Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

TİKKO’dan Cemal Beyazgül Açıklaması

Haberler

TİKKO’dan Cemal Beyazgül Açıklaması

“TKP/ML TİKKO”  örgütü Cemal Beyazgül’ün ölümünde kusurlu olduğunu kabul etti. 
Dersimnews.comCemal Beyazgül‘ün ölümüyle ilgili tepkiler nedeniyle TİKKO açıklama yaptı.

“TKP/ML TİKKO” örgütü tarafından kaçırılan ve geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdiği iddia edilen Cemal Beyazgül ile ilgili örgüt açıklama yaptı.

“TKP/ML TİKKO Dersim Bölge Komutanlığı” imzasıyla yayımlanan bildiride Cemal Beyazgül’ün ölümüne ilişkin açıklama yapıldı. 17 Temmuz 2013 tarihli açıklamada, Cemal Beyazgül’ün “devletle işbirliği yaptığı” iddia edildi. Beyazgül’ün bu nedenle kaçırıldığı ve sorgulandığı belirtildi.

Açıklamada Beyazgül’e yönelik işkence ve kötü muamele yapılmadığı ve bilinmeyen bir nedenle yaşamını kaybettiği belirtilirken Beyazgül’ün 7 örgüt mensubunun ölümünden sorumlu olmakla suçlandı.

Açıklamada Beyazgül’ün ölümü nedeniyle örgütün kusurlu olduğu vurgulanırken özeleştiri verilmesi dikkat çekti.

İşte “TKP/ML TİKKO Dersim  Bölge Komutanlığı”  imzasıyla yayınlanan bildiri:

 

“Bilindiği gibi 23 Haziran 2013 tarihinde saat 15:30 sıralarında, Ovacık kırsalında Cemal (Alişan) Beyazgül adlı şahıs gerilla birimlerimiz tarafından tutuklanmıştır. Adı geçen şahıs 25 Nisan 2000 tarihinde Ovacık-Mercan bölgesinde gerilla birliğimize yönelik düşman operasyonu sonucu Yusuf Ayata, Hasan Akyol, Fehiman Bozgurt, Umut İl, Fikret Vural, Zeynel Erdoğan ve Mustafa Toptaş adlı yoldaşlarımızın şehit düşmesi ile ilgili soruşturma kapsamında tutuklanmış ve sorgusu yapılmaya başlanmıştır. Sorgusunun devam ettiği süreçte 16 Temmuz 2013 tarihinde sabah saatlerinde nedeni bilmediğimiz ve ancak hastane koşullarında netleştirilebilinecek bir nedenden ötürü kriz geçirerek yaşamını yitirmiştir.

En baştan belirtmemiz gerekir ki; bahsi geçen şahsın bu şekilde ölmesi ve bu şahıs nezdinde yürütülen sorgulamanın bu şekilde sonlanması kesinlikle bizim tercihimiz olmamıştır. Nihayetinde her ne sebepten ötürü olursa olsun tutuklanmış ya da esir alınmış herkesin güvenliğinden Partimiz sorumludur. Öte yandan Partimizin ideolojik çizgisinin bir ürünü olarak alıkonulan hiç kimseye işkence, küfür, hakaret, aşağılama vb. tutumlara girilmemektedir. Partimizi tanıyan herkes bu konudaki pratiklerimizden haberdardır/haberdar olmalıdır.

Alıkonulduğu günden yaşamını yitirdiği güne kadar, toplam 24 gün boyunca Cemal Beyazgül adlı şahısa yukarıda kısaca özetlediğimiz anlayışa uygun biçimde davranılmıştır. Hiçbir biçimde işkence ya da kötü bir muameleye maruz kalmamıştır. Ancak şahsın sağlık durumu sorgu sürecinin istediğimiz biçimde sonuçlanmasının önünde ciddi engel yaratmıştır.

Sorgu süreci boyunca üzerine atılan tüm suçları reddetmesine rağmen, her seferinde farklı ve çelişkili anlatımlarda bulunması, birçok kez yalan söylemesi ve güvensiz bir duruş sergilemesi nedeniyle ne aklanabileceği ve ne de serbest bırakılabileceği bir durum olmamıştır.

