Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ahmet Türk Haddini Aştı!

Dersim

Ahmet Türk Haddini Aştı!

 Geçmişi kirli ve kanlı olanların, kirli ittifaklar içerisinde yer alanların Dersimlilere ve Alevilere karşı söz söyleme hakkı yoktur.

38 Anmasından çok siyasi şov etkinliğine dönen anmada Mardinli Ahmet Türk, Dersimlilere hakaret ederken yanındaki Dersimlilerde alkışladı.

38 Anmasından çok siyasi şov etkinliğine dönen etkinlikte Mardinli Ahmet Türk, Dersimlilere hakaret ederken yanındaki Dersimlilerde alkışladı.

 

Tarih: 4 Mayıs 2013
Yer: Mamekiye Pax Köprüsü

Dersim’de BDP, EMEP, ESP‘nin birlikte düzenlediği  Dersim 38 için yaptıkları sözde anmada Dersimlilere hakaret edildi.
Anmadan çok siyasi şov ve BDP propagandasına dönüşen etkinliğe DTK eş başkanları Aysel Tuğluk ve Ahmet Türk‘te katıldı.

Etkinlikte konuşma yapan Ahmet Türk’ün  Dersimlilere hakaret eden sözlerine  BDP’li EMEP’li ve ESP’li Dersimliler alkış tuttu.

Ahmet Türk’ün Dersimlilere hakaret eden sözleri:

“Bugün biliyoruz ki Kemalistlerin Dersim’de yaptığı katliamları Kemalistleri destekleyerek başarıya ulaşamayız, bunun çok iyi bilinmesi lazım. Gerçekten Dersim için acı bir tarih, acı bir gerçektir bu. Ama bugün bakıyoruz bizi katledenlerin yanında onların siyaseti içinde yer alıyorsak bu ayıp bize yeter, bu ayıp Dersimlilere yeter diyorum. Kusura bakmayın belki de içim yandığı için bunu söylüyorum. Bunu siyaset adına yapmıyorum. Eğer bir gün özgürleşirsek inanın ki siyaset yapma ihtiyacını bile duymayacağız. Çünkü bizim talebimiz özgürlüktür özgür bir yaşamdır.”

Bu sözleri söyleyen Mardinli aşiret ağası Ahmet Türk. BDP’nin Mardin kontenjanından milletvekili seçilen ağa.
Ahmet  Türk konuşmasında haddini aşıyor. Güya Dersim’de yapılan katliama içi acımış acısından böyle konuşmuş! Vay be!

ATALARINIZ DERSİM KATLİAMINDA GÖREV ALDI

Sayın(!) Ahmet Türk, 1937-38’de Dersim’de Kemalist devlet tarafından yapılan katliamda sizin atalarınız katliamda Kemalist devletin askerliğini yapıyordu. Dersim katliamında görev alan askerlerin çoğu sizin de mensubu olduğun Şafi Kürtlerden oluşuyordu.

Siz Dersim katliamı üzerine konuşacak en son insan bile değilsiniz! Önce atalarınızın kirli geçmişiyle yüzleşin! Bu ülkede Osmanlı ve Türkiye Cumhuriyeti döneminde gerçekleştirilen katliamlarda sizin dedeleriniz, atalarınız bizzat görev almıştır.  Ermeni, Süryani, Ezidi, Dersim soykırımlarında sizin atalarınızın eli kana bulanmıştır. Bugün ağası olduğunuz köyler bir zamanlar Ezidi ve Süryaniler yaşıyordu. O topraklara nasıl el koydunuz önce bunun hesabını verin! Yerinden yurdundan ettiğiniz Anadolu’nun kadim halklarına karşı özür borcunuz var.

Dedeniz  Hamidiye Alayları’nda komutan olarak görev aldı yüzlerce Ermeni’yi katletti.

