Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersim’den Lice’ye Destek

Haberler

Dersim’den Lice’ye Destek

Dersim Dayanışması Lice’de karakol protestosu esnasında hayatını yitiren Medeni Yıldırım’ı anmak ve Licelilerle dayanışmak amacıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

Seyit Rıza Meydanı’nda düzenlenen açıklamaya çok sayıda vatandaş katılırken, açıklamada ilk konuşmayı Emek Partisi İl Başkanı Mustafa Taşkale yaptı.

Başlatılan süreç olumlu şekilde devam ederken Lice’de yaşananın süreci provoke etmeye yönelik olduğunu belirten Taşkale, “Bu sürecin başlamasıyla bölgede hızlı şekilde en stratejik noktalara karakollar yapılmaya başlandı. Sadece ilimizde yapılan ve yapılması planlanan 42 karakol var. Bir yandan böyle bir süreci başlatacaksınız öbür yandan karakol yapacaksınız. Biz bölgenin askeri unsurlardan temizlenmesini, koruculuk sisteminin lağvedilmesini beklerken, demokratik adımlar beklerken, bu yapılanlar halkın tepkisini çekiyor.  Lice’de de bu tepkiler nedeniyle karakola yürünmüş demokratik tepkilerini dile getirenlere ateş açılmıştır. 40 yıllık savaş süresince çok insan toprağa düştü ancak barış sürecinde bunun olması daha da acıdır. Hükümet sağduyu çağrısı yapıyor, sağduyulu olması gereken kimdir? Halkımız 40 yıldır sağduyulu davranıyor. Burada sağduyulu olması gereken hükümettir. Halkımızın sağduyusundan bugüne kadar kuşkumuz olmadı bundan sonra da olmayacaktır. Sağduyumuz demokratik tepkimizi ortaya koymamızda engel değildir” dedi.

 

Taşkale’nin ardından söz alan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl Başkanı Ergin Doğru, Lice’deki protestolarda halka arkadan ateş açıldığını söyledi.

Yaşanan olay karşısında hükümetin, idarecilerin ve medyanın olayı çarpıttığını ileri süren Doğru, “Tıpkı Roboski katliamında, Reyhanlı’da ve bir aydır sürmekte olan ve ülkenin her yerine yayılan Gezi direnişinde olduğu gibi. Tıpkı daha önce yine devletin resmi güçleri tarafından çocuk yaşta katledilen Ceylan Önkollar, Uğur Kaymazlar, genç yaşta katledilen Abdullah Cömertler, Ethem Sarısülüklerin öldürülmesinde olduğu gibi. Şimdi de 18 yaşındaki Medeni Yıldırım’ı katlettiler ve tıpkı daha önce aynı şekilde katledilen yüzlerce, binlerce insanın akıbeti gibi bunun da üstünü örtmek istiyorlar” diye konuştu.

Başlatılan süreçle birlikte bölgenin yeni karakol ve kalekollarla kuşatıldığını, yeni korucu birlikleri kurulduğunu kaydeden Doğru, “Bu uygulamalar mı barışa hizmet edecek? Lice halkı yeni karakollar istemiyor çünkü daha dört yıl önce 11 yaşındaki Ceylan Önkol o karakollardan birinden atılan top mermisiyle paramparça oldu. Çünkü Lice’de yıllar önce evlerinden ailecek alınanların kemikleri çıkıyor o karakolların yakınlarından. Lice halkı karakol değil barış ve adalet istiyor. Bunu sadece Liceliler de değil Kürt Halkı tüm Türkiye halkları istiyor.  çünkü artık Türkiye’nin dört bir yanında her milliyetten, her inançtan, her kültürden milyonlar çok daya iyi biliyorlar ki bu ülkeye; bu topraklarda yaşayan halklara barış da adalet de eşitlik de demokrasi de özgürlük de hakların ortak mücadelesiyle gelecek” şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından bir süre oturma eylemi gerçekleştiren grup daha sonra sessizce dağıldı.

Haber: Ercan Topaç

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + eight =

More in Haberler

To Top