Ancak sorgulanan şahsın sağlık durumunun gerektirdiği biçimde sorgu sürecinin daha uygun bir ortamda devam etmesi için gerekli özenin tarafımızdan gösterilmemiş olması öz eleştirisi verilmesi gereken bir konudur. Serbest bırakılma koşullarının olmadığı durumlarda alıkonulan şahsın sağlık durumuyla ilgili gereken özen ve ciddiyetin gösterilmesi önemlidir. Olay nezdinde tam anlamıyla bir önemsememe durumu yaşanmasa da sonuçtan da görülebileceği üzere koşullar yeterli düzeyde sağlanamamıştır. Elbette savaş koşullarında ve gerilla ortamında bunun sınırları vardır. Ancak Partimiz bu konudaki eksikliğini görmekte ve özeleştiri vermektedir.

Öte yandan yukarıdaki özeleştirel yaklaşımımız ve ortaya çıkan sonuç, olayın ciddiyetini ve bahsi geçen şahsın tutuklanma nedenini gölgelememelidir. Yedi yoldaşımızın şehit düştüğü Mercan çatışması, düşmanın halk içindeki örgütlü çalışmasının bir sonucudur. Sivil unsurları aracılığıyla yürüttüğü istihbarat çalışmaları sonucunda düşman, yoldaşlarımızın yerini tespit etmiş ve düzenlediği operasyonla gerilla birliğimizin tamamını katletmiştir. Olaya ilişkin yürüttüğümüz soruşturmada bütün ok işaretleri Cemal Beyazgül’ün düşmanın halk içindeki sivil istihbarat örgütlemesinin bir parçası olduğunu göstermektedir. Çıkan çatışmada yoldaşlarımızın tamamının şehit düşmüş olmasının getirdiği kanıt toplama zorluğu ve şahsın kendisinin de samimi ve dürüst yaklaşmaması gibi durumlar, olayın tüm çıplaklığıyla açığa çıkmasını engelleyen nedenler olsa da hiç istemediğimiz bir biçimde yaşamını yitiren şahsın şüpheli olmasının önünde engel değildir, olmayacaktır da.

Suçlu olup olmadığı, hala devam eden soruşturmanın sonuçlanmasından sonra netleşmiş olacak ve halkımızla paylaşılacaktır. Bu soruşturmanın tamamlanmasında ve doğru sonuçlara ulaşılmasında bir sorumluluk da halkımıza aittir. Dolayısıyla halkımız da bilgilerini Partimizle paylaşmalı ve üzerine düşen bu sorumluluğu bu şekilde yerine getirmelidir.
Bilinmelidir ki, düşmanın halkımız içinde sivil uzantıları aracılığıyla çeşitli örgütlenmeler oluşturmasının tek ve esas amacı devrimci örgütlere karşı mücadele yürütmek değildir. Bu da dahil olmakla birlikte, esas olarak halk içinde güvensizlik yaratmak, halkı parçalara bölmek dolayısıyla kendisine karşı birleşmiş, örgütlü bir halk gerçekliğinin yaratılmasını engellemektir. Bu amaç doğrultusunda ajan örgütlemek, işbirlikçiliği yaygınlaştırmak, ihbarcılığı teşvik etmek, halkımızı ihbar etmeye zorlamak gibi birçok çalışma yürütmektedir. Bu çalışma çerçevesinde elindeki her türlü maddi ve manevi olanağı kullanmaktan geri durmamaktadır.

KOLEKTİF BAYRAĞI Halkımız kendi tarihinden de iyi bildiği bu gerçeklere karşı uyanık olmalı, her daim birliğini ve örgütlenmesini güçlendirmeye çalışmalı, düşmanın bu tür çalışmalarına karşı çıkmalı, teşhir etmeli, düşmanla şu ya da bu şekilde ilişki içinde olan herkesi uyarmalı ve gerektiğinde tecrit etmeli, ilişkisini kesmelidir. Partimiz, düşmanın ajan-işbirlikçi politikasına karşı halkımızla birlikte mücadele etmede ısrarlı ve kararlı bir duruş sergilemeye devam edecektir.
Düşmanın ajan-işbirlikçilik politikasına karşı son dönemlerde yürüttüğümüz çalışmalar halk içinde bazı yanlış yorumların oluşmasını beraberinde getirmiştir. Geçen yıl, Partimizin askeri kurumlara erzak vb. taşınmaması yönlü kararına uymaması sonucu Süleyman Beyazgül’e ait araç yakılmış, içinde bulunan Deniz Doğukan Beyazgül adlı şahıs alıkonulmuştu. Bu yıl 23 Haziran’da Cemal Beyazgül’ün tutuklanması ile yukarıda bahsettiğimiz olayın birbiriyle ilgisi bulunmamaktadır. Her iki olayda da yöneldiğimiz şahısların aynı aileden olması, Partimizin bu aileye karşı bir yönelim içinde olduğu gibi son derece yanlış yorumların yapılmasını getirmiştir. Açıkça söylemek gerekir ki, Partimizin ne bahsi geçen aileye ve ne de başka herhangi bir aileye karşı bir yönelimi olmamıştır. Olamaz. Sorunumuz aile ile değil bu aileye mensup olan ve düşmanla şu ya da bu düzeyde ilişkisi bulunanlarladır. Hangi aileden ya da aşiretten olursa olsun, düşmanla ilişki içinde olan, ona yardım eden, destek veren kim varsa Partimizle sorunu var demektir. Bunun dışındaki her türlü yorum, halkımızın birliğine zarar vermekte ve ancak düşmana yaramaktadır. Dolayısıyla halkımız, bu yönlü her türlü yoruma, dedikoduya inanmamalıdır, karşı çıkmalıdır.

