Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Tunceli Cemevi’nde Cemaat İftarı

Dersim

Tunceli Cemevi’nde Cemaat İftarı

Ali Ekber Yurt’un çiftliği haline gelen  Tunceli Cemevi’nde asimilasyon politikaları devam ediyor. 

Dersimnews.com/ Dersim – Ali Ekber Yurt ve yönetimi döneminde adeta bir asimilasyon merkezi haline gelen ve skandallarla sürekli tartışma konusu olan “Tunceli Cemevi”nde asimilasyon manzaraları devam ediyor.

Alevi inancında olmayan “iftar” geleneğini Tunceli Cemevi’nde başlatan  Cemevi dernek başkanı Ali Ekber Yurt, “Muharrem iftarı” programına  devam ettiriyor.

Gülen Cemaatine ait olan “Munzur Eğitim Kurumları”  tarafından  Tunceli Cemevi’nde ” Muharrem iftar” verildi.

“İftar”  programına Vali Yardımcısı Eşref YonsuzTunceli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Durmuş BoztuğMunzur Eğitim Kurumları Yönetim Kurulu Başkanı Rahmi Kostuk, Tunceli Cemevi dernek başkanı ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ali Ekber Yurt ile kamuda görevli memurlar katıldı.

tunceli-cemevi-iftar

Yemekten sonra bir konuşma yapan Rektör Boztuğ, millet olarak çeşitli farklılıkları zenginlik olarak gördüklerini söyledi: “Ortak yaşama kültürünü, birlik ve dayanışma bilincini geliştirmeye yardımcı günlerimiz var. Bunlar ramazan orucu, muharrem orucu, Hıdrellez ve Nevruz. Bunlar bizi yeniden kaynaştıracak, farklılıklarımıza rağmen birarada yaşatacak günlerimizdir. Herkesin birbirini seveceği, saygı duyacağı günlerimiz var. Birbirimize saygı sevgi duyarak, sorunlarımızı karşılıklı konuşarak, ortak yaşama kültürünü geliştirerek yaşayacağız.” dedi.

Vali Yardımcısı Yonsuz ise muharrem dolayısıyla tutulan oruçların Allah katında kabul olması dileğinde bulundu. Muharrem içindeki güzellikleri hem veliler hem de vatandaşlarla paylaşmaya çalıştıklarını ifade eden Özel Munzur Koleji Okul Müdürü Mustafa Yıldırım da, “Bu bağlamda cemevimizle birlikte halkımıza yönelik bir oruç açma programı tertip ediyoruz.B u oruç açma programında hem muharrem ayı içindeki Kerbela hüznünü insanımızla birlikte paylaşıyoruz hem de birlik ve beraberliğe adım atmaya ve imza atmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

CEMEVİNE SİLAHLA GİRDİLER

Cemaatin verdiği iftar yemeğinde Vali Yardımcısı ve rektörün korumaları ile emniyet mensuplarının Cemevine silahla girmesi vatandaşların tepkisini çekti.

Hükümet ve cemaatle yakın ilişkiler içinde olan Tunceli Cemevi yönetimi Alevi vatandaşların tepkisini çekiyor. Cemevinde sünni İslam inancına göre yapılan uygulamalarla Tunceli Cemevi adeta bir asimilasyon merkezi görevi yürütüyor.

Kentte Ali Ekber Yurt ve yönetimine karşı tepkiler giderek artıyor. Ali Ekber Yurt, Alevileri ve Aleviliği hükümet ve cemaate pazarlamakla suçluyor.  Yurt’un “Tunceli Cemevi” aracılığıyla ekonomik çıkarlar elde ettiği ileri sürülüyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + 18 =

More in Dersim

To Top