu. Ancak son bir yıllık zaman diliminde ortaya konan pratikler, BDP’nin Dersim’le yüzleşme umudunu ortadan kaldırdı. Zira yüzleşebilmek için öncelikle sorunun adını koymak ve ona göre de hareket etmek gerekiyordu. Peki, BDP bir Dersim sorununun olduğunu kabul ediyor mu? Bakalım;

BDP’nin Dersim Yüzleşmesinin Tek Güvencesi: Şerafettin Halis

Kürt hareketinin Dersim’de örgütlendiği ilk dönemden bugüne kadar geçen süreçte, Kürt hareketinin bir Dersim sorununun olduğunu kabul eden ve bunu açıkça ifade eden tek kişi, Dersim eski milletvekili Şerafettin Halis olmuştur. Bir önceki yazımızda da paylaştığımız sözlerini tekrardan paylaşmayı gerekli görüyoruz zira Halis’in ortaya koymuş olduğu belirlemeler, Kürt hareketinin, sorunun adını koyması ve yüzleşebilmesinin ilk adımı olması açısından tarihi bir fırsatı teşkil etmekteydi. BDP’nin PM toplantısında Halis ne demişti bir daha hatırlayalım:

“Parti bugüne kadarki Dersim ezberini bozmalıdır, Dersim’in sosyolojik ve tarihi yeni bir analize ihtiyacı vardır, Dersim’e Kürdi bir bakış açısıyla değil, Dersimi bir bakış açısıyla yaklaşılmalıdır”. İşte Kürt hareketinin Dersim’le yüzleşebilmesinin ilk adımı olarak sorunu ortaya koyma iradesi bu şekilde olmalıdır. Halis tarafından tespit edilen sorun, BDP’nin Dersim’le yüzleşmesini doğurmak yerine, Halis’in bir anlamda partiden aforoz edilmesini yaratmıştır. Son olarak yapılan Dersim konferansında, Halis’in konuşmacı olarak ismi olmadığı gibi, konferansa dinleyici olarak dahi katılmadığını gördük. Kürt hareketinin Dersim meselesinde adeta turnusol kâğıdı görevi gören Halis’in, parti tarafından dışlanması, Dersim’e yaklaşımda Kürt hareketinin eski yanlış çizgisini sürdüreceğinin aleni ilanı demektir. Kürt hareketi Dersim’e yaklaşımda ya Şerafettin Halis çizgisini referans alacaktır ya da Dersim’de daha fazla kan kaybetmeye mahkûm kalacaktır.

BDP’NİN DERSİM KONFERANSI: “DERSİM YA KÜRTTÜR YA DA KÜRTTÜR”

Yukarıda anlatmaya çalıştığımız gibi, Kürt hareketinin Dersimle yüzleşme şansı, Şerafettin Halis’in yaklaşımının görmezden gelinmesi ve üstünün örtülmesiyle birlikte ortadan kalkmıştır. Sonrasında geliştirilen politikalar da o güne kadar çizilen çerçevenin dışına çıkamamış ve BDP’nin Dersim’den daha fazla silinmesine sebebiyet vermiştir. Bunun son örneği ise gerçekleştirmiş oldukları Dersim konferansıdır. Çağırılan tarihçi-araştırmacı sıfatlı konuşmacıların ezici çoğunluğu, tarih yazımı algıları Dersim Kürt’türü ispatlama çabasından ibaret olanlardır. Kendilerinden farklı düşünen Dersim çevrelerinden tek bir konuşmacı çağrılmamıştır. Hal böyle olunca da, BDP, kendisi çalmış kendisi oynamıştır diyebiliriz. Ancak unutmamaları gerekir ki, yaptıkları bu çalışmalar kendilerini tatmin etmek ve kandırmaktan öte bir anlam ifade etmemektedir.

