Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kendisi Dışında Herkes Olan Dersimliler! -1

Haberler

Kendisi Dışında Herkes Olan Dersimliler! -1

Dersim yerelinde sistemler çarklarını çevirmeye devam ediyor. Gerek Türk gerekse Kürt asimilasyon hareketi emin adımlarla ilerliyor Dersim sokaklarında, yanında da Dersimli demeye utandığımız korku tapıcıları…

 BÖLÜM -1

Ve bu tapıcılar bu çarkların bakım onarımından sorumlu birer kör köle. Bazen belgesellerde izleriz ya çakal avını yedikten sonra akbaba gelip kalanları kemirir. Bizim durumda aynı böyle; T.C. hükümetleri yıllarca dilimizi, inancımızı, benliğimizi kemirdi elde kalan son parçalara da “Silahlı-Siyasal Kürt Hareketi” göz dikmiş durumda.

Tarih boyu muhalif duruşuyla bilinen Kızılbaşlar, kendine muhalif bu süreçte. İşte gelinen noktada her türlü fitne deneyerek yıllarca başarılamayan şimdi oluyor. Gözümüz aydın(!): “Dersim bölünme tehlikesiyle karşı karşıya!”

Kendine “Türk” diyenleri eleştiren Kızılbaş gençliğinin öbür kısmı da “Kürt” olarak niteliyor kendini. Bu ne zoraki Türklük, ne zoraki Kürtlüktür anlayamadım. Oysa Kâmillerimiz kendilerini hiç ama hiç tereddütte düşmeden; “Biz ne Türk’üz, ne de Kürt’üz. Biz Alevi’yiz!” diye tanımlamadılar mı? Dersimde yıllarca aluvyal bir tortu gibi oluşmuş temel kimliğin “etnik olarak kör” olduğu tarihi bir geçeklik değil mi?

Sadece son yüz yılın “sömürücü-asimilasyoncu egemenlerin” icadı olan, politik yaklaşım ve tanımlamalar sonucu olmadıkları iki kimliği kendine mal etmeye çalışıp ve bazen de birbirini eleştiren ve çatışan bu zihniyetler, ne zaman özüne dönecek bilmiyorum. Ama biran önce olmalı o kaçınılmaz.

 

“NI LAU ENDİ BESO, BESO!!!”

Korkuyorum bir gün gelecek ziyaretlerimizi bile ayıracağız. O senin, bu benim diye.alevi

Dilimiz, kültürümüz, doğamız yok olmak üzere! Hiç vakit yok hem de hiç. Derhal bu kültürü sahiplenecek ve bu asimilasyonculara karşı bir güç olacak gençliğe ihtiyaç var. Neredeyse yüz yıldır hep başkaları için başkalarının sorunları için öldük. Başkalaşmayalım biz olalım, birlik olalım! Bizi birbirimize düşüren bizden olmayan bu iki toplumun oyununa gelmeyelim! Birliğimizi koruyarak geleceğimize biz karar verelim.

Unutmayalım ki, atalarımız, kâmillerimiz bize onurlu ve temiz bir geçmiş bıraktılar. Bizim başkaları gibi utanılacak katliam ve soykırımlarla dolu bir geçmişimiz yok.

“Şunu belirtmekte fayda var tabi keza idrak sorunu yaşayan arkadaşlarımız çıkacaktır. Ben kendimi ne Türk ne de Kürt kimliğine ait hissetmiyorum. Çünkü kan bağı üzerinden bakmıyorum toplumlara kökenimin nereden geldiği konusu benim için ilk sırada olmadı asla. Kaldı ki hepimiz insan soyundan geliyoruz ve insanız öyle değil mi? Kendini böyle görmeyenler hangi soydan geldiğine bir baksın. Ben Kızılbaş kültürüyle büyüdüm ve kan bağım önemli değil. Ben “Kızılbaşım.” Şayet şartsa, bu benim etnik kimliğimdir. Bu benim yaşama ve insana bakışımdır.

“Kendi acılarına hiç ağlamayıp, başkalarına hep ağlayan insan korkaktır…”

Dolaylamadan direk söylüyorum. Dersim gençliği ne zaman kaybolmakta olan “Kırmanciye” ruhu için, unutulmaya yüz tutmuş “Kırmanc’ki (Dersimce)” için, alevi katliamları için ağlayacak? Genelde Kürtler ve Türkler sizin için hiç ağladı mı? Ya da sorarım size ey Dersim gençliği! Kürtler ve Türkler sizin için ne yaptılar bugüne kadar? Zulüm ve asimilasyondan getirmekten başka. İşte o yüzden diyorum: “Artık kendimizi sorgulamanın zamanı değil mi?”

 

Günümüz Dersim’ine dair gözlemler:

Dersim yerelinde BDP’li belediye durmadan soluk almadan çalışıyor. Helal olsun! Belediyeciliği çok iyi yapıyor Edibe Şahin Hanım. Tabi eğer “Belediyecilik” asimile etmede bir araç ise.bu-yanlistan-geri-donulmezse-112859

“BDP’li Belediye Yönetimi” bu konuda çok yönlü bir politika izliyor. Gerek festival dönemi, gerekse de ara ara yaptığı etkin(siz)liklerle, Dersim halkına alttan alta “Kürtlüğü” dayatmaya devam ediyor. Bu yılki festivalde her zamanki gibi Diyarbakır, Batman, Bingöl vb. Kürdistan bölgelerinden belediye aracılığıyla getirilen Kürt gençleri (çoğu erkek) olay çıkarmak, kadınlarımıza laf atmak ve onlara … gözüyle bakmak dışında bir şey yapmadılar. Bu çok ayıp bir şey. Herkes gerçek niyetini ortaya koysun. Biraz dürüstlük! Dürüst olamayacaklarsa ve bu sapkın bakış açılarını, niyetlerini değiştirmeyeceklerse Kızılbaş topraklarına, Dersim’e gelmesinler. Böylelikle hiç olmazsa kendilerine karşı dürüst olurlar.

Ali Ulağ 

Kaynak: Çıla Gazetesi

DEVAM EDECEK….

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − three =

More in Haberler

To Top