Atalarınızın kirli ve kanlı geçmişi gün gibi ortadayken kalkıp soykırım mağduru Dersimlilere hangi yüzle laf söyleyebiliyorsunuz?


Yaptığınız vicdansızlıktır! Dersim’in ekmeğini yediniz suyunu içtiniz. Hiç utanmadınız mı bu sözleri söylerken?

BİR ZAMANLARIN CHP MİLLETVEKİLİ AHMET TÜRK

Ahmet Türk’ün yukarıdaki sözleri söylemesinin altında aslında başka bir gerçek var. O gerçekte 2011 yılında yapılan milletvekilliği seçimleri.
Dersim’deki seçimlerde büyük bir hezimet yaşayan BDP’nin bu yenilgiyi hala unutamadığını görüyoruz. Seçimlerden sonrada BDP eş genel başkanı  Selahattin Demirtaş’ta sosyal medyada yayınladığı mesajında “Dersim’in bu ihanetini unutmayacağız!” demişti.

Ahmet Türk’ün dünkü konuşmasında bu durum bir kez daha ayyuka çıktı. CHP’nin Dersim’de iki vekil çıkarması Ahmet Türk’ü rahatsız etmiş. Ve o rahatsızlığını şu sözlerle dile getiriyor:
Bugün bakıyoruz bizi katledenlerin yanında onların siyaseti içinde yer alıyorsak bu ayıp bize yeter, bu ayıp Dersimlilere yeter diyorum.”

İşin ilginç yanı ise Ahmet Türk‘ün “katil” dediği CHP‘den bir zamanlar milletvekilliği yapmış olması. 1973-1986 yılları arasında CHP ve SHP’den Diyarbakır milletvekilliği yapan Ahmet Türk anlaşılan geçmişini unutmuş!

“Katil” dediği CHP’den bir zamanlar milletvekili olan bir şahsın BDP’ye oy vermeyen Dersimlilere bu sözleri söylemesi ironi değil de nedir?

KİM KEMALİST ACABA?

Ahmet Türk, konuşmasında Dersimlileri Kemalist olmakla itham ediyor.
Ahmet Beye sormak istiyoruz:

Seçimlerde CHP’ye oy vermekle Kemalist mi olunuyor?  AKP’ye oy veren Kürtlere ne demeliyiz?  BDP’ye oy veren Kürtlere ne demeliyiz?

Sizin lideriniz Abdullah Öcalan, her gün Mustafa Kemal’i ve Kemalizm’i övüp duruyor. Buna ne diyorsunuz? Sizde birazcık cesaret ve yürek varsa önderinizi eleştirin bizde sizin samimiyetinize inanalım.

“Katil”, “faşist” dediğiniz AKP ile bugün İslam bayrağı altında bir araya geldiniz. Kirli ittifaklar içinde yer alan sizler
Dersimlilere ve Alevilere hangi yüzle söz söyleyebiliyorsunuz?

Mantığınız doğru değildir, sakat bir mantıktır. BDP’nin Dersim’de neden seçimi kaybettiğini herkes çok iyi biliyor.
Yaptığınız hatalarla yüzleşip gerçeği aramak yerine Dersimlilere saldırıyorsunuz.

Dersimliler, kirli ve kanlı bir geçmişe sahip olan sizin gibilere cevabını sandıkta verdi. Anlaşılan o ki siz dersinizi alamamışsınız. Müsterih olun belediye seçimlerinde de bu halk size dersinizi verecektir!

Özetle, Dersim meselesi üzerinden kimsenin siyaset yapma hakkı yoktur. Bir halkın acıları üzerinden yapılan siyaset ahlaksızlıktır, vicdansızlıktır! Sizi kınıyoruz!
Geçmişi kirli ve kanlı olanların, kirli ittifaklar içerisinde yer alanların Dersimlilere ve Alevilere karşı söz söyleme hakkı yoktur.