Konferansın açılış konuşmasını yapan BDP Eş Genel Başkanı Gültan Kışanak, Devletin Dersim’den samimi bir şekilde özür dilemediğini ve samimi özür dilemenin ne olduğunu Almanya örneğinden yola çıkarak açıklamaya çalışmıştır. Söyledikleri doğrudur. Devlet Dersim’den Tayyip Erdoğan’ın ağzından çıkan ve samimiyetten uzak açıklamasıyla özür dileyemez. Özürdeki samimiyetin göstergesi sonrasında atılacak olan pratik adımlardır. Bu noktada Kışanak ile aynı fikirde olduğumuzu belirtmek isteriz. Ancak Dersim’le yüzleşme zorunluluğu olan bir partinin genel başkanı olarak Kışanak’a hatırlatmak isteriz ki, Eş Başkanınız Selahattin Demirtaş’ın Dersim’den özür dilemesinin de pratik bir karşılığı olmadığı sürece hiçbir kıymeti harbiyesi yoktur. Selahattin Demirtaş’ın özründen sonra hiçbir pratik adım partiniz tarafından atılmadığı gibi, bu samimi adımları atabilecek eski milletvekilinizi partinizden uzaklaştırdınız. O nedenle kimsenin Dersimlileri enayi yerine koyma hakkı yoktur. Bugüne kadar partinize desteğini esirgememiş olan Dersimliler, bundan sonra size gerekli cevabı verecektir ve vermektedir de.

KONFERANSIN SONUÇ BİLDİRGESİ: “DERSİM KÜRTTÜR KÜRT KALACAKTIR”

Konferansın sonuç bildirgesinde, temelde Dersim’i Kürt gösterme kaygısının ağır bastığını görmek mümkündür. Bildirgede neredeyse her paragrafta bir Kürt-Alevi tanımlamasının Dersim’e yedirildiği görülmektedir. BDP, Dersim’e bir kimlik dayatmasında bulunmaması gerektiğini bir türlü anlayamamıştır. Yaptıkları panel-konferans vb. çalışmalarda Dersim kimliğinin tartışılmasına ya izin vermemektedirler ya da Dersim’in Kürt olduğunu hiçbir bilimsel veriye dayandırmadan ispat etmeye çalışan resmi tarihçilerini konuşturmaktadırlar.

Bildirgede yeni hiçbir şey yoktur. Dersim’de kendi durumunu görmeyen BDP, Devlet’e yüklenmek dışında bir sonuca varamamıştır. Bildirgenin bir bölümünü paylaşarak eleştirilerimize devam edelim; “İttihatı Terakkiden başlayarak halen devam eden tekçi, asimilasyoncu zihniyetle hesaplaşmadan, yaşananların telafisi ve sürmekte olan soykırıma son verilmesi mümkün olmayacaktır. Bir halkın karşı karşıya kalacağı en büyük tehlike hafızasızlaştırma ve kültürel soykırımdır.  Dersim bugün böyle bir tehlike ile yüz yüzedir.”…

Doğrudur, Dersim böyle bir tehlikeyle yüz yüzedir, devlet de bunun temel belirleyenidir ancak Kürt hareketi kendisi de Dersim’de tekçi bir zihniyete sahiptir ve devletten beklediği hesaplaşmayı kendisinin de yapması zaruridir. Böyle bir hesaplaşmayı yapmayanların söyledikleri, Dersim nazarında karşılığı olmayan, samimiyetten uzak, boş laflar olarak nitelendirilecektir.

www.dersimnews.com

Sosyal medyada paylaşın
        
   
14 Comments

14 Comments

 1. Erkan

  02/03/2012 at 15:46

  Konferanstan önceki analiz yazınızı da okumuştum. Her iki yazıda gerçekten önemi analizler içeriyor. BDP’nin Dersim politikasını güzel analiz etmişsiniz. Umarı o siyasi çevrelerde okur ve anlamaya çalışır.

