Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pir Sultan ve Ali İsmail Korkmaz fotoğrafları Sakıncalı

Haberler

Pir Sultan ve Ali İsmail Korkmaz fotoğrafları Sakıncalı

CHP’li Aygün’e mektup gönderen Kırıkkale F Tipi’nden bir mahkûm, “Pir Sultan Abdal ve Ali İsmail Korkmaz fotoğraflarının cezaevine alınmadığını, ve mektuplarına iliştirilmiş kurutulmuş çiçeklerin de verilmediğini” yazdı…

 

Kırıkkale F Tipi Cezaevi’nde tutulan Candaş Kat, CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün’e gönderdiği mektubunda cezaevindeki keyfi uygulamalardan örnekler verdi. Kat, “Yazdığımız mektuplar, fakslar engellenmektedir; neredeyse hepsi diyerek durumu özetlemiş olalım” derken,hasta tutuklu Kemal Avcı’nın tahliyesine yönelik gönderdikleri mektupların “kamuoyu oluşturma” amaçlı engellendiğini bildirdi. Kat, karikatürlere yöneltilen engellemeleri de şu cümlelerle anlattı:

“Son örnek ‘Boş Çuval Dik Durmaz’ sözünden esinlenerek çizilen bir karikatür, ‘kişi, kurum ve kuruluşları küçük düşürücü’ bahanesiyle engellendi. Çizilen karikatürde bir kişinin belirgin olduğu, figür olmadığı gibi bir gerekçe. Bir işaret, bir simge dahi yoktu. Boş bir çuvalı eliyle tutup kaldıran ve ‘dik dur eğilme, bu millet seninle’ diyerek slogan atan bir grup çizimde bulunuyordu. Halkımızın deyimidir ‘boş çuval dik durmaz.’”

Çiçeğe engel
Kat, “Mektuplarımızın köşesine yapıştırılmış olan kurutulmuş çiçekler sökülüyor, mektuba zarar veriliyor. Gerekçesi ise ‘laboratuvarın olmayışı’ olarak gösterilmektedir. Ne ilginçtir ki sağlığımız düşünülmekte” ifadesini kullandı.
Hastane sevklerinin keyfi şekilde iptal edildiğine işaret eden Kat, “Mektuplarımızda gelen ya da koli ile gelen fotoğrafların ‘aile fotoğrafı değil’ denilerek bize verilmesi engelleniyor. Ali İsmailKorkmaz’ın ve Pir Sultan’ın olduğu fotoğraflar dahi verilmedi” dedi.
Kat, diğer hücrelerde bulunan arkadaşlarına aynı zarfta ortak mektup gönderemediklerinden şikâyet ederken, “Emanet para hesaplarımızdaki paraların yasal faiziyle temizlik malzemesi aldığını söylemiştir idare. Bizim paramızın faiziyle temizlik malzemesi alınıyor ve bu malzemeler bize verilmiyor” ifadesini kullandı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × five =

More in Haberler

To Top