Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aygün Derhal Serbest Bırakılsın!

Haberler

Aygün Derhal Serbest Bırakılsın!

“Bir Dersim Hikayesi” yazarları Karataş, Çelik, Meryem, Boralıoğlu, Büke, Ekinci, Kıvılcım, Karakaşlı, Kaygusuz ve Tunç CHP milletvekili Hüseyin Aygün’ün bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) milletvekili Hüseyin Aygün‘ün PKK tarafından kaçırılmasının ardından yazarlardan tepki geldi.

Murathan Mungan’ın hazırladığı “Bir Dersim Hikayesi” kitabında öyküleri yer alan yazarlardan Haydar Karataş, Behçet Çelik, Hatice Meryem, Gaye Boralıoğlu, Ahmet Büke, Yavuz Ekinci, Gönül Kıvılcım, Karin Karakaşlı, Sema Kaygusuz ve Ayfer Tunç  Aygün’ün kaçırılmasına tepki göstererek derhal serbest bırakılmasını istedi.

Karataş: CHP’nin ötesinde  bir anlamı var

Aygün yedi yıl önce Tunceli Tabur Komutanı Albay Namık Dursun tarafından “Burayı derhal terk et, aksi takdirde her parçanı bir yerden toplarlar” denerek tehdit edilmişti. Görülmeyen bir durum var; bölgede uzun bir süreden beri süren bir siyasi gerilim mevcut. Son belediye seçimlerinde bu gerilim sokaklara taşmış, Aygün ve şu an Malatya Cezaevinde olan bağımsız belediye başkan adayı Murat Kur tehdit edilmişti.

Bütün bunlara ek olarak son genel seçimlerde Aygün CHP’den aday seçilince bu gerilim daha çok tırmandı. Bölgede insanlar, bu olayı, bir parlamenterin propaganda amaçlı kaçırıldığı biçiminde okumuyor, dünya basınında ve bölgede yaşanan çelişkilerden habersiz olan medyamız da olayı böyle algılayabilir.

Ancak burada vahim olan bir şey var, Dersim iki uluslaşma arasında sıkışmış bulunmakta, Kürt ve Türk ulusunun silahlı gücü halkı kıskaca almış ve tavır almaya zorlamaktadır. Halk iki devasa silahlı unsurun baskısı altındadır.

Etnik bir kimlik tanımına zorlanmakta, bu gerilim genç kuşaklarla yaşlı kuşak arasında da mevcut. Aygün bu kritik noktada Dersim 38’in mağduriyetini yaşlı insanların hissiyatıyla seslendirdi; Alevilik kimliğine aşırı bir vurgu yaptı ve ulus eksenli örgütlenen Kürt Hareketi bu uslup karşısında bir sıkıntı yaşıyordu.

Kürt Hareketine kendini yakın hisseden pek çok unsur da bunun yanlışlığını görmekte. Nasıl ki, Sırrı Süreyya Önder, Ertuğrul Kürkçü Barış ve Demokrasi Partili (BDP) olmanın ötesinde bir anlama sahiplerse, Dersimliler ve Aleviler için Hüseyin Aygün CHP’nin ötesinde bir anlama sahiptir.

Onu kendi kimliklerinin temsilcisi görüyorlar. Korkum bu gerilimin sokaklara taşması ve zaten hassas olan bölgenin yıllara mal olacak bir çelişkiler yumağına sürüklenmesidir. Aygün’ü kaçırmak bir başarı olarak görülemez. Aygün gittiği her  toplantıyı önceden Facebook’undan ilan ederdi, bölge gezisinde asla askeri koruma istemiyordu. Aygün’ün kaçırılmasını Dersim’deki siyaset faktörü ile açıklamak gerekir. Kaygılıyım, bu hatanın nasıl tamir edileceğini bilmiyorum.

Çelik: En acil ihtiyaç aklıselim

İçinden geçtiğimiz bu çok gergin günlerde, en büyük ve en acil ihtiyacımızın her tarafta aklıselimin ortaya çıkabilmesi için uygulanabilir bir çatışmasızlık olduğunu düşünüyorum.

Çatışmalı ortamda çözüme yönelik fikirlerin söylenmesi de, işitilmesi de mümkün olmuyor. Aygün’ün kaçırılmasını çatışmasızlığa hizmet eden bir eylem olarak değerlendirmek mümkün değil. Aygün’ün bir an önce serbest bırakılmasını diliyorum.

Meryem: Başarı olarak yazılmaz

Aygün’ün kaçırılması insani olarak utanç verici, politik olarak büyük yanlış. Bu bir sonuç tabii. Müsebbibleri çok. Başta hükümet ve tüm yetkililer olmak üzere tüm siyasi partiler, siyasetçiler, hatta sen, ben, biz. Yani susan herkes.

Yani uzun yıllardır tüm azınlıkları, kadınları ve çocukları siyasetin kirli ellerine teslim eden herkes, hepimiz. Böyle bir durumda bir milletvekilini kaçırmış olmak hiç kimsenin hanesine başarı olarak yazılamaz. Olsa olsa çaresizlik hanesine büyük harflerle kaydolur.

Boralıoğlu: Yine Dersimliler zarar görecek

Dersim’in üzerinde dolaşan kara bulutlara bir yenisi daha eklendi. Bu eylemden yine ve sadece Dersimliler zarar görecek, başka da hiçbir şey olmayacak. Aygün derhal ve sağ salim serbest bırakılmalıdır.

