Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ovacık’ta Köylüler Siyanürlü Madene İzin Vermedi

Dersim

Ovacık’ta Köylüler Siyanürlü Madene İzin Vermedi

Dersim Ovacık ilçesine bağlı Cevizlidere köyünde yürütülen siyanürle altın arama çalışmaları, vatandaşlar tarafından tekrar engellendi.
Dersimnews.com – Dersim’in Ovacık ilçesine bağlı Cevizlidere Köyü’nde siyanürle altın araması yapan şirkete köylüler izin vermedi. Köylüler şirkete ait iş makinalarını köyden çıkardılar.

Cevizlidere köyünde özel bir şirket tarafından başlatılan altın arama faaliyetlerine tepki gösteren köylüler, maden şirketinin çalışmalarına engel oldu. Yol yapım işinde kullanılan aracı köyden çıkaran vatandaşlar, maden şirketinin çalışmasına asla izin vermeyeceklerini belirtti.

Vatandaşlardan Aynur Emre, siyanürle altın çıkarma işlemine izin vermeyeceklerini belirterek “Uzun süredir bu maden çalışması sürüyor. Başlangıçta köylüyü bakır madeni çıkaracakları yönünde yanlış bilgilendirdiler. Kandırıldık, siyanürle altın çıkarılacağını öğrendik ve bunu asla kabul etmeyeceğiz” dedi.

SİYANÜR HAYATIMIZI KARARTMASIN!

Cevizlidere Köyü Muhtarı Saycan Keskin ise, 2003’te yapılan sondaj çalışmasıyla köylerinin içinde ve etrafında sondaj kuyuları açıldığını, bu kuyuların kapaklarının zamanla aşınmadan, yağmurdan dolayı kuyunun içine düştüğünü ifade etti. Keskin, bu kuyuların insanlar ve hayvanlar için tehlike saçtığını belirterek şöyle konuştu:

“Bu adamlar altın çıkarıyor ve siyanür kullanıyor. Bu durum bölgeyi bitiriyorsa, insan yaşamını olumsuz etkiliyorsa buna asla izin vermeyeceğiz. İki hafta önce bu çalışmayı durdurduk fakat iş makineleri tekrar geldi. Bundan sonra hukuki haklarımızı kullanacağız. Bu arada madencilerin bizim köyümüze girmelerine izin vermeyeceğiz.”

 ŞİRKET KAMYONU YAKILDI

Öte yandan bölgede maden çalışması yapan bir şirkete ait kamyon, kimliği belirsiz kişiler tarafından yakıldı.

Edinilen bilgilere göre, Ovacık’a yaklaşık 30 kilometre mesafede bulunan Işıkvuran köyü yakınlarında maden araması yapan bir şirkete ait kamyon öğle saatlerinde silahlı bir grup tarafından yakıldı. Sürücüsü bir süre alıkonulan kamyon kullanılamaz hale geldi

Sosyal medyada paylaşın
        
   
2 Comments

2 Comments

  1. B. Topuz

    01/11/2013 at 19:44

    Bizler Avrupada yasayan cevizlidere köylüleri köyümüzde siyanürlü altin aramaya hayir diyoruz

  2. B. Topuz

    01/11/2013 at 19:52

    Avrupada cevizlidere köylüleri olarak yarin ovacikta köyümüzde siyanürlü altina hayir prostestosu cevreye dogaya saygi geregi komuoyunun duyarliligini tebrik ediyor basarili gecmesi icin herkesin katilimini bekliyor simdiden basailar diliyoruz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen + 7 =

More in Dersim

To Top