Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dersimlilerin ‘Büyük Dilekçe Hareketi’ ve AKP

Haberler

Dersimlilerin ‘Büyük Dilekçe Hareketi’ ve AKP

 AKP bilmelidir ki Dersimlilerin AKP’ye minnet borcu yoktur , tam aksine “Dersim” meselesini siyaset üstü bir insanlık meselesi olarak ele almayan , siyasi bir polemik malzemesine dönüştüren AKP’nin Dersim Halkına özür borcu vardır. 

Av. Cihan SÖYLEMEZ

AKP  yine kendi başına buyruk şekilde lütufkar bir tavır içerisinde sözde bir “demokratikleşme” paketi hazırlıyor. Bu paketin içerisinde ne olacağı konusunda AKP hükümeti dışında hiçbir çevrenin haberi yok. Lakin Akp yanlısı medyada çıkan haberlere göre açıklanması beklenen bu paket içerisinde “ Dersim” isminin iadesi gibi bir düzenleme de düşünülüyor MUŞ…. 

Tunceli isminin yeniden Dersim olması tabii ki önemli bir adım olarak görülebilir ama bu isim değişikliğinin altı doldurulmalıdır. Unutulmamalı ki “ Tunceli Kanunu”  Dersim toplumundan maddi ve manevi , fiziki ve ruhi açıdan çok şey aldı.

Bu bakımdan “ Tunceli Kanunu” ile ortaya çıkan sorunların da “ Dersim Kanunu” ile çözülmesi gerekmektedir. AKP şayet bu sorunu çözmek istiyorsa ve Dersim halkının iradesine kulak vermek istiyorsa TBMM Dilekçe Komisyonu bünyesindeki Dersim Alt Komisyonunda ki onbine varan Dersimli başvurucunun dilekçelerindeki talepleri yerine getirmelidir. 

Zira benim  Dersim tarihi açısından “ Büyük Dilekçe Hareketi” olarak gördüğüm , hak arama mücadelesinin somut bir göstergesi olan binlerce dilekçe ile Dersimliler şunları hükümetten ve meclisten talep ettiler ;

  • Dersim Katliamı ve Sürgünleri nedeniyle devletin yazılı bir açıklama ile özür dilemesi ve her mağdur aileye yazılı özür dilendiğine dair belge verilmesi, 
  • “ Dersim” isminin iade edilmesi , 
  • Maddi ve Manevi mağduriyetlerin giderilmesi konusunda çalışmalar başlatılması  
  • Yakılan, yıkılan köylerin yeniden bayındır hale getirilmesi ,  
  • Dersim Katliamı ve Sürgünleri ile ilgili olarak Kültür Bakanlığı ve Dersim Kurumlarınca ortaklaşa müze açılması, 
  • Dersim Katliamı ve Sürgünleri ile ilgili olarak bilimsel çalışmalara  maddi katkı sağlanması 
  • Dersim Arşivlerinin bağımsız gözlemci bir heyet eşliğindeki çalışma ile halka açılması 
  • Dersim Katliamına katılmış olan tüm subaylara, askerlere, paşalara veya memurlara verilmiş olan madalyaların geri alınması. 

Dersimliler “Büyük Dilekçe Hareketi” ile işte yukarıda saydığım taleplerini hükümete ve meclise ilettiler.  Komisyondaki dilekçe sayısının onbine yaklaştığı , her aileden bir kişinin temsilen dilekçe gönderdiği düşünüldüğünde en az 100.000 bin Dersimli’nin içerisinde olduğu , “Büyük Bir Hak Arama Hareketi” olarak algılayabiliriz , Dersimlilerin “ Dilekçe Hareketini” …

“ Büyük Dilekçe Hareketi” nde ki talepler dışında Dersimli aydınlar, Dersim Fikriyatındaki kurum ve kuruluşlar ve Dersim halkının genelinde de , Dersim’in yönetimine ilişkin idari reform beklentileri de gün geçtikçe artmaktadır. Bu beklentiler ve talepler arasında “valilinin halk tarafından seçilmesi, kolluk gücünün seçilmiş belediye yönetimlerine bırakılması , Zazaca ( Kırmancki ve Kırdaşki ) ana dilde eğitimin önünün açılması , baraj projelerinin iptal edilmesi “  yer almaktadır.

AKP bilmelidir ki Dersimlilerin AKP’ye minnet borcu yoktur , tam aksine “Dersim” meselesini siyaset üstü bir insanlık meselesi olarak ele almayan , siyasi bir polemik malzemesine dönüştüren AKP’nin Dersim Halkına özür borcu vardır. 

Şu anda AKP iktidarı Türkiye’yi “ Tunceli Kanunu” ruhu ile yönetmektedir. Ülkeyi “ Tunceli Kanunu” ruhu ile yönetme çalışan bir anlayışın siz hakikaten samimi olduğunu düşünüyor musunuz ? Ben “ hayır” diyorum ya SİZ? 

 

 

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 6 =

More in Haberler

To Top