Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Paris’te 3 PKK’li Kadın Öldürüldü

Haberler

Paris’te 3 PKK’li Kadın Öldürüldü

Fransa’nın başkenti Paris’te düzenlenen silahlı bir saldırıda aralarında PKK  kurucularından Sakine Cansız’ın da bulunduğu üç kadın öldürüldü.

Dersimnews.com – Paris’te çarşamba gecesi kimliği belirsiz kişi ya da kişilerce düzenlendiği bildirilen saldırıda Kürdistan Ulusal Kongresi Paris temsilcisi Fidan Doğan ve Leyla Söylemez adlı kadınlar da öldü.

Paris’te merkezi tren istasyonu Gare du Nord yakınındaki Kürdistan Enformasyon Bürosu’na düzenlenen saldırıda, Cansız, Doğan’ın başlarından ve Söylemez’in ise karnından kurşunlandı.

Saldırıyla ilgili Fransa polisinden henüz bir açıklama yapılmadı. Cinayete ilişkin soruşturma devam ediyor.Saldırıda susturuculu silah kullanılmış olabileceği iddia ediliyor.

Paris’teki saldırılar, Türkiye’de Abdullah Öcalan ile İmralı adasında resmi kanallardan görüşmelere başlandığı döneme rastlıyor.

Saldırının kim tarafından yapıldığı henüz bilinmiyor. Saldırının İmralı ile başlayan silah bırakma görüşmelerine denk gelmesi dikkat çekici.

ERDOĞAN: ÖRGÜT İÇİ HESAPLAŞMA OLABİLİR

Paristeki saldırıyla ilgili konuşan Başbakan Erdoğan, Burada da yine kendi içinde hesaplaşmanın neticesi olabilir veyahut da şu anda bizim atmakta olduğumuz bu iyi niyetli adımları kesmeye yönelik adımlar olabilir. Onun için de sonucunu tabi beklememiz gerekir.” yorumunda bulundu.

KCK: SALDIRIDAN “TÜRK GLADYOSU” SORUMLU

Fransa’nın başkenti Paris’te Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez’in katledilmesinin ardından bir açıklama yayınlayan KCK, olaydan uluslararası arka planı olan ‘Türk Gladyosu’nu sorumlu tuttu.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
6 Comments

6 Comments

 1. hesen

  11/01/2013 at 11:29

  Bu yaptiginiz haberi etik bulmuyorum. Habercilik anlayisinizi sorgulamaniz gerek. Oncelikle oldurulen uc kisi de Alevi degil. Leyla SOylemez, diyarbakir kokenli biri. Ote yandan genel olarak haberdeki yanlilik, bilip bilmeden hemen bu insanlarin Alevi oldugu icin PKK tarafindan hedef secildigi deklindeki fikriniz basindan yanli. PKK icinde sistematik bir Alevi dusmanligi oldugu, bunun bu tur katliamlara kadar vardigi seklindeki bir kannat koca bir onyargidan baska bir sey degil.

  Haberi duzelterek vereceginizi umut ediyorum. Yoksa siz de bu aci olay uzerinden kendi siyasi pozisyonunuz icin pay cikarmaya calisan insanlarin konumuna dusersiniz. Dersimli bir haber sitesine bu durumu katiyen yakistiramiyorum.

  Selamlar,

 2. Mazgirtli

  11/01/2013 at 15:58

  türk gladyosu, iran,israil yada suriye bu cinayeti isledi, öküz altinda bizagi aramayin. Yok aleviymis yok ic hesaplasmamis gecin bunlari tayibin agzina bakip yorum yapmayin.
  Fransiz polisi, devleti daha olayi bile inceleyememisken akp örgüt yapti dedi bu acele nerden bu kesin bilgi nerden? Sucu biryerlere atmaya gerek yok..
  Yigit 3 Kadin ölümsüzdür!! Cenazelere sahip cikalim

 3. Koo Sur

  11/01/2013 at 19:09

  Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Söylemez:
  Kürtlük ve Kürdistan için katl edilen bir parça Dersimdir bu, bir parça Aleviliktir bu, bir parça Zazalıktır bu.

  İster Kürdistan için olsun,
  isterse Kürdistana karşı olsun, genelliklen katl edilen, rahat katl edilen, en fazla katl edilen, bu her iki yolda kurban edilen, kurban seçilen, veya kendini acımasızca kurban edenler Dersimliler oluyor, Aleviler oluyor ve Alevisiylen- Sünnisiyle Zazalar oluyor. Acaba neden? Neden?

