Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

İHD Tunceli Temsilciliği, İnsan Haklarını Hatırladı!

Haberler

İHD Tunceli Temsilciliği, İnsan Haklarını Hatırladı!

Dersim’de örgütler tarafından öldürülen sivil insanlar için bugüne kadar herhangi bir açıklama yapmayan İHD Dersim Temsilciliği, taksici Cemal Beyazgül için açıklama yaptı. 

Dersimnews.com – 23 Haziran 2013 tarihinde Ovacık’ta TİKKO tarafından kaçırılan ve 17 Temmuz’da bir yol kenarında ölü bulunan taksici Cemal Beyazgül‘le ilgili İHD Tunceli Temsilciliği nihayet açıklama yapabildi.

İHD Tunceli Temsilciliği tarafından yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “23 Haziran 2013 tarihinde Tunceli İli Ovacıkİlçesi Çakmaklı Köyü’ne taksi ile yolcu götürmesini müteakip silahlı bir örgütçe alıkonulan Cemal BEYAZGÜL [46] isimli şahsın alıkonulduğu süreç içerisinde rahatsızlık geçirerek 17 Temmuz 2013 tarihinde vefat ettiği medyaya yansıyan haberlerden öğrenilmiştir.

İnsan hak ve özgürlükleri açısından Alıkoyma, Yaşam Hakkı’na yönelik ihlal pratikleri asla tasvip edilemez.

Yaşam Hakkı, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 2. maddesinde, Birleşmiş Milletler Kişisel ve Siyasal Haklar UluslararasıSözleşmesi’nin 6. maddesinde ve İnsancıl Hukuk’un tüm temel belgelerinde güvence altına alınmıştır.

Yaşam Hakkı vazgeçilemez, devredilemez ve dokunulamaz haklardandır. Yaşam Hakkı doğası gereği tüm hakların da temeli durumundadır.Hiçbir sebep ve amaç Yaşam Hakkı’na yönelik ihlallerin meşru gerekçesi olarak gösterilemez, değerlendirilemez.

Yaşam Hakkı’na yönelik bu ve benzeri ihlaller sadece yaşamısonlanan kişinin haklarına değil başta ailesi ve diğer ilgililerin de haklarına hatta tüm topluma yönelik travmatik bir etki üretmektedir.Bilhassa hadisenin meydana geldiği Ovacık İlçesi’nde geçmişte de benzeri ihlal pratiklerinin meydana geldiği de düşünüldüğünde Yaşam Hakkı açısından vahim bir tablonun bulunduğu izahtan varestedir.

İnsan Hakları Derneği olarak kuruluşumuzdan bugüne kadar başta Yaşam Hakkı olmak üzere temel hak ve özgürlüklere yönelik ihlallerin hep karşısında olduk, olmaya da devam edeceğiz.

İnsan Hakları Derneği Tunceli Temsilciliği olarak Yaşam Hakkı’na yönelik olabilecek her türlü ihlalin bir daha tekerrür etmemesi çağrısında bulunuyoruz. Cemal BEYAZGÜL’ün ailesine başsağlığı diliyoruz.”

TUNCELİ BAROSU HALA SUSKUN

Cemal Beyazgül’ün ölümüyle ilgili FDG, sanatçı Kemal Kahraman ve Dersim Milletvekili Hüseyin Aygün olayı kınamıştı. Tunceli Barosu ve İHD ise sessiz kalmıştı.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. taylan cem yağızay

    22/07/2013 at 14:30

    Yaşam Hakkı vazgeçilemez, devredilemez ve dokunulamaz haklardandır. Yaşam Hakkı doğası gereği tüm hakların da temeli durumundadır.Hiçbir sebep ve amaç Yaşam Hakkı’na yönelik ihlallerin meşru gerekçesi olarak gösterilemez, değerlendirilemez.devrimci düşünce de insan hakkına büyük önem vermektedir.Yapılan sorgulamalar ın halkın nezdinde adaletli bir şekilde uygulanması en uygunudur.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 × 2 =

More in Haberler

To Top