Sayın Ahmet Türk, söylediğiniz vicdansızca sözlerden ötürü Dersim halkından ve Alevilerden özür dilemenizi beklemiyoruz!  Zira hiç bir özür kirli geçmişinizi paklamaz!

Editör/Dersimnews.com

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
21 Comments

21 Comments

 1. Xeyri

  05/05/2013 at 08:57

  Ahmet Türk efendi Alevilere ve Dersim’e akıl vereceğine gitsin aynada yüzüne baksın.

 2. Camer

  05/05/2013 at 09:09

  BDP’nin Dersim 38 siyasi çıkarlarına alet etmesini kınıyorum. Bunlar dün akşamda kışla meydanında sözde anma yaptılar. Anmada Apo’nun mesajını yayınladılar. Dersim anması değil PKK propagandası yaptılar. Ne yazık ki tüm bunları Tunceli belediyesi yapıyor.

 3. Kamer Aydınlı

  05/05/2013 at 09:50

  Ye na khuri endi beso. 40 seruyo ke ninu welate ma kerdo xanxırave. tirku ve khurura goyna kırmancu bure mırd nebene. Riye to şa bo Ahmet Türk!

 4. Koo Sur - Koyê Jêle

  05/05/2013 at 10:29

  Dersimlilerin, Türkiye genelinde bütün Alevilerin, Alevisiylen ve Sünnisiylen bütün Zazaların ve Türkiyedeki gerçek demokrat tabakanın zayıflığından bu tür sahte doğmatik ve baskıcı sol grupları, milliyetçi şiddet yanlısı Kürt grupları, Kürt partileri etrafımızı ablukaya almış. Biz Dersimlilerin etrafından tur atıyorlar. Bizleri yıllardır, 30yıldır, 40yıldır avlıyorlar, kullanıyorlar, kendi hedefli emellerine çekmek için övüyorlar:
  “Sen Dersimlisin, sen isyankarsız, sen Devrimcisin, sen ezilenin dostusun, sen korkusuzsun, sen kahramanların torunusun, sen… sen… sen..”,
  bazen de bize böyle diyorlar: “Dersimde Kemalistler, faşist Türk devleti, senin dedelerini öldürdüler, sen bugün nasıl susarsın, senin kin duyman lazım, direnmen lazım, mücadelenin en önünde senin olman lazım!”
  Ama bizden kimse onlara sormuyor, “sen ve senin partin, niye Sakine Cansızın ve iki arkadaşının katilini halen bulamıyor, niye soruşturmuyor?”
  Senin o kadar televizyon şirketlerin var, ağam bunlardan bir tanesini niye bizim bu Zazacaya ayırmıyorsun?’

  Bu sinsiler bizi kullanamayınca, bizi kendi pazarlıklı ve planlı hedeflerinın içine çekemeyince, bu defa her türlü hakareti ediyorlar, örneğin:
  “siz Dersimliler kemalistsiniz, siz revizyonistsiniz, siz korkaksınız, veya siz Dersimliler tutsaksınız, biz size acıyoruz, biz size özgürlük getireceğiz yada siz Dersimliler asıl Kürtsünüz, sizin diliniz bizim eski sarayların diliymiş”, ama sıra hak vermeye gelince, “sizin diliniz Zazaca bizim şivemiz, bizim lehçemizdir!” diyorlar.

  Kısacası Dersimlerin sahte ağaları değişiyor, devrimci ağaları, Kürtçü ağaları, sosyalist ağaları değişiyor. Değişmeyen bir şey varsa, o da Dersimin kaderidir!
  Dersimin kaderi değişmiyor. Bu kader Dersimlilerin kendi elindedir, kendi akılında, kendi hissindedir. Dersimliler önce onu bulmalı.