  Bir daha:
  İster Kürtlük ve Kürdistan için olsun,
  ister Devrim hikayeleri için olsun, yani
  ister bu hedefler için, ister görünürde bu hedeflere karşı olsun, bu her iki durumda, canına kıyılan, çabuk harcanan ilk sırada Dersimliler, Aleviler ve alevisiylen-sünnisiylen Zazalar oluyor? Neden? Neden?

  Tahmin ve şüphe:
  Bu gizli güçler, bu senaryolar, bu tuzaklar, bu perde arkaları, bu perde arkalarının arkaları, bu ilegal güçler …. bunlar bizim için gizlidir, bize ilegaldir, bize saklıdır, bu tuzakları bize görünmez, biz Dersimli, biz Alevi ve biz Zazalara, biz ilericilere, biz yoksullara, biz bu toplumun nimetlerinden ve özgürlüklerden mahrum bırakılmış kitlelere görünmez, bize gizlidir. Biz kurbanız!

 4. heydar

  12/01/2013 at 17:39

  biz dersimliler burnumuzun uzunlugu kadar onumuzu goruruz,buz daginin obur yuzunu gorunceye kadar cok sular gecer bu koprunun altinda.Bu oyunu biz Dersimliler anlayincaya kadar daha cok Dersimli sorgusuz ve sualsiz kursunlara hedef olur.

  Sanki gercekten hatice sonunun bir gun boyle olacagini bilmiyormuydu?

 5. Haydar

  13/01/2013 at 00:00

  PKK nın en amacı türkiyede bir kürdistan değil İsrailin uşaklığını yaparak bölgede büyük israil projesi uygulamak ve sonrasında güneydoğuda bir dersim38 yaşanacak,tıpkı bizi kullandırarak cuntacı zihniyetin bize yaptığı gibi.ama ismi dersim38 değil güneydoğu2020 olcak.yapanlarda israil cuntası olacak. Eğer pkk gerçekten kürtlerin hakkını savunsaydı beşikteki bebekten vatan istemezdi.AMAÇLARINDAN BİRİDE ALEVİ KÖKENLİ OLANLARI devlete karşı kışkırtıp bizi yok etmektir.

 6. Vengdar

  13/01/2013 at 09:38

  Sakine Cansız ve arkadaşlarının uğradığı vahşet,
  çok trajik bir durum:

  Dersimliler, Aleviler, Zazalar kendilerini Kürtlük uğruna inkar ediyorlar ve üstelik de öldürülüyorlar.
  Bunlar büyük oyunların, büyük pazarlıkların kurbanlarıdır. Bu girdaplara kendi istekleriylen girmiş olsalar da, yine birer kurbandırlar.

  Bu yolda ölenler ve öldürülenler bir daha geri gelmiyorlar, onlar yaşamını yitiriyorlar.
  Bu durumun Dersime, Alevilige ve Zazacaza bir karı, bir faydası olmuyor.
  Dersim ve Dersimli, onların Kürt ve Kürdistanlık için veya sahte hayalli devrimler için verdikleri mücadele gerekçesiylen, hergün daha çok yıpranıyor, kederden ve korkudan bir türlü çıkamıyor. Politik yük, sorumluluk, eziyet, Türk devletinin her türlü baskısı Dersim ve Dersimlililere yapılıyor, suç ve hakaret hep Dersimlinin üzerine yıkılıyor.

  Bunların kanıylan gelen özgürlük pastasını ise Kürt grupları yiyor, her haliylen Kürtlere ve Kürt diline yarıyor, bunların kanı sayesinde Kürt sorunu dünyada güncelleşiyor.
  Kürt grupları kuvvetleniyor. Kuvvetlenen Kürt grupları ne yapıyor, cesaretlen bu gruplar bu defa da Zazacayı ve Zazaları kendi gölgesine alıyor.

  Ölenleri, katl edilenleri ister kahraman kabul edin, ister şehit sayın. Bu sırf bir tesselidir.

  Dersimliğin, Aleviliğin ve Zazalığın kubanlığı halen sürüyor, Türkiyede muhalefetde olmanın, yoksul ve güçsüz olmanın kurbanlığı halen devam ediyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fourteen + 5 =

More in Haberler

To Top