 2. ali

  02/03/2012 at 20:09

  öncelikle analiz edilmesi gereken vasıl mesele kemalizm ve onun yaratığı dersimi kendi özüne koparma anlayışıdır.
  işte tek gerçek budur.olayı farklı yere çekmenin bir anlamı yoktur.
  ayrıca neden yüzleşmesi gerekiyor.bunuda bir zahmet açıklayın. dersim katliamı için mi. yapılan asimilasyon içinmi .bunlarla yüzleşmesi gereken kemalist diktatorluk değilmi.
  dtp nin hangi tekçi anlayışı vardır.nerede kimi inkar edilmiştir.
  ayrıca ben bir dersimli bir kürt aleviyim bunu aksini sen niye bana dayatıyorsun.yani dersimde bu kimliği ifade eden hiç mi yok. bu şekilde kendini ifade edenlere ne deyeceksiniz.

 3. caner

  02/03/2012 at 21:24

  ali arkadaş heralde başka dünyada yaşıyor. Dersim’den ne kadar bi-haber olduğun ortada. BDP’nin “Dersim Kürttür” dayatması asimilasyon değilde nedir? Sonuç bildirgesinde ısrarla “Kürt-Alevi” kullanılması bu zihniyetin açık göstergesidir. Yıllardır Dersim dilini kültürünü ve kimliğini inkar eden bu siyaset değil mi? Resmi türk tezinin kardeşi resmi kürt tezidir. Birbirinin kopyasıdırlar. Dersim kimliğini tanımlamak BDP’nin haddine midir. Dersim kendi kimliğini kendisi tanımlar.

 4. sixo

  03/03/2012 at 01:20

  ANNEM VE NENEM TEK KELIME TURKCE BILMEZ:AMA YINEDE NEMUTLU TURKUM DIYENE:ANNEM VE NENEM TEK KELIME ARAPCA BILMEZ YINEDE ARAP OLABILIRIZ:ANNEM FARSCAYI BILMEZ YINEDE BELKI IRANLIYIZ:BELKIDE AFRIKALIYIZ:SONRADAN TEN RENGIMI ACILMIS; AMA BIZ DERSIMLILER HAYATTA KURT OLAMAYIZ ;CUNKU DEVLET VE ONLARIN BASIT OYUNUNA GELELER;ZAYIF KULANILMAYA ELVERISLI INSANLARDIR:ARAP OLURUZ;AVRUPALI OLURUZ;IRANLI;OLURUZ;ISPANYOL OLURUZ:DUNYAYA BEDEL BIR TURK OLURUZ ;;AMA KURRTMU HAYATTA OLMAYIZ:CUNKU BIZ BIZI KATLEDENLERIN KOLESI OLMUSUZ:

 5. ali

  03/03/2012 at 07:18

  sayın kardeşim kendini inkar eden zaten bizden değildir.dersim kimlik karmaşası yaratan kemalist polikalar.kürt özgürlük mücadalesini yıpratmak amacıyla yapılıyor.ve neyazıkı bu politika üzerinde dersimede kürt düşmanlığı yaratılmaya çaılışılıyor.
  bu şimdi değil cumhuriyetin kuruluşunda beri yapılan bir politikadır.

  ben dersimliyim kürt ve alevilik benim kimliğimdir.bu benim değiştirebileceğim bir şeydeğildir.ama benim için asolan tabiki bu değil önemli olan barış ve halkların kardeşliğidir.
  dtp dersim alevi kürtür demiştir.bir gerçeyi ifade etmiştir.asılını söyleseydi o zaman inkar etmiş olurdu.dersimin kürt alevi olduğunu soyleyen sadece dtp değil.örneğin tüm sol hareketleri de bunu kabul ediyor.
  eğer bir dayatma varsa oda dersimi kimliksizleştiren kemalist politikalar ve onun alevilik zazacılık maskesi altıdaki kimi yapılar ve oluşumlardır.

 6. Gula Süre

  04/03/2012 at 18:59

  Kürtler anlamamistir Dersim Alevidir/Kizilbastir! Kizilbas ne demek,nerden gelmedir onu arastirsinlar!!!