  Geçenlerde (28.04.13) İstanbul Ermeni Patriği de demedi mi: “Tuncelilerin %90 dönme Ermeniymiş”

  Ermeniler de Dersimlileri, Alevileri ve Zazaları avlama, kendine kurban seçip ve bu kurbanlar aracılığıyla kendi meselelerini, kendi hedeflerini güncelleştirmek istiyorlar.
  Devrimcilerin, Kürtlerin ve Ermenilerin Dersim sevgisi budur, Alevi-Zaza sevgisi planlı bir oyundur. Bir tuzaktır.

  Ben Türk devletine inanıyorum, Türk hükümetlerine, Türk dinci ve milliyetçi tabakalarına inanıyorum, onlar Dersimi ve Dersimlileri çekinmeden, sevgi oyununa girmeden, sahte ve yalan vaadlerde bulunmadan doğrudan doğruya gerektiğinde hedef gösteriyorlar, dışlıyorlar, damgalıyorlar, azarlıyorlar, katlediyorlar, sürüyorlar.

  Devlet böyle yaptıkça, sahte dostlarımız artıyor, avcılarımız artıyor! İçine düştüğümüz tuzaklar artıyor, takıldığımız kancalar artıyor.
  —————
  Tekrar özetle:
  Dersimlerin sahte ağaları değişiyor, devrimci ağaları, Kürtçü ağaları, sosyalist ağaları değişiyor. Değişmeyen bir şey varsa, o da Dersimin kaderidir!
  Dersimin kaderi değişmiyor. Bu kader önce Dersimlilerin kendi elindedir, kendi aklındadir, kendi hissindedir.
  Dersimliler önce onu bulmalı.

 5. yasemin

  05/05/2013 at 10:34

  Anadoludaki tüm katliamlarda türkler ve kürtler beraberdi. Ahmet Türk’ün dedesi Hamidiye Alaylarında komutandı. Binlerce masum insanı katlettiler.
  Şimdi kalkıp islam bayrağı altında yaşamayı özgürlük diye millete yutturmaya çalışıyorlar. Yazıklar olsun…

 6. Alican

  05/05/2013 at 11:38

  Ahmet Türk’ü getirip konuşturan BDPli Dersimliler ve Tunceli Belediye başkanına yazıklar olsun! Sizde hiç mi vicdan kalmamış!

 7. imam çalış

  05/05/2013 at 14:11

  malisefki bunlar hiç bir zaman bize karşı azıcıkta olsa dürüst olmadılar.Ve halen şehi ve dini lideri olan şeğ saittin öcünü alma peşindeler.Ne yazıki halen bazılarımız biz kardesiz diyorlar.Madem kardeşiz neden LOKMAMIZI ve Kestiğimiz KURBANI Yemiyorlar bumudur kardeşlik.Bumudur Dosluk Bumudur Kardeşlik… Alevinin Aleviden Başka Dostu olamaz.Her zaman bizi sırtımızdan kaypakça vurdular ..

 8. malim

  05/05/2013 at 21:49

  Kürt ve Türk islamcilar birlesti dersim ve alevilere islam kardesligini hediye edecekler (ve sosyalist fasitler destekliyor?.

 9. ali kaya

  06/05/2013 at 18:42

  Selam olsun,
  Dersim’in, kimliğine,inancına,torağına,yaşamsal ve kültürel değerlerine sahip çıkanlara…
  Tarihi bize,Fatimi Devletinin yıkılışını, Selçuklu vezirazamı Nizamümülkün Alevi katliamlarını,
  Yavuz Selim ile İdrisi Bitlisi ile birlikte hareket eden yirmi beş Kürt beyinin ittifakıyla yoğun olarak Dersim ve Anadoluda kırk iki bin Alevinin kaltedilmesini,Anadoludaki Ermeni, Süryani ve Ezidilerin kaltedilmesinde Ahmet Türk’ün dedesinin de yer aldiği Hamidiye Alaylarında komutanlarını,1937-1938 Dersim katliamında öncü rol alan onbaşıları, çavuş ve erbeşılerın askerlik künyelerine bakın hepsi Ahmet Türk ve o zihniyette olanlardan oluştuğunu görürsünüz.Günümüzdeki ittifaklarıda geçmişin tekerürüdür… Onlar haklı,ağacın kurdu içimizde…bunları unutmayın, unutmayın ,unutmayın…tarihten ders çıkarınız..

