Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İşten Atılan Kadın İşçiler Haklarını Arıyor

Dersim

İşten Atılan Kadın İşçiler Haklarını Arıyor

Tunceli Belediyesi’ne ait Gökkuşağı Ekmek Fırınında çalışırken işlerine son verilen kadınlar eylemlerine devam ediyor.
Tunceli Belediyesi tarafından işten çıkarılan fırın işçisi kadınlar belediyeyi protesto etti.
Belediye Yer altı Çarşısı üzerinde gerçekleştirilen açıklamaya kadınların yanı sıra aileleri ve bazı sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

ZARARIN FATURASI İŞÇİLERE KESİLDİ

Açıklamada, kadınlar adına konuşan Birgül Kaya, işten çıkarılmalarının üzerinden 91 geçtiğini belirterek, “bizlere işten çıkarılma sebebi olarak fırının zarar ettiği söyleniyor, fatura ise biz işçilere kesiliyor ve suçlu ilan ediliyoruz. Bünyesinde iki yöneticisi bulunan bir fırının yaptığı borcun sorumlusu asla üreten olmaz, olamaz. Fırının tüm gelir ve giderlerinden yöneticiler sorumludur. Bu onların görevidir. Bizim görevimiz ise bize verilen ekmek sayısı kadar ekmeği üretmektir. Bizler çalıştığımız süre boyunca üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirdik. Gerektiği yerde fedakarlık yaparak hiçbir ek ücret olmadan fazla mesai yaptık. Çünkü biz ekmeğimizin, aşımızın, eve bir parça ekmek götürebilmenin derdindeydik. Fakat borç miktarı da gösteriyor ki üzerine düşeni yerine getirmeyen başkalarıdır. Bunun faturası bize kesilmek isteniyor” dedi.

KADIN DOSTU BELEDİYE BAŞKANI!

Konuşmasında Belediye Başkanına da eleştiriler yönelten Kaya, “Sayın başkana şunu sormak istiyoruz. Siz bu iki kadını buraya getirdiğiniz zaman bizlere şunu söylemediniz mi? bundan sonra buranın her türlü sorunuyla bu iki müdüre ilgilenecek, onlar ne derse onu yapacaksınız. Peki, size soruyoruz; yönetici diye getirdiğiniz bu insanların herhangi bir yönetim tecrübesi daha önemlisi herhangi bir iş tecrübesi var mı? Hiç bilmedikleri bu iş alanında ahkam kesmeleri ne kadar doğru? Muhasebeciyim diyen yöneticilerin kasadan bile bihaber olmasının ardından bu işin bu duruma gelmesi insanı şaşırtmıyor. Ayrıca bu insanların bu işi bilmediklerini söylediğimiz zaman çekememezlikle suçlandık. Yine sayın başkanımız kadın dostu olduğunu her fırsatta dile getirmektedir. Başkanımız bizleri işten çıkartarak mı dostluğunu göstermektedir” diye konuştu.

Açıklamasında 8 Mart Emekçi Kadınlar Gününe de vurgu yapan Kaya, “Şimdi biz 8 kadın bu insanlara soruyoruz: 8 Mart Dünya Emekçi Kadın Gününde alanlara çıkıp da nasıl ezilen, sömürülen kadınların haklarından, ezilen halklardan bahsedeceksiniz? Sermayeden yana tavır aldığınızı bu halk bilmeyecek mi? Onca insanın emek verip katkı sunduğu, kadın istihdamı için açılan sosyal sorumluluk projesini özelleştirirken onca insanın emeğini hiçe sayarak vicdanınız nasıl rahat olacak? Bizler emekçi kadınlar bugün Dersim’de gerçekleştirilen 8 Mart mitingine katılarak talebimizi orada bir kez daha dile getirdik. Yine biz Dersim’de Tunceli Belediyesi tarafından örgütlenen yerel yönetimler çalıştayına giderek tepkimizi ifade etmeye çalıştık. Şunu çok iyi biliyoruz ki uğradığımız haksızlık sadece vicdanların rahatsız olup olmaması ile alakalı değildir. Bu nedenle emekten yana olan herkesi çığlığımız duymaya devam ediyoruz” dedi.

Bu haber Tuncelininsesi’nden derlenmiştir.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

 1. Khures

  10/03/2012 at 19:41

  Edibe hanimin isi tikirinda. Nasil olsa istanbuldaki is yerleri para basiyor. Zavali, firinci isci kadinlari gibi ekmek eve götürme derdi yok. Cocuklari para ve zenginlik icinde bal yaliyorlar. Edibe hanimin umrundami firinda calisan kadinlarin durumu. Nasilsa Huseyin Tunc, atlim, yurtas, polat gibileri el altinda mutahitlerlen dingir,mingir. Edibe Sahin de biraz onur varsa istifa eder…

 2. hüseyin Salana

  10/03/2012 at 23:02

  O BDP taraftarlari olupta insanalrdan Firin icin para toplayanlardan sormak lazim.
  Yilardir Kürtcülük yaparsiniz bdp kuyrukculugu yaparsiniz, verin hesabi..

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 + six =

More in Dersim

To Top