 7. akyaka

  05/03/2012 at 06:09

  Mehabalar… Tartışmlaar kürt yada değil ekseninde sıkışıp kalmıştır.bdp kendi ekseninde alevi-kürt demiştir diğer fraksiyon ,grup ve de çevreşer hayır kürt değil(kırmanc,zaza türkmen,alevi ,kızılbaş) demişlerdir. şimdi sorun bunların hangisinin olduğunu dayatıp kendi tahlillerinizi ortaya çıkarmak mı… eğer buysa çözüm yok….. yani ne senin dediğin doğru olacak ; diğer taraftan da ne de diğerinin dediği doğru olacak… çünkü dersim ikinizin dediğinin toplamıyla birklikte daha fazla kimlik tanımlamasıyla kendini var etmektedir… dersim bir bölge olarak düşünürsek eğer kendisine ben kürtüm diyen de var ben kırmancım diyen de var. kendisine sadece ben alevi kızılbaşım diyende var.. yok ben zazayım diyemnde …eee o zaman sorun ne… kendi siyset eksenine kürt sorunu ve bunun çözümü için mücadeleyi alan bdp de elbettekiii kürt alevi diyecektir… kendi tarihsel gerçekliği içinde ne var bundaaa… neden olay oluyor buuu … bu kadar nedir yaniii…chp liler gelip siz türksünüz dediğinde evlerimize mustafa kemal resimleri astığımızda ve chp mitinglerinde dersimin ana diliyle ilgili pankartla asılıp bunlar söküldüğüünde kimsenin gıkı çıkmadı…. ne oldu…. evet elbetteki dersim çok farklı bir coğrafya bunu da kabullenmek gerekiyor… ama kardeşim senin yok benim dilim kırmancki ki ben kırmancım , yada ben zazayım zazac konuşuyorum dediğin haklılık noktasında ,dersimde kendisine ben kürtüm aleviyim diyen gerçek haklılı k noktasi tam karşında duru.. o zamn nedir bu sorunn.. bdp burda tekçi bir anlayış içine girmemiştir kendi savlarını ortaya atmıştır ki bu da çok uzun zamndan beri vardır….

 8. dogan

  06/03/2012 at 08:20

  dersim halkı sunu hala farkedemedi dersimin kürtlükle bir ilgisi yok güneyde kürt bölgelerine gittiğinizde kürtler cocuklarına hakaret edeken kızılbaş pis alevi dinsiz gibi kelimeleri kullanıyorlar ve bunu dersim halkı görmeyeck kadar kör olmus..oraya gittiğinizde aleviyim deyinde kürtlerin size gercek bakısını görün kimi savunduğunuzu ii görün dersim halkı…

  • Dersimli XORT

   09/03/2012 at 10:53

   Ama Türklerde oyle bu varsa dewletin sayesinde var ne kadar devlet kendi vatandasini soykirima uratir hic hak tanitmaz asimile ederse ve her yerde bunu yaparsa heralanda tabiki normal bir vatandas yada kürt de yapar gunumuzde bu gun daha var devlet dersimin yada alevilerin hangi hakkini korumus vermis hep katliam asimile sade ce kürt harekitini zayiflatmak icin urasan mutis bir tc mucadelesi var kaldiki ben Dersimliyim quresanliyim ben 50 yasindayim ben kucuk ken sorardim buyuklerime derlerdi biz Kırmancız ama su gercek safi kürtler bizi sevmez diler cunku devletin politikasi

 9. akyaka

  06/03/2012 at 14:31

  VAR YAAAA….. YANLIŞ AĞACI KESMEK YADA DAHA DOĞRUSU YANLIŞ AĞACI DEVİRMEK BUNA DENİRR…. TAM NENEM DEDEM GİBİ KÜRT DÜŞMANLIĞI ÜZERİNDEN DEVAM EDİN BU YAZILARA…ZATEN BİZİM DERSİMLİLERDEKİ BİLGİ KİRLİLİĞİ ARTIK BENİM MİDEMİ BULANDIRIYOR… KENDİNİZİ AKILLI İNSANİ YA DA ALEVİ ZANNEDİYORSUNUZ AMA SİZ HİÇ TE ÖLE DEĞİLSİNİZ… ARTIK DÖNÜP AYNADA KENDİ YÜZÜMNÜZE BAKMANIZIN ZAMANI GELDİ BENCEEE….. NE BİÇİM LAFDLAR BUNLAR YAAAA… EEE YANİ ÖLE DEDİKLERİ İÇİN BİZ KÜRT OMUOYRMUYUZ YANİ BU GERÇEĞİ BÖLE İĞRENÇ LAFLARLA SÜSLEYİPPPPPP TEZİNİ Mİ GÜÇLENDİRMEYE ÇALIŞIYORSUNNN. BIRAKIN BU KÖR CAHİLLLİĞİNİZİ DE KENDİNİZE GELİNNN…..

