Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Güle Güle Güzel İnsan…

Haberler

Güle Güle Güzel İnsan…

Bedensel engellilerin umudu  Bedensel Engelliler Derneği Tunceli Şube Başkanı Bedri Es geçirdiği ameliyat sonrası hayatını kaybetti.

Dersimnews.com
– 12 yıldır Dersim’de Bedensel Engelliler Derneği’nde başkanlığı yapan Bedri Es, Mersin’de geçirdiği ameliyat sonrası dün hayatını kaybetti.

Kendisi de bedensel engelli olan Bedri Es, ameliyat olmak  için Mersin’e gitmişti. Bir özel hastanede ameliyat olan Es’in bünyesi ağır olan ameliyatı kaldıramadı. Es’in ölüm haberi dün akşam saatlerinde Dersim’e ulaştı.

ENGELLİLERİN UMUDU OLDU

1970 yılında merkeze bağlı Bor Köyü’nde doğan Bedri Es, çocukken köyde bir ayının saldırısına uğrar. Ailesi kendisini ayının ağzından zor kurtarır. Es, ayı saldırısından sonra sakat kalır. Yoksul bir Demenanlı ailenin çocuğu olan Bedri Es hayatı boyunca büyük zorluklar çekti.

Bedri Es kendisi gibi yüzlerce engellinin yaşadığı Dersim’de bedensel engellilerin sorunlarına çözüm bulabilmek için Bedensel Engelliler Derneği’nin Tunceli Şubesini kurdu.
12 yıldır Bedensel Engelliler Derneği başkanlığını yürüten Bedri Es, engelli vatandaşlarımızın sorunları için yıllarca mücadele yürüttü.

Bu süreçte Avrupa’da yaşayan Dersimliler ve ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan Dersimlilerle yoğun bir kampanya başlattı. Avrupa’da yaşayan iş adamlarıyla, başta Sinan Samat, Yusuf Demir ve binlerce gönüllü insan olmak üzere, ‘Umudun Türküsü Kampanyası’nı başlattı. Başarılı geçen kampanya sonucunda Tunceli’de 3500 m2 üzerinde bir rehabilitasyon merkezi yapıldı. Dersim yaşayan engelliler sandalye, koltuk değneği gibi zaruri araçlara kavuşturuldu.

Ömrünü engellilerin hakları için adayan Es, ameliyat olmak  için gittiği Mersin’de hayatını kaybetti. Es’in ölümü başta ailesi olmak üzere Dersim’deki yüzlerce engelliyi yasa boğdu.

Mücadelenle yüzlerce insana umut oldun.. Mekanın cennet olsun Bedri Es…

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
8 Comments

8 Comments

 1. misafir

  27/08/2012 at 14:50

  Toprağı bol ruhu huzurlu olsun.Acınızı içten paylaşıyor ruhuna dua ediyoruz. Başınız Sağolsun. Bedri abi seni çok özleyeceğiz.
  Heval MOR

 2. Tamer

  27/08/2012 at 20:07

  Arkanda binlerce ağlayan bıraktın.
  Seni seviyorum güzel insan. Yerin cennet olsun.
  Gelsemde yetişemem yetişsemde seni donduremem.
  Gule Gule …

 3. zeynel

  28/08/2012 at 09:48

  Omurilik ameliyatları uzun süren ve bu yüzden büyük risk içeren ameliyatlardır.Hastaların önemli bir kısmı ameliyat başarılı geçse bile gelişen komplikasyonlar(emboli,kanama v.s) nedeniyle kaybedilebiliyor maalesef.Aramızdan erken ayrılan Bedri Başkanı hiç unutmayacağız.

 4. Dersimiz

  28/08/2012 at 10:14

  Werte gulsosindebe welato zofbo

 5. Haydar

  28/08/2012 at 10:51

  Ey guzel insan, yasam ve olum arasindaki o kisa zaman dilimi icerisinde binlerce insanin umut isigi olan, annelerin ve babalarin destek kaynagi olan sen guzel insan, cekip gittin aramizda. Kelimeler ile anlatabilsem keske kaybini, icimizden birseylerde koparip goturdun adeta, Dersim seninle guzeldi, Bor seninle guzeldi, bu dunya seninle guzeldi. Yardima ihtiyac insanlar seninle guzellesti, umutlandi, seni asla unutmayacagiz ve seni cok ozleyecegiz. Gule guel guzel dostum, guzel abim.

 6. Serafettin Yurdakul

  28/08/2012 at 15:45

  Daha bugun seni konustuk ey guzel insan. Bedri kardesim… Projelerimiz icin cesitli avrupa fonlarina basvurularimizi hazirlamis, senin fikrini alacaktik. Onun icin yarin seni arayacaktim. Ama kara haber tez gelirmis derler. Almanyadan arayip haber verdiler.
  Once inanmadim, inanamadim. Daha temmuzda oturup konusmustuk. Projelerimizi nasil ve hangi sartlarda hayata gecirecegimizi. Seni kadronla birlikte aralikta Hollandaya getirmenin planlarini yapmistik daha bungun saat 15.00. Ne bilecektik ki yasamin seni bizden koparacagini, senin bizi birakip gittigini.. Bazi bazi bize kizar elestirirdin hakli olarak. Ama sana kizamazdik bile. Yureginin ne kadar buyuk oldugunu bilirdik cunku.
  SENI SEVIYORDUK, SEVIYORUZ BEDRI yoldas. Yoldas diyorum cunku sende bizim gibi kendini Dersim engellilerine adamistin.
  SEN HAKKA BiZ DAHA NEKTAYIZ.
  GÜLE GÜLE DERSIMIN EMEKTAR OGLU. UGURLAR OLSUN, UGURLAR OLSUN GÜZEL INSAN. SENi UNUTMAYACAGIZ. GÜNESE GÖMÜYORUZ SENI, HERGÜN DOGASIN DiYE DERSiM DAGLARINA, DEMENAN DAGLARININ ÜSTÜNE.

 7. ercan

  29/08/2012 at 13:15

  bedri es sevenlerine
  basimiz sag olsun
  kaybimiz acimizdan büyktür
  mekanin cenet topragin bol olsun
  güle güle güzel insan…

 8. Hıdır Aytaç

  29/08/2012 at 14:30

  Bedensel Engelliler Dersim Şube başkanı Bedri Es’in ölüm haberine üzüldüğümü ifade etmek istiyorum. Bedri Es’e tanrıdan rahmet dilerken ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyorum.
  Dersimde bir hayli bedensel engelli insanımıza umut ışığı olan Bedri Es. dernek kurulduktan sonra bazı gönüllü hemşerilerinde destekleri ile Bedensel engelliler için rehabilitasyon merkezinin kurulması idi. Bedri Es bu derneğe senelerce de başkanlık yaptı. Bu hizmetin bedensel engelliler için en büyük hizmet olarak görmek gerekir. Bedri Es’e tekrar Tanrıdan rahmet diliyorum.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 + 13 =

More in Haberler

To Top