Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviler Nasıl Kurtulur?

Haberler

Aleviler Nasıl Kurtulur?

Alevi Toplumun siyasal hedefleri olmak durumundadır. Ve belki de ileride kendi can güvenliğini müdafaa edecek gücünün de olması gerekir. 

Cihan SÖYLEMEZ

Soru bazılarında nostaljik bir film adını akla getiriyor olabilir  ama kurtulmaya ve kurtuluşa ihtiyacı olan bir halkın gerçeğini de akla getiriyor.

Bugün Alevi Toplumu hiç olmadığı kadar güçsüz durumda. Nasıl güçsüz bir durumda olmasın ki ? 20-25 milyon civarında olduğu söylenen bir milletin kaderine bakın ki ;

Her geçen gün tarihi yok edilmeye çalışılıyor , yazılı belgeleri tahrip edilmeye çalışılıyor olmasın ,

Gün geçmiyor ki tarihsel değerleri saldırıya uğramasın , yok olmasın

Partisi , siyasetçisi olmasın

İktidarda söz hakkı olmasın , ülke meselelerinde Sünni cemaat grupları kadar etkili olmasın

Sinemacısı, yönetmeni olmasın, bir Alevi Filmi bugüne kadar çekemesin

Ve bu kadar aciz bir durumda olsun.

Alevi toplumu , Cumhuriyet ile birlikte kendi kimliğinden ödün vermiştir , seküler düzen içinde kendi kendisini daha fazla var edeceğine , adete daha fazla kendisinden uzaklaşan ve gerçekliğine, tarihine , inancına yabancı olan bir neslin gün geçtikçe arttığı bir toplum haline dönmüştür.

Şah İsmail Hatayi’nin, Şah Kulu Sultan’ın , Nur Halife Sultan’ın, Baba Zünnün’ün, Pir Sultan Abdal’ın , Kul Himmet’in önderliğini yaptığı Kızılbaş yüzyılını ve ruhunu kaybetmeye yüz tutmuş bir toplum haline evrilmeye başlamıştır.

Soyut Tarih Teorileri ile Pir Sultan’ın dahi varlığının sorgulandığı bir döneme girilmiştir. Müslümanlık, Zerdüştük, Budistlik, Şamanlık, Türkçülük, Kürtçülük, Zazacılık , Arapçılık  yarışına girmiş bir toplum haline dönüşmüştür.

Söz birliğinin sağlanamadığı her geçen gün daha fazla kendi içinde tarihsel,inançsal, siyasal olarak bölünen bir toplum haline gelmiştir.

Ne yazık ki yalın gerçeklik budur. Çözüm nedir ve kimdedir ? Çözüm hiç şüphesiz Alevi Toplumunun ta kendisindedir.

Alevi Toplumun siyasal hedefleri olmak durumundadır. Ve belki de ileride kendi can güvenliğini müdafaa edecek gücünün de olması gerekir. Zira Ortadoğu coğrafyasında yok olmamak için , ayakta kalmak için bir elde zeytin dalı olduğu kadar diğer tarafta hasmını yıldırıcı kuvvetlerin de olması gerektiğini düşünmekteyim.

Dersim’de hangi ordunun canlarımıza kıydığını biliyoruz , Sivas’ta katliama seyirci olanın hangi ordu olduğunu biliyoruz. Gazi’de, Maraş’ta, Çorum’da hangi kontra güçlerin hedefinde olduğumuzu ve bizi koruyan bir kolluk gücünün dahi olmadığının farkındayız.

Yakın zamanda cereyan eden Gezi Parkı Olaylarında ki şiddetten en fazla etkilenen kesimin , can kaybına uğrayan kesimin , yaralanan kesimin Alevi Toplumu olduğunu inkar mı edeceğiz ?

Katlimizi helal gören Ebu Suud’ların adlarının hastanelere , parklara verildiği , büstünün dikildiği , Yavuz Selim’ler adına memleketin en büyük köprüsünün yapıldığı , Yeşilbaş’lığın halkımıza dayatıldığı , Cemevlerimizin molla dedelerle ele geçirildiği, bir dönemde  daha ne kadar sessiz kalacağız ?

Demokrasi Değerlerinden nasibini almamışların her gün bizlere ettiği hakaretler karşısında daha ne kadar fazla “ Balım Sultan” çizgisinde kalacağız ?

Hace Bektaş’a , Dersim’e ne zaman Alevi kökenli kaymakamlar ve valiler talep edeceğiz ? Ne zaman Alevilerin yaşadığı yerlerde Alevi’lerden oluşan özerk kolluk güçlerimiz olacak ?

Cumhuriyetin Parlamentosunda ne zaman kendi kimliğimizle var olacağız ?

