Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pülümür Barajı ve HES Projesi İptal Edildi!

Doğa ve Çevre

Pülümür Barajı ve HES Projesi İptal Edildi!

Pülümür Barajı ve HES Projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından iptal edildi. 
Dersimnews.com/Dersim – Pülümür Barajı ve HES  projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı  tarafından sonlandırıldı.

İptal kararı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Tunceli Belediyesi’ne gönderildi. Tunceli Belediyesi’ne gönderilen kararda iptal kararının gerekçelerine yer verildi.

Bakanlık karar yazısında; ” 16/10/2012 tarihinde Ankara’da yapılan Pülümür Barajı ve HES  2. değerlendirme toplantısında eksik kurum görüşleri nedeniyle süreç önce durdurulmuş ve daha sonrada alınan karar ile ÇED süreci sonlandırılmıştır.” ifadelerine yer verdi.

Kararda  Tunceli Belediyesi’nin barajın yapılması durumunda yöre halkının olumsuz etkileneceği, göçlerin yaşanacağı, tarım ve hayvancılık faaliyetlerinin kısıtlanacağı, bu nedenle sosyal patlamaların yaşanabileceği dair görüşlerine yer verildi.

Tunceli Valiliği İl Afet Müdürlüğü’nün baraj sahasının 1. derece deprem bölgesi olduğundan dolayı olumsuz görüşlere yer verilen kararda;  “Ayrıca söz konusu faaliyet için “ÇED raporu özel formatı” nda istenilmiş olan ekosistem değerlendirme raporu ile ilgili olarak doğa koruma ve milli parklar genel müdürlüğünden revize yapılması istenmiş, bu revizyonun yapılmamış olması nedeni ile ilgili kurum tarfından çed raporuna görüş bildirilmemiştir. Söz konusu hazırlanan çed raporunda “baraj alanı ve rezervuarının tümünün 02/12/2012 tarihinde onaylanan 1/100000 ölçekli çevre düzeni planında ekolojik öneme sahip alan olarak işaretlenmiş olup, bu kapsamda doğal sürdürülebilirlik açısından içinde ekolojik açıdan öneme sahip varlıklar bulunduğundan ve korunması amacı ile yapılaşma ve ekonomik faaliyetlerin yapılamayacağı belirtilmektedir.” denildi.

Kararın devamında; “yukarıda belirtilen hususlar çerçevesinde , söz konusu projenin çed sürecine devam edilmesi mümkün görülmemiş olup ÇED yönetmeliğinin 12. Maddesi 8. Endi gereğince Pülümür Barajı ve HES projesi ÇED süreci sonlandırılmıştır” denildi.

İŞTE O KARAR…

 


Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. cengiz Asimunzur

    18/02/2013 at 02:01

    nedense bu mahkeme kararları ne kadar iptal edilirse edilsin gene sonuc değişmiyor

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

eighteen − 2 =

More in Doğa ve Çevre

To Top