Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Birahanede Çalışan Kadınlar Dersim’i Terk Etti

Dersim

Birahanede Çalışan Kadınlar Dersim’i Terk Etti

Dersim’de  kadın garson çalıştıran birahanelere yönelik  dün akşam yapılan eyleminin ardından 15 kadın garson birahane sahipleri tarafından gece geç saatlerde kentten gönderildi.
Dersimnews.com – Dersim’de kadın garson çalıştıran birahane sahibi Özcan Ö.’nün tartıştığı müşterisi 22 yaşındaki Sinan Amaç’ı tabancayla yaralamasının ardından dün gece çıkan ve 5 birahanenin tahrip edilmesi ile sonuçlanan olaylardan sonra Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Soruşturma sürerken, olaylara neden olan 15 kadın garsonun birahane sahipleri tarafından gece geç saatlerde kentten gönderildiği belirtildi.

Yaklaşık 20 yıldır kentte sorun olan kadın garsonlar nedeniyle son 10 yılda çıkan olaylarda 6 kişi hayatını kaybetti, 30’dan fazla kişi yaralandı.

birahane-eylemi3

Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı dün gece yaşanan olaylardan sonra soruşturma başlatırken, olay çıkaran ve birahaneleri tahrip edenlerin tespiti için Tunceli Emniyet Müdürlüğü’ne talimat verildiği ve polisin olay çıkaran ve olayların büyümesini sağlayan göstericileri Mobese kameralarından tespit etmeye çalıştığı belirtildi. Tunceli’de toplam 5 birahanede çalışan 15 kadın garsonun ise, birahane sahipleri tarafından gece yarısı kentten gizlice araçlara konularak Elazığ’a gönderildiği kaydedildi.

YARALININ DURUMU İYİ 

Dersim’de dün gece olayların çıkmasına neden olan bacağında ağır yaralanan Sinan Amaç’ın dün gece ameliyat edildiği ve hayati tehlikeyi atlattığı belirtildi. Dün gecenin izleri sabah saatlerinde Belediye ekipleri tarafından silinmeye çalışıldı. Belediye temizlik ekipleri dün gece hasar meydana gelen birahanelerin önünde temizlik yaptı.

10 YILDA 4 KİŞİ ÖLDÜ, 10 KİŞİ YARALANDI

Dersimi kent merkezinde ve Pertek ilçesinde 1990’lı yılların başlarından itibaren birahanelerde çalıştırılmaya başlanan kadın garsonlar, yaklaşık 20 yıldır sorun olmaya devam ediyor. 5 yıl öncesine kadar kent merkezinde 10 birahane kadın garson çalıştırırken, son iki yıldır sadece 5 birahanenin kadın garson çalıştırdığı belirtildi. Son on yıl içinde kadın garson çalıştıran birahanelerde çıkan olaylarda, 6 kişi yaşamını yitirdi, silah ve bıçakların kullanıldığı olaylarda 30’dan fazla kişi de yaralandı. İstanbul , Mersin, İzmir ve Adana gibi illerden getirilen kadın garsonlar, 15- 30 günlük süreler içinde çalıştırılarak gönderildikten sonra yerlerine yenileri getiriliyor. Kadın garson çalıştırılan birahanelere karşı Dersim’deki birçok sivil toplum kuruluşu ve siyasi parti tepkilerini dile getirmek için yürüyüş ve protesto gösterileri düzenlenmişti.

BİRAHANELER ÖRGÜTLERİN HEDEFİNDEYDİ

Kadın garson çalıştıran birahaneler, ahlaki çöküntü yarattığı ve fuhuşun yaygınlaşmasında etken olduğunu savunan PKK ve Tunceli kırsalında silahlı faaliyet gösteren sol örgütler TKP/ML TİKKO ve MKP-HKO gibi örgütlerinin hedefi haline gelmişti. Dersim il merkezinde ve Pertek İlçesi’nde kadın garson çalıştıran birahanelere, PKK ve sol örgütler tarafından bir çok defa bombalı saldırı düzenlenmiş, saldırılar sırasında birahanelerde çalışan bazı kadın garsonlar ile çalışanlar yaralanmıştı. Güvenlik güçleri birahanelere karşı düzenlenmek istenen bazı bombalı saldırıları son anda önlemişti. Yasa dışı örgütler, sivil toplum kuruluşlarının tepkilerine rağmen 20 yıldır sorun olmaya devam eden kadın çalıştıran birahanelere, SGK’nın defalarca ‘Sigortasız işçi çalıştırmaktan’ verilen para cezalarının da caydırıcı olmadığı belirtildi.

Ferit Demir/DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

17 − 8 =

More in Dersim

To Top