Alevi Toplumunu siyasal hedefler doğrultusunda harekete geçirecek  yapıya ne zaman kavuşacağız ? Oy hakkımızı ne zaman kendi yasal ve anayasal hedeflerimiz uğruna kullanacağız ?

Bu soruların cevaplarını aramaya çalışmazsak , sadece soyut ve teolojisi-tarihi karmaşıklaştırılmaya çalışılan  “ inanç mücadelesi” ile hareket etmeye çalışırsak , kendi savaşçı ve insancıl tarihimizi yatsırsak, hep av durumunda olmaya ve avcının tuzağına düşmemeye , düşecek olanı uyarmaya , düşeni kınamaya devam edersek,  yok oluruz.

Galiba ne demek istediğim canlarımız tarafından  anlaşıldı diye düşünüyorum , ya avcılar ne anladı acaba ?

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

 1. LACE SERESURI

  25/08/2013 at 16:30

  Düsüncelerinize Kutlarim siyasi katki sunmak maksadiyla simdiden tesekkürler..

  Türk`ten Kürt`ten Arap`tan ALEVI cikarmak Rezalet Siyasetidir !

  Alevi`ler esittir din olsun diye adina “Alevi`lik (yeni mezhepcilik)”olarak konulmak isteilen inanc yaraticiligi yapmak hangi bilime uydugunu anlamak gercekten zordur.
  Mezheplestirme Projesi „Alevilik „Mümin-i serr-i „Ümmetci Imame „ fantazisiyle süslenerek ballandirilarak kitaplara yazdirilir ve madalya bicilir.
  Ehl-i-Beyt`in Sülalesi Alevilik diye bir dini inanc oldugunu tassavuf görüsüne eklemedigi gibi Vahi`si gelmis kaleme dökülmüs herhangi bir Ayet`e konmus Sure`side degildir.Alevi`lik evel biz sonra evelbillah hatiplerin hadislerinde de kominizmin idolojisinde`de yoktur.

  Buyruk bir inanc kitabi olmadigi gibi Alevi`lik inanctir ve de dindir diye bir sey yazilmamistir,Kuran Alevi`lik bir din yada kibarca söylersek ikrardir diye de yazilmamistir.
  Ne dünyanin dönüsü durdurulmus ne Günesin atesi söndürülmüs nede Kizilbas isik halkinin Cilasi söndürülmüs,hal böyle iken;Idialist 7`li ve ya 12 li olsun Imam islamin,Sii yadsimalarin Ali ilahilerin yada Arabi Ehl-i-Beyt`cilige sahitlik yapmak icin Alevilerden nasil Alevilik(yeni mezhep) cikartilabilinir ?

  Kim hangi makam veya hangi siyasi örgüt veya parti taraftari olursa olsun öncelikle hep söyle duyariz; „Benim aslim Alevi.“Aslim Alevi“Ben Alevi`yim…“arkasindan siyaset ve idoloji ve teoloji yorumlar gelir anlattiklarini söylediklerinin ne anlama geldigini bilmiyenlerin karabaliklari ile karsilasiriz.Bir iki sorunu sonunda Sehir,köy ,kasabasini söyleme mecbur kaldikca Asiretini,Ocagini,Tekkesini,Pirini,Sülalesini anlatamadan kendini ispatliyamiyacagini cok iyi bilirdi.Simdi moda almis inkar hareketi buna gerek kalmadigininda siyasetini yapiyor.

  Varligimizi gömülü görmek isteyen tapragina yakismayan tohumu cimbizlamak isteyenler
  sesizligimizden yararlanarak avuc ovmak isteyenler var.Duruslariyla egri ama her rengimize ve can seven dik durusumuza gönlü kapalilari ayiklama kabiliyeti Alevi aydin halk önderlerine düsüyor.

  Alevi olup Türkcünün islam senteziyle cümbüs cemmat hareket eden,Dibe vurmus Atatürk Cumhuriyetciliginin laiklik kiliginda kücülerek ömür eskilestirenler var.Bu sürecte siyasal cikmazlara saplanmis kariyer doyumsuzlugunda olan ezbere resmi tarihin sundugu cercevede kendisine mesguliyet sifatiyla makam edinmeyi amac etmislerin berbat yarisini göz ardi edemeyiz.Aldiklari Cicekler sarfedilen Nefesler ve de adina ucurulan Güvercinlerin bir amaca alet eden bilinc alti veya üstü senaryolara katki sunanlar var.Pir Sultan`cilik adina kurulmusluk adina Rozete sigdirilmis Alevi`lik (Ruhi batini) sömürüsü var.Alevileri tarihsel karsiti bayat bir Efsanenin Ser`ci dini Islam toplumunun donuna sokmak isteyenler kemikcidir.