Son olarak tekrarlamak gerekirse; genel olarak düşmanın ajan, işbirlikçilik politikasına karşı yürüttüğümüz mücadele, özel olarak da Cemal (Alişan) Beyazgül’ün hala ŞÜPHELİ durumunda olduğu ve yedi yoldaşımızın şehit düştüğü Mercan Çatışması olayına ilişkin yürüttüğümüz soruşturma devam edecektir. Bunun yanında Cemal Beyazgül’ün yaşamını yitirmesi olayına ilişkin verdiğimiz özeleştiriyi halkımızla daha geniş çapta tartışmayı, halkımızın eleştiri ve önerilerini almayı özel bir görev olarak gördüğümüz bilinmelidir. Her türden eksiklik ve hatasına karşı dürüst ve samimi olmayı ilke bilen Partimiz, bundan önce olduğu gibi bundan sonra da bu ilkeye sıkı sıkıya bağlı kalacaktır.”

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
12 Comments

12 Comments

 1. H. Dersimi

  25/07/2013 at 14:39

  Devlet içinde devlet, mahkeme içinde mahkeme buna derler.
  Kıyım içinde kıyım, karanlık içinde karanlık buna derler.

  Dersimliler için: Esirlik içinde esirlik bu anlama gelir.
  Esirlik içinde esirlik, suçlama içinde suçlama buna derler!
  İftira üzerine iftira buna derler. Dersimlilerin, Alevilerin kaderi hep budur!
  Ve Dersimin boynu büküklüğü budur!
  Güçlü kendisini her zaman iyi savunur, kendini herzaman temize çıkarır, her zaman hakklı gösteriri.!

 2. H. Dersimi

  25/07/2013 at 14:41

  Devlet içinde devlet, mahkeme içinde mahkeme buna derler.
  Kıyım içinde kıyım, karanlık içinde karanlık buna derler.

  Dersimliler için: Esirlik içinde esirlik bu anlama gelir.
  Esirlik içinde esirlik, suçlama içinde suçlama buna derler!
  İftira üzerine iftira buna derler. Dersimlilerin, Alevilerin kaderi hep budur!
  Ve Dersimin boynu büküklüğü budur!
  Güçlü kendisini her zaman iyi savunur, kendini herzaman temize çıkarır, her zaman hakklı gösterir.!

 3. taylan cem yağızay

  25/07/2013 at 19:18

  yapmış oldukları açıklamalar güzel fakat halk ta bizzat kendilerine bu soruları yöneltmektedir.siz öncelikle içinizdeki çürük,işbirlikçi hainlerlen hesaplaşmanız gerekmiyormu?gıdik ali ler,laz niyatlar gibilerin halka ve onurlu mücadeleye onurlu duruşlarıylan katılan canını seve seve partiye ve devrimci mücadeleye adayan erdal erdoğan gibi yiğitlerimizin kendi içinizde yok edilişlerine nasıl seyirci kaldınız?fethiye,hasan gibi yoldaşlarınıza gerçek suçlu olan kişilerin çelişkili tavırlarıyla nası olurda öldürülmelerine seyirci kaldınız?Hayatlarının baharlarını onurlu kavganıza adamış bu güzelim gençlerin yokedişleri bukadar basitmiydi?Baba erdoğan,Hıdır haykır,pir ahmet solmazların onurlu mücadelelerinden örnek alarak çoğalan partizan,tikko sempatizanlarını asıl kendiniz devletin kirli yalancı oyunlarına aldanıp kendi fidanlarınızı dağıttınız,yok ettiniz.Şimdi yapmanız gereken ilk iş kendi içinizden temizlenmektir halk lan bir bütün olup lider ibrahim, yoldaş ali haydar ın çizgisinde kenetlenmektir.Halkın güvenini kazanmadan yapılan mücadele başarılı olamaz.