 10. Murat özdemir

  06/03/2012 at 19:38

  Özgürlükcü bir parti bir halki zorla kendi gibi yapmak istiyorsa yada görmek istiyorsa o partinin özgürlükcü oldugu tartisilir. dersim halki kendi nasil his ediyorsa öyledir bunu kürtlere sormaz türkler kürlere baski yapti simdi sira kürtleremi geldi baskiyi gersimemi yapmayi düsünüyor. benim kimligimi kürtler belirleyemez.

 11. bıryabancı

  10/03/2012 at 17:39

  dersım halkı tarıhten ders cıkarması lazım ve uyanık ulması lazım artık yeter demesı lazım.dersımın tarıhte kurtlukle hıc bır alakası yotur ne yakında nde uzakta.sunu cok ıyı analız edın lutfen bu dtp.denılen partı neden durmadan dersıme gelıp propaganda yapıyor.munzur festıvalınde takıp edıyoruz adeta bır meydan okuma kara propaganda bunları ızlerken kendımden utanıyorum bır dersımlı olarak artık buna dur dememız lazım sıze tek bır kelıme soruyorum dersımlıler osmanlıdan bu yana kımler katledıldı sızden baska sızler kurtsenız dersımlıler neden bu kurt kardeslerınız sıze sahıp cıkmadı hakınızı hıc bır zaman savunmadılar.uyanın artık uyanın.yoksa kurdıstanı kurup dersımı ıcıne alacaklar amacları bumudur hıc dusundunuzmu kurdıstanı kurup dersımlılerın asıl o zaman sonunu getırırler bılıyormusunuz.sunu unutmayınkı eger bugun turkıyede yobazlık gerıcılık vars bu kurtlerın marıfetıdır saıdı nursı yı sorun bakalım kurtlerden …

  • Ovacıklı Zaza

   13/03/2012 at 14:26

   sende fetullahı sor tayyip erdoğan cübbeli ahmet azimendiciler erbekan vs bunlarda mı kürt kendinizi kandırmayın Kuzey ırakda Kürdistan Kuruldu Kurulcak Bakalım ordaki alevilere ezdililere ne yapcaklar yüzünüz kara çıkar

 12. ali

  12/03/2012 at 22:04

  eğer bu toplumu türk yapamıyorsam en azından kürtlükten de soğutayım anlayışı egemen olmuş durumda.işte kemalist politikanın son asimilasyon politikası.dtp kimse kimseyi zorla kürt falan yapmıyor.dersim alevi kürt bir toplumdur.bu dtp den öncede vardı.dtp nin çıkardığı bir durum değil aksine bilimsel bir gerçeklitir.tip partisinden bu yana tüm sol devrimci örgütler bu gerçeyi ifade etmiştir.
  ben dersimli bir olarak kendi kimliğimi tartıştırmam.tartıştırmayıda doğru bulmuyorum.ama yok kendimi bilmem ne hisediyorum edebiyetıylada kendinizi kandırmayın.etnik kimlik sonradan değiştirilecek bir şey değildir.
  sayın bir yabancı kürt olmak farklı kürtçülük farklı. kimse sana kürtçülük yap demiyor zaten dtpde kürtçü bir parti değil kürt haklarını eşitliği ve demokarsi savunan bir parti olarak kendini lanse ediyor.
  ayrıca herhengi bir yerdede gelmiyor.dersimde önemli bir potansiyeli olan bir parti oy alan ve tabanı olan bir parti. uzaydan gelmiş gibi göstermenin bir anlamı yok..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − nine =

More in Haberler

To Top