  Siyasi odaklar,milliyetci hareketler.sovenistlerin bütünü ne yapar duygulari sömürür kültürüne yabancilastirma yarisina girerler.Inkarina cephelesirler.Kirli siyasetin Osmanlici.Milli Misak-i`li ve Islam Bayragi Semsiyesi altindaki diskinti kokusu düsünceler sarfedilir hal alir.

  Alevi`ler „Gelin canlar bir olalim“ kendileri icin siyasal cagrisimini „Daha cikalim „ yada „Koltukta oturtturalim „yada „Cüppe giydirtip Cemevinde oturtturalim“Maasa bagliyalim
  Duasini okusun „mantigina vaaz vermek icin harekete gecerler.

  Bir kac not düserek yaniltmalari hatirlatalim;
  Alevilik „Aliyi sevmekse bende Aleviyim „diyen bir Fasist basbakan cikar.
  Alevilik Haci Bektasi Velinin“ Malakat „anlayisiysa oda bizim rengimiz diyen Serriyatci Cumhurbaskani cikar.
  Alevilk „72 Millete bir gözle bakmaksa“ bu savasmayi gerektirir mantigiyla propagandanist analizlerle yönlendirilmek isteniriz.Solcusu,ürtcüsü,türkcüsü ayni mantikla yararlanmak ister.Her kes bizim kendilerini cekmemiz icin yarisir manevi gücümüzü parcalar maddi gücümüzü kendine destek edinir amac aynidir bambaskalastirmak.
  Kendini cerrah görenden tutun kendini piskolog,idolog,toplum bilimci ve nice mizimci gören tipikolar cogalir.
  Alevilik bir kültürtür diyende.Alevilik Zerdüslüktür diyende Alevilik Türk inancidir diyenden tutun Alevilik Semanizim ve Müslümanligin ici veya disi veya Ali ilahi veya Ehl-i Beyt sevgisi veya 12 Imam yolu yada Caferiliktir diyende cikar.Sonuc hazimet. inkar sifir ahlak ve bilim disi tasavvuf idalizminin sonucu var olma hakimiza hakarettir.

  Ne zamanki Toplumsal olusumlarin Sosyolitesini yakindan tanimaya basladiysak,milletler,uluslar,azinliklar sinif. katmanlari, halklar
  Teolijinin degil Mitorolijiye hakkini vermek icin Termonolojimizi uygun Antropolojiden ilham alirsak idolojiden soven ve milliyetci oportonist olusumlardan uzaklasirsak kendimizi buluruz.

  Tasavvuf elcilerinin karizma teolojilerine bundan sonra basta Kizilbas gencligi olmak kosuluyla
  bilincli özgünlügünün meteryalistci Alevistlerinin yaniltilamiyacagininin haricicilere acik kapi burakmiyacagi günlerin gectikce önem kazanmasi umut vericidir.

  Kizilbas olarak misli gecmislerle degil simdiki zaman toplumsal iliskiler cercevesinde üretim iliskilerinin kültürel yansimalarini bicimlenen „Ulusal yükselis“ dirilis odakli ruhi
  sekillenmelerini kendimiz acisindan iyi analize etmeliyiz.

  Alevinin Devrimcisi olmak icin gecmisine ve kendine saygili sözü ve özü bir olan tarihsel yol haritalari icinde edebiyatci gercekligi dahil iletisim duygulari ile analiz süzgecinden gecirerek Halkimizi yanilgilardan arindirarak gelecege dogrulari aktarmak görevini basarmayi mirasimizin görevi bilmeliyiz.

  Ulustan din cikarmak ilke olursa,Duadan inanc insa etmek kural olursa Allah cogaltmak icin merdiven dikmekten uzak durmak damgali kizilbas mantigidir.

  Inkarcilar ve ilhakci güclere karsi Alevi milletinin kavramasi gereken piskolojik-sosyolojik mantiktan cok Kamil akla karsi tus vurma yarisina girmislerin amaclarini bosa cikarmaktir.
  Aleviler (Kizilbas) icin umudumuz namlunun icindemi,disindami,ucundami bunu biz yasmazsakta tarih belirliyecek.
  Türkün Alevisi,Kürdün Alevisi,Arap Alevisi mantigi hayaletci,ümmetci,inkarci,Asimilasyoncu mantiginda kulluk teorisidir.
  Aleviler özgür bagimsiz kendi öz gücüne dayanan uluslararasi örgüt parti hükümet hatta Bayrakli Makamli,Mekanli Devletlesme Projesini baslatmaya gec bile kalmistir tek kurtulus budur.

  LACE SERESURI

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + sixteen =

More in Haberler

To Top