 4. Hasan

  25/07/2013 at 21:13

  Bu sol denen örgütler insanlarimizi kacirip göz göre göre infaz ediyorlar, ve kimsenin seside cikmiyor… ve sizde halen o cellatlarin propagandasini yapiyorsunuz…

 5. özgür

  28/07/2013 at 18:12

  sözde dersim komutanligi sizi cocuklugumuzdan beri iyi tanırız .mazgirtliyim ben sahsen.işiniz gucunuz adam vurmak.muhtar memur gariban köylü farketmez.bu şekilde millete korku salmak.gucunuzde zaten ancak ona yeter.ne hikmetse benim sahsen tanidigim tikkonun saglam adamı olan sahislar devletle çok sıkı fıkı hatta herkesce sözde tikkocu olduklari bilinip konusulmasina ragmen daha birgün göz altına alinmadilar.biz bir parca ekmek verdik diye yerimizden yurdumuzdan olduk.o o sahislar iki taraflada gayet iyi gecinip gidiyorlar.hatta o sahislarin sozuyle ışte tikkocu gerillalar gidip adam vuruyorlar.ne güzel demi sen devrimcisin sözde gerillasin git köylü vur.varsa atarin git karakol baş vs hatta dersimden cik gozum turkiye devrimini neden kurdistanda yurutuyon git türkiye daglarina.ve hep pkk alanı boş birakinca bu cakallar böyle yapıyor.ama unutmamak gerekirki yanlis hesap gider ta bagdattan geri döner.

  bagdattan geri döner.2003 2004 surecindede böyle bir yonelim oldu tikkodan ayrilan mkp tarafindan

 6. özgür

  28/07/2013 at 18:19

  ışte o donemde 4 5 vatandas vuruldu ve hicbirinin suçu ispat edilemedi biz o yaklasimin gecmis aile celiskilerinden geldigini biliyorduk.bir nevi intikam oldu.neticede pkk olaya el attı murat karayilan aciklama yaptı ve yerinde durdular.şimdi yine bunlar çıktı.yahu kardesim meşe dibinde yoldaş deyip kiristirip canın sikilincada adam vuracaksan batsın senin devrimciligin bir baliciden farkın yok bence.o yuzden dersim halkı akıllı davranmali ve bu durumda bu tür olaylara tepki vermelidir.yoksa dersim yurtsever genclik hareketi gereken cvp verir.

 7. hakan can

  28/07/2013 at 23:50

  50bin TL verseydi suçsuzluğunu ispatlardi değil mi?

 8. munzur baba

  29/07/2013 at 08:05

  merhaba bende bır dersımlı olarak yasanan olaya tepkı göstermek zorundayım bütün dersımlıler gıbı sunu cok ıyı bılmek gerekıyor sızlerı bır elın parmak sazısına kadar düsüren ıcınızdekı ıs bırlıkcıler dısardada aynısını yürütüyorlar aksama kadar kahve köselerınde ıckı ıcen bır ınsanın sızlere ne kadar saglıklı bılgı verebılırkı önce bu sahısları denetlemenız lazımkı saglıklı bılgılere ulasanız beyaz gül meselesıne gelınce saglık sorunları olan bır ımsan sızlerle sürekli görüsen bır ınsan ulasmak ıstedıgınız her an bulabılecegınız bır ınsan gecen dene sızınle görüsürken sız bunu dedınız ısının basına gıt ne olduda bu sene bu karar alındı sızlere o yalan bılgılerei aktaran ıkı tarafı calısan sözüm ona kuryelere yönelırsenız baska sucsuz ınsanların ölmemesını önlersınız saygılar

 9. malim

  29/07/2013 at 15:00

  Yurt sever genclik de otursun yerine. dersimin devrime ihtiyaci yok.Bunasil bir yargilamadir tutuklama karari yok afukati yok kacma hakida yok hee bir magarada etrafi sarilmil silahli adamlar var sadece konus ha konus ha allah hepinize akil fikir versin devletin ajana ihtiyaji yok cünkü bir girin internete map veya google ye verin oturdugunuz sehirin adini isediginiz yeri bile görürsünüz.

