Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cem Vakfı ve Gülen Cemaatinin ‘Cami-Cemevi’ Oyunu

Haberler

Cem Vakfı ve Gülen Cemaatinin ‘Cami-Cemevi’ Oyunu

Mamak Tuzluçayır’da “cami-cemevi” temelin atıldığı yer ibadet yeri olarak değil, kültürel tesis alanı olarak ayrılmış.

Mamak’taki Alevilerin“cemaat planı” diye değerlendirerek protesto ettiği cami-cemevi projesinin oturduğu alanın ibadet yeri olarak değil‘kültürel tesis’ alanı olarak ayrıldığı öğrenildi.

Alan üzerinde tasarruf hakkı olan Mamak Belediyesi’nin planını çöpe atan Ankara Anakent Belediyesi, kültürel tesis olarak ayrılan alanı, genel imar planından çıkardı. Bölgedeki çatışmalar sürerken, projeye yasal itiraz hakkının devam etmesine karşın projenin temelinin atılması tartışmaları büyüttü. CHP Mamak Belediye Meclisi üyesi Yusuf Sağlık, Mamak Kaymakamlığı’na “Plan değişikliğinin yasal olarak kesinleşmemiş olmasına karşın kültürel tesis alanı yapılmak üzere imar yapı ruhsatı verilmesi ve ruhsata dayalı olarak inşaata başlanması hukuka aykırıdır” diyerek itiraz etti.

Cami-cemevi projesinin Mamak Belediyesi’nin planına göre “kültürel tesis alanı” olarak ayrılan bölgede yapıldığı ortaya çıktı. Ankara Anakent Belediyesi ise eski katı atık depolama alanına yakın olmasıyla dikkat çeken bölgede, kültürel tesis alanı olarak ayrılan yerde çöp dolgusunun bulunmadığı ve Mamak Belediyesi’nin planının “sehven”yapıldığını belirterek, bölgenin genel planının dışına çıkarılması kararını aldı. Cami-cemevi projesinin temel atma töreni, Ankara Anakent belediye meclisinin kararının henüz kesinleşmemesine karşın gerçekleşti.

Plan dışına çıkarılan bölgede kültürel tesis alanı ile birlikte sağlık ocağı ve temel eğitim alanları da bulunuyordu. Bölgede oturan yurttaşların“çöp depolama alanı” olması nedeniyle bölgeden tahliye edildiklerini söyleyen belediye meclis üyesi Yusuf Sağlık, “Bölgede 50 yıldır oturan insanlar zemin tehlikeli olduğu gerekçesiyle başka yerlere gönderildi. ‘Konut yapılamaz’ denilen yerde cami cemevi inşaatı başlıyor. O zaman bu insanlar neden yerlerinden edildi?”diye sordu. Kaymakamlığa projeye ilişkin itirazda bulunan Sağlık, bölgedeki imar yapı ruhsatının kültürel tesis alanı olarak alındığına dikkat çekti.

(Cumhuriyet)

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two + 4 =

More in Haberler

To Top