Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Üniversitesi’nde Zazaca Bölüme İlgi Büyük

Dersim

Tunceli Üniversitesi’nde Zazaca Bölüme İlgi Büyük

2012 yılında öğrenci alımına başlayan bölüme, Türkiye’nin çeşitli illerinden 30 öğrenci kayıt yaptırdı.

Tunceli Üniversitesi Senatosu tarafından 2011 yılında YÖK’e sunulan Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün lisans düzeyinde kabulü Türkiye’de bir ilk olma özelliği de taşıyor.

Bölümün kabulüyle birlikte Almanya’da yaşayan ve Zazaca konusunda akademik kariyer yapan 3 Dersimli öğretim görevlisi,  gelerek bölümü tercih eden 30 öğrenciyle eğitime başladı.

Kayıt yaptıran öğrencilerden bir bölümü Zazaca bilmezken, bu sorunu gidermek amacıyla Zazaca müziklerden yararlanmanın yanı sıra derslerin bir bölümü dil eğitimine ayrılıyor.

Bölüme kayıt yaptıran öğrenciler bölümden ve eğitmenlerden son derece memnun olduklarını söyledi.

zazaca-ders

Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Zülfü Selcan, Zazaca’nın lisans düzeyinde açılmasının tarihi bir adım olduğunu belirterek, “Bu ülkemizin tarihinde önemli bir adımdır. Yasak dönemden artık serbestlik dönemine geçiyoruz ve yerli dillerin artık kültürel bir zenginlik olduğu görüşü ağırlık kazandı doğrusu da budur. Ülkemiz için halkımız için de hayırlı bir adımdır” dedi.

Öğrencilere Avrupa düzeyinde ders programı sunduklarını belirten Selcan, hiç Zazaca bilmeyenler için de çözüm ürettiklerini söyledi.

Selcan, “Hiç bilmeyenlerin özel bir kursa ihtiyaçları var. Ancak şu anda imkanlarımız sınırlı. Personel ve ders bakımından bazı imkanlarımız sınırlı fakat dersimizi bilmeyenler için dersin yarısını dil öğretmek için hazırlıyoruz. Daha önce teorik dil bilgisi ve gramer temelinde yapıyorduk. Artık bu şekilde dengelemeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Zazaca dilinde 5 albüm yaptığını ve müziğin dil eğitimindeki önemini bildiğini kaydeden Selcan, “Kendim de müzisyen olduğum için 5 Zazaca kaset yaptım. Müzik vasatıysa dil eğitiminin kolay olduğunu bildiğim için bunu pratikte de kullanıyoruz. Aktif katılım oluyor. Dili öğrenmek kolay oluyor” dedi.

Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Görevlisi Şengül Şenol, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini belirterek, “Türkiye önemli bir süreçten geçiyor. Demokratikleşmesini yapıyor ve ben de bu sürecin içinde olmak istedim. Bizim ilimizde bu bölümün açılması çok önemli çok tarihi bir adımdır. YÖK’ün aldığı bu karar da çok tarihi bir karardır. Çünkü ülkemiz çok kültürlü çok etnik yapıya sahip bir ülke bu anlamda yerel dillerin ciddiye alınması önemlidir. Türkiye’nin demokratikleşmesine katkı sağlar” şeklinde konuştu.

Öğretim görevlisi İlyas Arslan ise, başlangıç döneminde olduklarını dile getirerek, bölüme olan ilginin artacağını söyledi.

Tunceli Üniversitesi’nde Zaza Dili ve Edebiyatı dışında Kurmanci Dili ve Edebiyatı ile Arap Dili ve Edebiyatı bölümleri bulunuyor. Ancak Zaza Dili ve Edebiyatı Bölümü dışındaki bölümlere öğretim görevlisi bulunmadığı için öğrenci alımı yapılmıyor. HY

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 4 =

More in Dersim

To Top