 10. munzurlu can

  07/05/2013 at 00:10

  Ahmet Türk haddini fazlasıyla aşmış. Selahattin Demirtaş ve Sebahat Tuncel’de facebooktan Dersimlilere hakaret eden yazılar yazıyorlar.
  AKP’nin kucağına oturmuşlar utanmadan konuşyorlar.

 11. cemal erden

  07/05/2013 at 08:35

  BDP’nin Dersim’e karşı kin ve nefreti var. Bunu her fırsatta dile getiriyorlar.
  Tunceli Belediye başkanı Edibe hanıma sormak istiyorum: hiç mi rahatsız olmadınız? Siz Kureyşan evladısınız atalarınıza hakaret edildi siz alkışladınız hiç utanmadınız mı?

 12. gergerıj

  07/05/2013 at 08:44

  desimli dezalarım neyi bekliyordu türk ahmetten anlamış değilim desim alewi zaza halkımı diyecekti bunların demokratlığı kendilerine herkese üzgürlük değil sadece kendilerine sıra ütekilerin haklarına gelince bu zihniyet en ceberuh anti demokrat bünyeye bürünür yani üzüne bunların afili süslü klişe süzlerine bakmayın zaza halkının kanın üzerinden kazandıkları imtiyazlı konumlarını kaybetmemek adına sistemin bizatihi muhafazlığını bunlar güderaynı cepede olduğunuzumu sanıyorsunuz bilakis karşı cephelerde olduğumuzun somut ürnehi son kertede ortaya çıktı weş u warbo şarıma şarı zazana xak şarıma şarı desimi sıtarkero şerdı kırdasiyara

 13. Hüseyin Turhallı

  07/05/2013 at 09:42

  Arkadaşlar

  Öncelikle kullandığnız başlığın uygun olmadığını belirtmek istiyorum.

  Ahmet Türk’ü şahsen tanıyan biri olarak çok iyi biliyorum ki eğer bu gün Dersim veya Alevilere yönelik bir saldırı olursa bedenini en önce siper edecek bi Kürd kişiliğidir.

  Bunun dışında Dersim, Kürdistan ve belki de Anadolu Halklar coğrafyasında zulme karşı dinmeyen direnişin ve teslim olmayan tek coğrafyasıdır. Bu nedenle Dersimlilerin söylem ve davranışlarını basite almak, kendini basite almaktan öteye hiçbir anlam ifade etmez.

  Hiç kuşkusuz Dersim’i katledenlerin içinde Şafii Kürdler de vardı. Bunlardan birini Musa Anter’in anılarında anlatıyor.

  “İstanbul’a geldiğimde eşyalarımı taşıyan bir hamal vardı. Sağ elinin baş parmağı kesikti. Bir gün ona “Eline ne oldu?” dedim.

  Bana ” Dersim katliamı sırasında askerdim. O kadar çok Kürd alevi öldürülüyordu ki dayanamadım. Onları öldürmemek için parmaklarımı kestim” dedi. Ve ben o eli öperek başıma koydum” diyor.

  Öyle inanıyorum ki her Şafii Kürd artık o hamal Kürd kadar onurlu bir davranış gösterebilecek cesarettedir. Dersim’e uzanacak her eli keser. Velevki bu el kendisinin eli olsa bile.

  Güncel politikalara ve söylevlere o kadar da kapılmamak gerektiğini düşünüyorum.

  Dersim’e ve alevilere uzanacak el, benim elim de olsa keserim. Ben ateistim. Ama imam olan kardişimin de aynı şeyi yapmakta bir an bile tereddüt etmeyeceğine iman ederim.

