Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

2 Temmuz Madımak Katliamı Unutulmadı

Haberler

2 Temmuz Madımak Katliamı Unutulmadı

Ankara Kızılay’da toplanan onbinlerce kişi 20 yıl önce Sivas Madımak Oteli’nde yakılarak katledilen 33 aydın ve sanatçıyı andı. 

Dersimnews.com – Ankara Kızılay Meydanı’nda gerçekleştirilen anma törenine onbinlerce insan katıldı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde çok sayıda siyasi parti ve demokratik kitle örgütünün katıldığı anma programı Sıhhıye’den Kolej’e yapılan yürüyüşle başladı. Yürüyüşün en önünde Sivas Katliamında  öldürülen 33 aydın ve sanatçının aileleri yer aldı. Eylemde üzerinde Ethem Sarısülük’ün olduğu büyük boy pankart taşındı. Arama noktasında eylemcilerin polise yoğun tepkisi vardı. Vatandaşlar, polisin mitingin alanına girişte yaptığı üst araması sırasında “Ethem’in katili işte burada”, “Katil polis hesap verecek” sloganları attı.

Onbinlerce insanın katıldığı anma töreninde 33 CAN'ın fotoğrafları taşındı

Onbinlerce insanın katıldığı anma töreninde 33 CAN’ın fotoğrafları taşındı

Ellerinde katliamda öldürünen 33 aydın ve sanatçının  fotoğraflarının taşındığı mitingde, Sivas’ı katliamını gerçekleştirenlerle Ethem Sarısülük ’ü öldürenlerin aynı zihniyet olduğu ifade edildi.

Mitinge CHP milletvekilleri Hüseyin Aygün, Melda Onur ve Aylin Nazlıaka da katıldı.

Bir dakikalık saygı duruşuyla başlayan mitingte 33 CAN ve  Gezi Parkı eylemlerinde hayatını kaybedenlerin isimleri okunurken kalabalık ‘Burada’ diye bağırdı.

AKP’NİN “ALEVİ AÇILIMI” KANDIRMACADIR

Ortak basın metnini Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Sekreteri Hasan Cem Yılmaz okudu. İktidarın “Alevi açılımı” yapıyor olmasını eleştiren Yılmaz, “Açılım, kendi alevini yaratmak için yapılmaz, madem ki açılım yapıyorsun; özür dile, Alevilere bu ülkede sistematik bir biçimde yapılan katliamlar için, Madımağı müze yap, teslim et bizlere” diye konuştu. 4+4+4 eğitim sistemini “saçmalık” olarak nitelendiren Yılmaz şu ifadeleri kullandı:

“Zorunlu din derslerini kaldır. Vazgeç Alevi köylerine zorla cami yapmaktan, oralara imam atamaktan, cem evimi ibadethane olarak tanı, vazgeç benim inancım üzerinden siyaset yapmaktan. Tarihle yüzleş, beni aşağılama. Kaldır 3 köprüden Yavuz Sultan Selim adını. Aleviler, Kürtler, Ermeniler, bu ülkenin kadim inançları kardeştir. Bunu kabul et; eşit yurttaşlık haklarını tanı, Vazgeç artık; Lice Uludere, Reyhanlı katliamlarından. Kulak ver Taksim’e. İşte o zaman açılım yapmış olursun.

20 YILDIR BU KATLİAMIN GERÇEK SORUMLUSU BULUNMAMIŞTIR

Sivas’taki katliamda hayatını kaybedenlerin aileleri adına, olayda hayatını kaybeden Huriye ve Yeşim Özkan’ın abisi Hüseyin Özkan bir açıklama yaptı. Özkan özetle şu ifadeleri kullandı:

“Sivas şehitlerimizin ideallerinin, aşklarını, sevgilerini, sevdalarını, devrimlerini yaşatmak ve yaşattırmak bizim boynumuzun borcudur. Bugün Madımak Oteli’nin önünde sadece etkinliği yapmak isteyen halkımızı engelleyip sadece şehit ailelerine izin verenler sadece bizler değil milyonlar şehit ailesidir. Adaletin gecikmesi adaletsizliktir. 20 yıldır bu katliamın gerçek sorumlusu bulunmamıştır. 20 yıldır firari olarak aranılan İhsan Çakmak ise evleniyor, askerlik yapıyor, ehliyet alıyor ve çocuğunu nüfusuna kaydettiriyor. Tüm resmi işlemlere rağmen halen yakalanamıyor.”

Kalabalık daha sonra Ethem Sarısülük’ün vurulduğu yere yürüyerek karanfiller bıraktı.

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

11 − 6 =

More in Haberler

To Top