Büke: Akıl tutulması

Bu olayın ne barışa ne de Kürt sorunun çözümüne bir katkısı olacak. Bu akıl tutulmasının bir an önce son bulmasını, Aygün’ün ve kaçırılan tüm kişilerin sağ salim ailelerine geri dönmelerini istiyoruz.

Ekinci: PKK özür dilesin

Aygün’ ün kaçırılması büyük bir yanlıştır. PKK’nin Aygün’ü hemen serbest bırakmasını  ve onu milletvekili olarak seçen Dersimlilerden özür dilemesini istiyorum

Kıvılcım: Barışın yolu kesilmesin

Aygün derhal serbest bırakılmalıdır. Gazetecilerin, milletvekillerinin yolunu keserek kaçırmak barışın da yolunu kesmektir. Bugün herkes bir kere daha düşünmelidir.

Karakaşlı: Aygün bir geleneğin temsilcisi

Aygün, Dersim yöresinin ruhu. Bir geleneğin temsilcisi. Kökünden geldiği koca ağacın güzel gölgeli dalı. Dalı kırmaya yeltenmek, kökü küstürür.

Görüşümüzü, doğrumuzu ifade etmek canımıza mal olacaksa, söz biter. Söz bitince de hayat devam etmez. Barışı istemek, bu uğurda mücadele etmek bu nedenle hayati önemde. Bedeli ölümcül olmasın.

Tunç: Eylem değil, sınav

Aygün’ün kaçırılması yalnızca siyasi bir eylem değildir. Her iki taraf için de insani ve ahlaki bir sınavdır. Bu ülkenin boğulduğu kanın dinmesi için Türklerin, Kürtlerin ve kendini başka bir kökene ait hisseden Tüm Türkiyelilerin vicdanlarının yüreklerine sığmamasını diliyorum.

Kaygusuz: Van’da, Malatya’da, sahipsiz kemiklerin başında

Aygün’ün kaçırılması başlı başına bir skandal, vandalca bir tutum. Olan bitenleri dehşetle izliyorum. Hiçbir gerekçe hayatını gerçeklere adamış bir hukuk adamının, bir vekilin alıkonmasını açıklayamaz. Van’da olaylar olur, Aygün oradadır; Malatya’da Alevi bir ailenin evi taşlanır Aygün oradadır, sahipsiz kemiklerin başında, kayıp ailelerinin hemen bitişiğindedir. Ne sözünden geri durur bu adam, ne de eyleminden. Hangi akla hizmet  böyle bir şey yaptılar anlayamıyorum, anlamak da istemiyorum. Umuyorum bir an önce sevdiklerinin yanına sağ salim döner.
(bianet)
______________________________________________________________

DERSİMLİ YAZAR VE SANATÇILARDAN ÇAĞRI

Bazır Dersimli yazar ve sanatçılarda Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasına tepki göstererek eylemi kınadı. İşte o açıklama:

Hüseyin Aygün’ün kaçırılmasını kabul edilmez buluyoruz. Öncelikle, onun can güvenliğini riske edecek operasyonel takiplere, müdahalelere mahal kalmadan serbest bırakılmasını istiyoruz. 

Bu talihsiz olayı vesile alarak bir kez daha, nicedir korkunç boyutlarda maddi manevi bedellerle süregelen savaş ortamının bir an önce son bulması isteğimizi tekrar dile getiriyoruz. 
Artık Yeter… Endi Beso… Edi Bese… diyoruz… 

Hüseyin Aygün’ün kaçırılması her şeyden önce ona oy veren onbinlerce Dersimli’nin tercihine ve iradesine bir saldırıdır… Bunun kabul edilemez olduğunu bir kez daha belirterek Dersimli’nin diline, inancına, tercihlerine ve bütün değerlerine saygı istiyoruz.

Emirali Yağan, Metin- Kemal Kahraman, Haydar Karataş, Cafer Solgun, Devrim Tekinoğlu, Maviş Güneşer, Umut Altınçağ, Ceren Cevarhirgündoğdu, Dr. Levent Demir, Gün Zileli, Hilmi Yazıcı

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Dersimli Ismail

    14/08/2012 at 08:34

    Sayin Velimize yapilan kacirilma eylemi, tüm onurlu dik duruslarini sergileyen, dersimlilere ve dersim dostlarina yapilan bir saldiridir. Sayin Aygün, Vekil olmadan önce ve Vekil olduktan sonra da, basta dersimlilerin, kürtlerin, tüm azinliklarin, yargisiz infazlarin,alevilerin,tüm ötekilestirilenlerin, iscilerin, köylülelerin, ögrencilerin, hapisteki kürt cocuklarinin sesi ve savunucusu oldu. Simdi, Sayin Aygün`ü silah zoru ile kaciran PKK`li gerillalar kime hizmet ettiklerinin farkindalarmi? Ama her seye ragmen Dersim halki, Türkiye halklari, Sayin Hüseyin Aygün`e sahip cikti ve cikmaya da devam edecekler.Kürt hareketi, Vekilimizi hemen serbest birakmalidir. Sayin Aygün`ün calismalarini en azili türk milliyetcisi ve seriatci AKP engellemektedir. PKK hareketi de ekndisini özgürlükcü bir hareket oldugunu halen söylüyorsa, o zaman bu yapilanlardan dolayi hem Sayin Vekilimizden ve hemde dersimlilerden özür dileyerek, Vekilimizi hemen serbest birakmalidir.

    Dersimli Ismail

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

10 + 18 =

More in Haberler

To Top