  Saygılarımla

  • mamekiye

   07/05/2013 at 13:18

   madem ahmet’le iyi muhabbetiniz bir zahmet söyleyiverde dedelerinin ermenilerden asurilerden arablardan ezidilerden gaspetikleri onca malı mülkü konakları ucsuz bucaksız arazileri sahiplerine iade etsin

   sonrasında mamekiye gelin birlikte o zaman belki inanırız sana hüseyin bey

 14. dersimli haydar

  07/05/2013 at 18:32

  Hal Bilmezsin Hal Satarsın,
  Neyin Varki Ne Söylersin,
  Muhabbetten Cok Iraksın
  Geçmiş zamanların cahil dindarı
  heyy ahmet turk,kurt oglu turk usagi….30 yildir meclis kursusunde aleviler icin ne dedin,ne yaptin

 15. Bêbext

  07/05/2013 at 19:08

  Ahmet Turkun Kalan Gelemsi Ikinci keredir Haytinda Kalan Sehirine gelmis degil ve Kalan Sehirini ve Bu sehire benziyen sehirleri sevmez
  Neden Dersez Kizilbas olduklari icindir.
  Obs!!!Ahmet Turkun gecmisine Dönun bir Bakin veya okuyun Kimdir Ahmet
  Turk.Sizler Hamidiya Asalayrini bilirmisiniz.Hamidiye Alayalrin Pasalarini bilirmisiniz,Bilmiyorsaniz Ahmet Turke Sorun,( Qonco Bey = Kasim )denilen Kisi Kimdir? ahmet Turk cok iyi tanir Cunku Dedesidir
  Hamiye alaylarin yer alan kisini Tornunda ne beklenirki,Ahmet Turk Ismi Kim kendisine vermistit? Ahmet turkun dedesi Kimlerin Aajanidi, Bunlari iyi bilirsez,daha iyi Tanirsiz. saygilarimla

 16. Bêbext

  07/05/2013 at 19:09

  özur, Bêbex degil Bêbext Olacakti

 17. gokhan

  08/05/2013 at 11:00

  Ahmet Türk gibiler roboski yi yapanlara aşık olmuşlar da farkında değiller!!!

 18. Zarife

  11/05/2013 at 10:52

  Merhaba,

  Oncelikle yukardaki bazi yorumlari bir Dersim’li akademisyen olarak kanim donarak okudugumu belirteyim..

  Yukarida sozu edilen anma torenindeki BDP’li milletvekillerinin konusmasini izledim. Konusmalarina pekcok yonden elestirilerim oldu. Yukarida bazilarinizin hakli olarak belirttigi gibi bir Anma Toreni’nden ziyade parti propagandasina donusturulmus.

  Sunni Kurtler herzaman Dersimli’lerin arogant olusundan, insanlara ve kendi disindaki kurtlere ustten baktigini soylerler ama simdi goruyorum ki ayni seyi kendileri hem Turk soluna hem de Dersimlilere karsi yapiyorlar. Ve durust olmak gerekirse ben “Dersim Arogantligi”ni bir sekilde anliyordum. Kadina, egitime, kulturel degerlere, sol degerlere verdigi onem ve bagliligi herzaman diger pekcok kesimden oteydir. Bununla herzaman gurur duyduk…

  Ama zaman artik degisti, Dersimliler de devletin sosyoekonomik politikalari sonunda sehirlere goc ettiler, ettirildiler. Dersimliler sirf yukarida saydigim unsurlara bagliliklarindan dolayi hem Turkiye Solu icinde hem de Kurt Ozgurluk Hareketi icinde cok kayip verdiler. Hicbir sey yapmaniz gerekmezdi kimlikte Tunceli’li olmaniz yeterliydi. Iste sirf bu baski ve zulmden Dersimlilerde yildi. Ozellikle diasporadaki (metropoller ve yurtdisindaki) Dersimliler cocuklarini, siyasetten uzak dursun diye, apolitik ve bilincsiz bir sekilde yetistirdiler. Pekcogu Dersimlilikten gelen degerlerini yitirdiler. Cok aci seylere tanik oldum. Bir halkin yozlasmasini ve bu halkin kendi insaniniz olmasi insani gercekten kahreder.

