Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

“Gezi Parkı Eylemleri Hükümete Karşı Darbe Girişimidir”

Haberler

“Gezi Parkı Eylemleri Hükümete Karşı Darbe Girişimidir”

Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Ali Kemal Özcan, Gezi Parkı’nın yaşanan en son darbe girişimi olduğunu iddia etti.

Dersimnews.com – Cihan Haber Ajansı’na (CİHAN) konuşan yandaş akademisyen öyle açıklamalar yaptı ki herkesi şaşırtı.

Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr.Ali Kemal Özcan, Gezi Parkı Eylemleri’nin hükümete karşı yapılmış bir darbe girişimi olduğunu iddia etti.

YANDAŞ AKADEMİSYENİN HÜKÜMETE YARANMA ÇABASI!

25 Mayıs’ta İstanbul Taksim Gezi Parkı eylemiyle başlayan ve hükümetin baskıcı politikalarına karşı tüm ülke genelinde protestolara dönen Gezi Parkı Eylemleri hakkında Cemaatin haber ajansı CİHAN’a konuşan Ali Kemal Özcan açıklamalarıyla herkesi şaşırttı.

“Gezi denemesi asıl olarak ulusal ve uluslararası ‘ulusalcı’ların giriştiği bir darbe denemesidir.” diyen  Yrd.Doç.Dr.Ali Kemal Özcan’ın Gezi Parkı Eylemleri’nde hükümetin ve polisin protestoculara karşı kullandığı şiddete değinmemesi dikkat çekti. Açıklamalarında bol bol hükümete övgüler yağdıran  Özcan, Gezi Parkı eylemlerinde  öldürülen 4 kişiyi de görmezden geldi.

Sosyolog olan Yrd.Doç.Dr.Ali Kemal Özcan Dersim doğumlu.  2009’dan beri Tunceli Üniversitesi’nde akademisyen olarak görev yapıyor. Özcan’ın üniversitedeki görevleri ise şunlar:  Sosyoloji  bölüm başkanı, rektör danışmanı, Fen Edebiyat Fakültüsi Dekan Yardımcısı ve Tunceli Üniversitesi Senato üyesi

İşte yandaş akademisyen Ali Kemal Özcan’ın Cihan Haber Ajansı’na verdiği demeç:

 

“Gezi Parkı, Yaşadığımız En Son Darbe Girişimidir”

alikemal

Ali Kemal Özcan

Tunceli Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, Gezi Parkı’nın yaşanan en son darbe girişimi olduğunu iddia ederek, “Bunu iktidarını kaybeden, asker-sivil-bürokratik aygıt dediğimiz, kitlelere yukarıdan bakan, kitleleri sadece yönetilmeye layık gören, sürü gibi gören, bir iktidar alışkanlığının, iktidarını geri alma girişimidir. Bunu seçimle yapamayacağını biliyor. Bundan sonra bir fırsat, bir haklı gerekçe bulursa başka bir denemede de bulunur, sonra biz ona da bir isim bulmaya çalışırız.” dedi. Özcan Gezi Parkı olaylarının ardında cumhuriyet tarihinde ilk defa bir hükümetin batıya sormadan kendi iradesiyle Kürt sorununu çözme temelinde Öcalan’la görüşmesinin yattığını, uluslararası güçlerin bunu bardağı taşıran son damla olarak değerlendirdiğini düşündüğünü söyledi.

Taksim Gezi Parkı ile başlayan ve Türkiye’nin bir çok yerine sıçrayan olaylar ile ilgili Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) değerlendirmede bulunan Sosyoloji Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Ali Kemal Özcan, haklı bir çıkışla başlayan çevre eyleminin, uluslararası organizasyon girişiminin altında kaldığını ifade etti. Özcan, Abdullah Öcalan’nın Taksim Gezi Parkı’na selam göndermesi tutumunun da tehlikeli olduğu iddia etti.

MESELE AĞAÇ MESELESİ DEĞİL

Taksim Gezi Parkı olaylarının tek bir sosyal süreç ile açıklanamayacağını savunan Özcan, “Çevre duyarlılığı ile başlayan eylemler, sosyal süreçler tek faktör ile açıklanamaz. Çevre duyarlılığı ile başladığı söylenen Gezi denemesi asıl olarak ulusal ve uluslararası ‘ulusalcı’ların giriştiği bir darbe denemesidir. Görüntüdeki ‘Gezi ağaçları’ndan bakılırsa, o zaman bizim kalkıp 12 Eylül darbesini savunmamız gerekir. Çünkü 12 Eylül döneminde çok ciddi bir şekilde Türkiye’de baskı, inkar ve işkence vardı. Türkiye’nin ekonomisinin ciddi sorunları vardı. ve insanların itirazı oldukça haklıydı. Örneğin, işkenceye karşı çıkmak, işkenceye itiraz etmek; işkence insanlık suçudur demek bir ağacı savunmaktan daha az önemli değildir. Ama olay bu değildir. O kadar ağaçtan daha hassas gelişmeler oldu. Çok yakın geçmişte birUludere olayı oldu. Orada 34 ağaç gitmedi. ve Türkiye’nin sosyal gelişmesi 1 yıl içinde büyük niteliksel sıçrama da yapmadı. O günlerde de sosyal medya vardı. O günlerde de bu gençlik vardı.” dedi.

