Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ahmet Atakan’ın Otopsi Raporu

Haberler

Ahmet Atakan’ın Otopsi Raporu

Ahmet Atakan’ın otopsi raporunda “künt genel beden travmasına bağlı etraf ve kafatası kemiği kırıklarıyla birlikte omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği” belirtildi.

Dersimnews.com – Antakya’daki eylemde  polis saldırısı sonucu yaşamını yitiren Ahmet Atakan’ın otopsi raporu açıklandı.

 

Adalet Bakanlığı Başdanışmanı Adnan Boynukara, Twitter’dan otopsi raporuna göre Ahmet’in ölüm nedeninin yüksekten düşme olduğunu belirtti. Hatay’daki ön otopsiye girdiğini belirten Hatay Tabipler Odası Başkanı Selim Matkap ise düşme bulgusuna rastlamadıklarını söyledi.

Adana’da hazırlanan raporda çıkan kırığın nedeninin belirlenemediğini, bu nedenle örnek ve bulguların kesin sonuç için İstanbul Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini açıkladı

Ahmet Atakan’ın başına gaz kapsülü isabet etmesi sonucu öldüğü iddialarına Adalet Bakanı Başdanışmanı Adnan Boynukara, Twitter’dan cevap verdi.

Boynukara şunları yazdı: Ahmet Atakan’ın otopsi işlemi tamamlanmış ve şuanki verilere göre ölüm sebebi “yüksekten düşmeye bağlı ölüm” olarak açıklanıyor.

ÖRNEK VE BULGULAR İSTANBUL’A GÖNDERİLECEK

Ahmet Atakan’ın ilk otopsisi Hatay Devlet Hastanesi’nde yapıldı, örnek ve bulgular daha sonra Adana’ya gönderildi. Adana Adli Tıp uzmanlarının hazırladığı ilk rapora göre Ahmet’in ölüm nedeni genel beden travması. Raporda Ahmet’in kafasındaki kırıktan bahsediliyor. Adalet Bakanlığı yetkilileri de Ahmet Atakan’ın kafasındaki kırığa neyin neden olduğunun belirlenmesi için örnek ve bulguların İstanbul’a Adli Tıp Kurumu’na gönderileceğini söyledi.

”YÜKSEKTEN DÜŞME BULGUSU YOK”

Hatay’da Ahmet Atakan’ın ön otopsisine girdiğini açıklayan Hatay Tabip Odası Başkanı Selim Matkap, Dr. Matkap, Atakan’ın ön otopsisine girdiğini belirtti ve şunları söyledi:
“Atakan’ın vücudunda yüksek bir binanın üzerinden düştüğünü ispatlayan bir bulguya rastlamadık. En önemli iki bulgu var: Birisi akciğerlerde kanama, diğer kafa travması. Bizim yaptığımız otopside yüksekten düşme belirtisi yok. Başında kırık var. Ama kırığa neyin neden olduğunu söylemek mümkün değil. Akciğerlerinde kanama var. Bu kanamaya da neyin neden olduğunu bilemiyoruz. Yüksekten düşmeye dair bir bulgu yok. Başına taş gelmiş olabilir, başına bir şey gelmiş olabilir. Gaz kapsülü de diyemeyiz. Taş da diyemeyiz.

KAFASINDA TRAVMA VAR

Travma var kafasının sağ tarafında. Bir de akciğerlerinden akan çok miktarda kan var. Küçük sıyrıklar, morarmalar var dizinde. Elde, ayakta kırık yok ilk tespitlerde. Bunun tespiti için de film çekmek gerekir

BAKANLIK ADANA’DA ADLİ TIP UZMANLARININ HAZIRLADIĞI RAPORU AÇIKLAMIŞ OLABİLİR

Adalet Bakanlığı’nın açıkladığı rapor Adli Tıp uzmanlığından ise bir şey diyemem. Bizim yaptığımız muayene üzerinden bir açıklama yapıyorsa Bakanlık, benim girdiğim otopside yüksekten düşme belirtisi yok. Ancak Atakan’ın cenazesi Başsavcılık kararıyla Adana’ya gönderildi. Adana Adli Tıp’tan bu yönde çıkan bir rapor varsa onu açıklıyor olabilir Bakanlık.”

(Hürriyet)

OTOPSİ RAPORU: GENEL BEDEN TRAVMASI
Ahmet Atakan ile ilgili Adana Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan otopsi tutanağında “Ölümün künt genel beden travmasına bağlı etraf ve kafatası kırıklarıyla birlikte omurilik kopması, beyin kanaması ve iç organ yaralanmasından gelişen iç kanama sonucu meydana geldiği” belirtildi.

ahmet-atakan-otopsi-raporu

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATTI
Dün gece Ahmet Atakan’ın ölümüyle sonuçlanan olayda görgü tanıkları BBC’ye konuştu. Hatay Halkevi Başkanı Eylem Mansuroğu, Atakan’ın önce biber gazı kapsülüyle vurulduğunu, ardından da kendisine bir Akrep’in çarptığını iddia etti.

”ÖNCE GAZ KAPSÜLÜ SONRA AKREP”
Mansuroğlu gördükleriyle ilgili şunları söyledi:
“Saat 00.30’a doğru zırhlı araçlar çift yönden Armutlu Mahallesi’ne girdi. Olay benim iki üç metre yakınımda oldu. Ahmet önce araçtan atılan biber gazı kapsülüyle vuruldu. Vurulduktan sonra Akrep çarptı. Epey sert çarptı. Biz hemen yanına gidemedik. Üzerimize gaz yağıyordu, gaz bulutu nedeniyle göz gözü görmüyordu. Orada ilk müdahaleyi yaptık ve bir araca bindirdik.”

Bir başka görgü tanığı Nurettin Ocak’sa Atakan’a biber gazı kapsülü isabet ettiğini, yere ise Akrep’in çarpması sonucu düştüğünü öne sürdü ve şu ifadeleri kullandı:
“Akrepler yukardan aşağıya doğru geliyordu. Caddeye yaklaşık 10-15 tane biber gazı atıldı. Ahmet ağabey sokağın başında bekliyordu. O sırada Akrep’in geldiğini görmedi. Akreple kendisi arasında üç dört metre mesafe vardı. Tam yanından geçerken biber gazı attılar, kapsül sol kulağının arkasına geldi. Dengesini kaybederek yürümeye çalıştı. Sallana sallana yürüyordu, o sırada Akrep çarptı. Akrep çarpında yere düştü. Kendisini kaldırdık, yoldan araba çevirdik ve hastaneye götürdük.”

VİDEO

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − five =

More in Haberler

To Top