  Iste sirf bu nedenlerle Dersimlilerin apolitik olma luksu yok. Sadece atalarimizin durust ve direngen olmasi yetmez bizim de degerlerimize sahip cikmamiz icin elimizden geleni yapmamiz gerekiyor. Bunu ister siyasi partiler icinde, ister bagimsiz kurumlar, STKlar icinde olsun bir sekilde yapmamiz gerekiyor.

  Yazi cok uzun oluyor o yuzden birkac noktaya kisa kisa deginsem daha iyi olacak sanirim;

  Kurt ozgurluk hareketinin(KOH) Kurdistan’da yaptigi en buyuk reform kadin ozgurlesmesi, diger etnik ve dini inanc gruplarinin haklari(ki biz Dersimlilerin en cok deger verdigi unsurlar) icin mucadele etmesidir. Cunku KOH yukarda bazilarinin belirttigi gibi islami bir hareket degil aksine Marksist bir cizgiden gelip suan daha cok laik bir cizgide olan bir halk hareketi… Son 5 yildir cok yakindan takip ediyorum. Sunni Kurt genclerinde alevilik, kadin konusunda buyuk bir gelisme var. Kimse atalarininin gunahlarindan sorumlu degildir, ki pekcok kurt genci dedelerimiz masa olmus biz boyle bir katliamin tekrar olmasina izin veremeyecegiz diyor. Ama bizim Dersimliler -biraz ozelestiri yapacam ama- hala tutucu bir alevilikle sunnileri (Kurt/Turk farketmiyor) asagilamaya, ustten bakmaya devam ediyor. Tabii ki gecmisten gelen 1000 yillik bir yalniz olus ve kirim hafizamiz var ama bunu diger gruplara dusmanlik olarak saklamamaliyiz, bu zaten bizim inancimizda dogamizda yok. KOH’la gelisen sunni Kurtlerin ilerlemesini bizim canlarda goremiyorum ne yazik ki. Aksine kulturel bir deformasyon var.

  Dersim Katliami, Maras, Corum, Sivas Katliamlari hep devlet tarafindan yapildi. Ben Kurtlerin politika gelistirdigi gibi bunu CHP yapti demiyorum (her ne kadar CHP/SHP iktidarlarinda bu katliamlar gerceklesmis olsa da). Cunku bu zayif ve eksik bir politika olur. Dersimlilerin CHP’yi eski CHP olarak algilamamasini da anliyorum. Ancak bunun icin partinin suan ki politikalarina bakmamiz gerekmiyor mu? Daha onceki donemde Onur Oymen cikip annalarin aglamasi muhum degil muhum olan devletin devamliligi demedi mi? Bu sirada ne oldu Dersimde, CHP tabelalari indirildi. Cok guzel ve yerinde bir davranisti. Daha sonra Kilicdaroglu liderlige geldiginde herkeste bir umut olustu. CHP eski SHP gunlerindeki gibi sosyal demokrat olacak, Kilicdaroglu CHP’yi kokusmus Baykal zihniyetini silecek. Bu sadece Dersimlilerde degil, CHP icindeki sosyal demokratlarda da oldu. Ama suan ne goruyoruz? Kilicdaroglu’nun politikalarinda herhangi bir tutarli yan var mi? Tabii ki etnik kimlik uzerinden politika yurutmemek dogru ama insanin kendini inkar etmesi nasil bir durustur? Kurt etnik kimliginden geliyorum ama ben etnik kimlikle herhangi bir bagim yok demek cok mu zor?

