Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kılamê Kırmanciye Bêkesi Mendi

Dersim

Kılamê Kırmanciye Bêkesi Mendi

Dersim Halk Müziğinin üstadlarından biri olan   Zeynel Kahraman Hakk’a yürüdü.

Dersimnews.com- Sınatkare Kırmanciye Zeynel Qereman şi heqiya xo. Zeynel Qeremani kılam u lawuku vatene sınatkaro de phili bi…

Dersim Halk Ozanı geleneğinin yaşayan son isimlerinden biri olan  Zeynel Kahraman Hakk’a yürüdü. Zeynel Kahraman Dersim Halk Müziğinin önemli isimlerinden biriydi.  Zeynel Kahraman geride sayısız Dersim kılamı bıraktı. Ne yazık ki yaşarken değeri bilinmeyen  Dersim Halk Ozanları’ndan biri oldu.

 

KİM NE DEDİ?

Halk Ozanı Zeynel Kahraman’ın ölüm haberi Dersimlileri üzdü.  Kahraman’ın vefatıyla ilgili Dersimli sanatçılar da üzüntülerini paylaştı.  Sanatçı Kemal Kahraman üzüntüsü sosyal medya üzerinden paylaştı.

KEMAL KAHRAMAN: ACIMIZI BÜYÜK

Kemal Kahraman mesajında şunları söyledi:“Dersim Halk Müziğinin büyük üstadı, ustamız Zeynel Kahraman’ı bugün kaybettik… Acımız çok büyük… Hepimizin başı sağ olsun…

SAİT BAKŞİ: KIYMETİ BİLİNMEDİ

Zeynel Kahraman gibi Dersim Halk Ozanı geleneğini sürdüren  Halk Ozanı Sait Bakşi yayınladığı mesajında Zeynel Kahraman’ın değerinin bilinmediğini dile getirdi. İşte Sait Bakşi’nin mesajı:

Değerli dostlar,Zeynel Kahraman gibi çok önemli bir sanat ve kültür adamını kaybetmiş olduğumuzu öğrenmiş bulunuyoruz.Bütün Dersimlilerin başı sağ olsun mekanı cennet olsun.Ancak bizim şöyle bir alişkanlığımızın olduğunu biliyorum. Ölenin arkasında özellikle,toplumda iz bırakmiş insanlar bu dünyadan göçüp gittikten sonra peşinde methiyeler dizilmektedir. Şimdide ayni durumu görüyorum. Rahmetli Zeynel Kahramanı bugüne kadar ne kadar tanıdık ne kadar değer verdik ve ne kadar onun yanında olduk. Ama şimdi bakıyorum,fb sayfalarında paylaşımlar methiyeler dizilmekte ardı arkası kesilmiyor.Ben Dersimli bir sanatçı olarak bu duruşu samimi bulmiyorum. Bir sanatçı, bir kültür adamı sağlığında hak ettiği değeri bulamiyorsa, bu dünyadan göçüp gittikten sonra verilen hiç bir değerin anlamı yoktur. O insanlar bu değeri sağlığında bu dünyadan göçüp gitmeden görmelidir. Ondan sonra her şey boş ve manasızdır. Bunu kimseyi suçlamak için yazmıyorum.Toplumumuzun bir alışkanlığı olarak dile getirmek istedim. Değerlerimize sağlığında değer verelim ki bir anlamı olsun.

____________________________________________________________________________________

Dersim Halk Ozanı Zeynel Kahraman’a Xızır’dan rahmet, kederli ailesine başsağlığı diliyoruz.
Dersim’in başı sağolsun… Acımız büyük… www.Dersimnews.com

 

Zeynel Kahraman & Gülizar Kahraman

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Ustamiyim

    30/04/2012 at 10:11

    Biz üstadlarimiza her zaman deger veriyorduk ve veriyoruz. Bu demek degildirki her yerde pop star gibi alkislayalim. Biz onlari kendi üretken hallerinde birakip sade kalmalarin istiyoruzki daha cok üretsinler, havalara giripde yanlis seylere bulasmasinlar yoksa biz üstadlarimizi her zaman el üstünde tutiyoruz!

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × five =

More in Dersim

To Top