TAKSİM’DE, SELAM VERİLECEK, SOLCULUK, SOSYALİZM VE HALK ADINA SELAM VERİLECEK BİR TEK DURUM YOKTUR

Açıklamasında Taksim Gezi parkı eyleminin geçmişte yaşanan darbelerden sonra yaşanan sonuncu darbe olduğuna dikkat çeken Özcan, Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemlerin darbe niteliğinde olduğunu savundu. Taksim’deki olayların arkasında iktidarını kaybeden iç ve dış unsurların olduğu yönünde görüş bildiren Özcan, “Bu iktidarını kaybeden, asker-sivil-bürokratik aygıt dediğimiz, kitlelere yukardan bakan, kitleleri sadece yönetilmeye layık gören, sürü gibi gören, bir iktidar alışkanlığının iktidarını geri alma girişimidir. Bunu seçimle yapamayacağını biliyor. Bundan sonra bir fırsat, bir haklı gerekçe bulursa başka bir denemede de bulunur, ona da bir isim bulmaya çalışırız biz. Ama size özetle söylemeliyim ki; Taksim’de, Gezi’de selam verilecek, hele hele solculuk adına hele hele sosyalizm adına ve halk adına selam verilecek bir tek durum yoktur” diye konuştu.

ÖCALAN KENDİ İDAM FERMANINA İMZA ATTI

Abdullah Öcalan ile ilgili 20 yılı aşkındır çalışmalar yaptığını ifade eden Özcan, Öcalan’ın uluslararası güçlerden Amerika ve İngiltere’nin organizasyonunda yapılan Taksim Gezi Parkı’na selam göndermesini Öcalan’nın kendi idam fermanına imza atmak olduğu anlamına geldiğini söyledi. Özcan, Öcala İmralı’ya geldiğinden beri kendisinin Türkiye’ye teslim edenlerin beyninin İngilizler olduğunu, uygulayıcıların ise Amerika olduğunu söylediğini belirtti. Özcan, “Ancak, Öcalan, bugün Batı’nın bu ‘Abi’ güçlerinin organizasyonunda gerçekleşen Taksim Gezi Parkı darbe denemesine selam gönderdi” diye konuştu.

HÜKÜMETİN KÜRT SORUNUNU BATI’YA SORMADAN ÇÖZME ÇALIŞMASI BARDAĞI TAŞIRDI

Cumhuriyet tarihinde ilk defa bir hükümetin batı güçlerine sormadan kendi iç iradesiyle Kürt sorununu çözme temelinde Öcalan’la görüşmesinin uluslararası güçler tarafından bardağı taşıran son damla olarak değerlendirildiğini kaydeden Özcan, “Türkiye’de ilk kez bir devlet, iktidar olmuş bir hükümet, batı güçlerine, büyük güçlere sormadan ‘Ben Kürt meselemi kendim çözerim’ diye Öcalan ile görüşmeye başladı. Bütün hedef bu süreci akamete uğratmaktır. Bu güçler bu hedefin peşini de bırakmazlar. Onun için ben bu bilgilerin Öcalan’a ulaştırılmasını öneriyorum. Öcalan’ın geziye selamı Öcalan’nın kendi idam fermanına imza atmasıdır. Maalesef ne kadar kendisi buna inanmış, ne kadar inandırılmış bilmiyorum. Ama sonuç itibariyle Öcalan, kendi idamına imza attı. Gezi’de, Taksim’de öyle bir halk hareketi yok. Halk hareketi diyeceksek 12 Eylül’ü desteklememiz gerekir. 12 Eylül’ün bütün çatışmaları, 80 darbesinin hazırlayıcı nedeni olmadı mı? Bu çerçeveden bakıp Gezi’nin büyük konsorsiyumunu, büyük ittifakı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kendi iç dinamiği ile Kürt sorununa el atma girişimini unutmayalım. Bütün hedef bunun önüne geçmektir. Türkiye ile Batı arasında iç dinamik ve dış dinamik çekişmesi var. Batı’nın ‘Abi’ güçleri güçlü dost sevmez, kendi meselelerini hele de Kürt meselesi gibi cumhuriyetle yaşıt meselesini kendi iç dinamiği ile çözen/çözebilen ‘dost’ sevmez” şeklinde konuştu.

(CİHAN)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. Tuncer Bey

    19/06/2013 at 21:01

    Cahil insanların mesnetsiz görüşleri, fikirleri olabilir fakat akademisyen kimliği olan birinin bile bile, göz göre göre yalan söylemesi, bildiklerinin tam tersini insanlara aksettirmesi kabul edilemez. Tam bir iskender pala sendromu. Yazık, bu ülkenin insanları da üniversitelerden bilimsellik ve halka yararlılık bekliyor. Koltuk sevdası sadece politikacılar için geçerli değil, bunun gibi kendini mevki sahibi zannedenler için de geçerli.

  2. mamekiye

    20/06/2013 at 05:52

    adam kürt milliyetcisi, tabiki ulusal bakışla bakaçak. dersim doğumlu olması onun kürt bakış açısını degiştirmez. şadililer kendini dersimli degil kürt görür. kaldıki son olaylar, tamamen erkenekonun sivil darbe kalkışmasıdır. bu konuda şadili kürt “akademisiyen” [dünyanın başka yerinde hademe bile yapmazlar. bi care mamekiye’de rektör olmadığına şükretmek gerek.] tamamen doğru söylüyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen − eight =

More in Haberler

To Top