  CHP belki bize laikligi simgeliyor, ama Laik TC cumhuriyeti’de olmadi mi bu katliamlar? Bakin PKK’nin sinir disina cekilmesiyle ortaligi bos bulan hizbullah yeniden hortladi. Kurt genclerini endiseli goruyorum. Kurdistandaki bu ozgur ortami bu gericilere teslim etmiyecegiz diyorlar. Zira Dicle Universitesindeki olaylari gorduk.

  Sunni Kurtlerin katliamlarda masa oldugu dogru ama unutmayalim, Dersimi yikan, katleden ordularin karargahlarinin, karakollarinin, yolllarinin yapiminda da Dersimliler calisti. Ya da Aliser’i, Zarife’yi Seyid Riza’yi arkasindan vuran da bizzat Seyid Riza’nin yegeniydi.

  Dil konusunda kurtler gecmiste zazacaya karsi pekcok hata yapti ama gerek Avrupa’daki gerek Turkiye ve Kurdistan’daki pekcok kurt derneginde kurtcenin yaninda zazaca kursu da acildi. Lehce/ayri dil olayi dil bilimcilerin calisma konusu. Heriki tezi de destekleyen yayinlar da mevcut ama daha saglikli sonuclar ilerde yapilacaktir diye dusunuyorum. Suanki onceligimiz bu tartismalardan ziyade dili yasatmaya yonelik olsun.

  Gecmisle yuzlesmeden baris da gelmez, toplumsal huzurda, ozgurluk de… Ben Kurtleri gecmisle yuzlesmeye acik gorunuyorum. Ve bir sosyalist olarak pekcok elestrim olmasina ragmen Turkiye’nin demokratiklesmesi ve haklarin ozgurlesmesi konusunda KOH’ini en fazla umud vaadeden grup olarak goruyorum.

  Saygilarimla

 19. domane dersimi

  11/05/2013 at 23:20

  dersimliler olarak şunu söylemek istiyoruz. öncelikle kişiliginde devrim yapamayanlar devrimci olamazlar. barışa gelince kirli savaşın bir barışı olamaz. bizi eleştirenler şunu unutmasınlarki sizler katillerinizlen binlerce gerillalarınızı kanı üzerinden cellatlarınızlan sözde barış yaptINIZ. halkınızı ve düşüncelerinizi mevcut sisitem içerisine entegre etmeketen çekinmediniz. dersimlileri chp ye oy verdi diye eleştiren siz parttaym devrimcilere şunu sormak istiyorum 1966 yılında ankaraya topu ve kadastro öğrenimi görmek için gelen şuan tanrı diye taptığınız liderinizin(apo) o yıllarda sola karşı politik bilinci yetkılı unsurlar yetiştirmek kominizimle mucadele derneklerini mudavimi ve bu derneğin uyelerını ıdolojik temelde eğiten refik korkut ve necip fazıl kısakürek in konferanslarını kaçırmayan bir lidere sahip olduğunuzu biliyormususnuz.esp ve emep e gelince sizler de bdp nin üvey evlatları olarak dersimden elinizi çekin KORSANLAR

 20. faru eren

  13/05/2013 at 10:58

  a.türk sanırım biliyordur o bilmiyor ise o nu oraya götürenler muhakkak biliyordur; kültürümüzde köpeğimize hoşt deme hakkı bize aittir, aksi davranış onurumuza dokunur. mutedil dersimlilerin bdp’lilere karşı dışa vurdukları tepkileri böylesi bir gelenekten besleniyor. çoğu dersimli kılıçdaroğlu’nun ya da aygün’ün politik tercihlerini beğenmemelerine rağmen, a.türk ve benzerlerinin dersim’de dersim’e politik dersler vermelerini abes olarak görürler. a.türk ve o nu ora ya getirenler bu halkın onuru ile oynamanın bedelini de yeniden düşünmeliler.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 4 =

More in Dersim

To Top