 10. munzur baba

  31/07/2013 at 07:10

  merhaba dersımlıler ve dostları
  tam 14 sene oldu bır olayı aydınlatamıyorlar cünkü aydınlatamazlarda ıc hesaplasmaktan korkuyorlar mesalayı götürüp aclıkla cırpınan bır garıbanın basına patlatacaklar aynı taxıcı cemal beyaz güle yapıldıgı gıbı ovacık halkı sızlere en güzel yanıtı beyaz gülün cenaze sınde vermıstır yazık cok yazık ıbrahımın cızgısı bırakmıs türkıye devrımını, kırsal kesımde ınsanları öldürüyor unutmayınkı bu halk sızlerden hıc bır zaman destek görmedı 93 lerde evlerımız cayır cayır yanarken neden bır eylem yapmadınız yapamassınız cünkü ızın verılmıyor unutmuyalımkı gecmıste olan bozolar yesıller las nıhatlar sımdıde baska ısımler altında aranızdalar unutmuyalımkı bütün yurtsever halkımızın kutsal oldugunu cünkü bu yükü bırıncı derecede onlar üstlenıyor .

 11. ayten

  06/10/2013 at 18:54

  Halkım için dağa çıktık diyorsunuz peki halka bu zulüm neden!2 çocuk daha yetim bıraktınız . Bu güne kadar Dersim Bölgesinde onlarca vatandaşı katlettiniz. Bunların arasında dilsiz insanları bile ajan diye öldürdünüz. Bumu halkım için dağa çıkmak,bumu sizin devrimciliğiniz. Artık bu acılar bitsin analar ağlamasın, ocaklar sönmesin istiyoruz…

 12. munzur baba

  19/02/2014 at 18:23

  KENDISINE TIKKO ISMINI TAKAN SÖZDE SOLCUYUM DIYEN ÖRGÜTÜN ACIKLAMASI

  Suçlu olup olmadığı, hala devam eden soruşturmanın sonuçlanmasından sonra netleşmiş olacak ve halkımızla paylaşılacaktır. Bu soruşturmanın tamamlanmasında ve doğru sonuçlara ulaşılmasında bir sorumluluk da halkımıza aittir. Dolayısıyla halkımız da bilgilerini Partimizle paylaşmalı ve üzerine düşen bu sorumluluğu bu şekilde yerine getirmelidir.
  PEKI SIZE SORMAZLARMI SIZ ISTEDIGINIZ ZAMAN BU INSANLA GÖRÜSÜYORDUNUZ
  14 SENE ÖNCE YASANAN BIR OLAYI HALEN CÖZEMEMISSEN BU INSANI DAGA KACIRARAK 24 GÜN BOYUNCA ISKENCE YAPARAKMI CÖZEBILDIN YINE CÖZEMEDIN SEN BU INSANA BIR SEYLERI KABULETTIREMEDIN RESMEN ACIZLESTIN KÜCÜLDÜN CÜNKÜ ORTADA IHPARCILIK SORUNU FELAN YOK CIKAR SORUNU VAR IHALE SORUNU VAR HARAC SORUNU VAR SIZE HER SEYI YAKISTIRABILIRIM AMA ASLA VE ASLA DEVRIMCILIKTEN BAHS ETMEYIN INSANLARA KORKU VEREREK BIR YERE VARAMAZSINIZ O ESKIDENDI INSANLAR KORKUYORLARDI AMA SIMDI ASLA SIZ ANCAK INSANLARI EL KAIDA VE EL NUSRA CETELERI GIBI KACIRIP KATLEDERSINIZ
  BAKIN SIZ EN IYISI INSANLARI NASIL ISKENCEDE KATLETTIGINIZI BIR VIDEO CEKIMI
  YAPIP INTERNETTE YAYINLARSANIZ DERSIM HALKI BELKI DAHADA SIZDEN KORKAR
  O ZAMAN DERSIMLILER ANLARKI CANI OLDUGUNUZU DERSIMLILER ANLARKI DÜSMAN SIZI GÖNDERMIS DERSIMLILER ANLARKI PARALI KATILLERSINIZ DERSIMLILER ANLARKI SIZIN DEVRIM FELAN SORUNUNUZ YOK DERSIMLILER ANLARKI SIZIN DERSIMI BOSALTMAK ISTEDIGINIZI DERSIMLILER ANLARKI SIZIN DEVLET DESTEKLI OLDUGUNUZU MAZLUM DERSIM HALKI BIR GÜN BUNLARIN HESABINIDA SORAR HER AKSAMIN BIR DE SABAHI VARDIR MAZLUMLARIN FERYADI SOLCU ERGENEKON CETELERINI BOGACAKTIR:

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × 3 =

More in Haberler

To Top