Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kamer Genç’ten ‘Tazminat’ Açıklaması

Haberler

Kamer Genç’ten ‘Tazminat’ Açıklaması

Ferhat Tunç’tan 5.000 TL tazminat kazanan CHP Dersim Milletvekili Genç’in avukatı İnan Yılmaz, tazminatla ilgili basında çıkan haberleri yalanladı. 

Dersimnews.comBazı basın organlarında “Kamer Genç’in Ferhat Tunç’un evine haciz gönderdiği” şeklinde yer alan haberle ilgili CHP Dersim Milletvekili Kamer Genç’in avukatı İnan Yılmaz bir açıklama yaptı.

Av. İnan Yılmaz, konuyla ilgili yazılı olarak yaptığı açıklamada, Ferhat Tunç’un tazminatla ilgili açıklamalarını yalanladı. Ferhat Tunç’un evine haciz konulduğu iddialarını yalanlayan Yılmaz, kazanılan tazminatında maddi durumu iyi olmayan öğrencilere burs olarak verildiğini belirtti. Av. İnan Yılmaz, Ferhat Tunç’un gerçekleri çarpıttığını söyledi.

Av. İnan Yılmaz tarafından yapılan yazılı açıklama şöyle: 

Değişik medya kanallarında servis edilen Kamer Genç’ten Ferhat Tunç’un evine haciz başlıklı haberde yanlış bilgiler yer almaktadır. Haberin sunuluş şekli ile müvekkilin ve avukatı olarak şahsımın Ferhat TUNÇ’u taciz ettiği, haksız işlemler yaptığımız şeklinde bir izlenim yaratılmaktadır ki bunun doğru olmadığını öncelikle beyan etmek isteriz. Kamuoyunun aydınlatılması açısından süreci özetlememiz gerekmiştir.

Haziran 2011 tarihinde yapılan Milletvekilliği Seçimleri sonrasında Ferhat TUNÇ tarafından müvekkil Kamer GENÇ aleyhine sarf edilen hakaret içerikli sözler nedeni ile kendisi aleyhine Tunceli Asliye Hukuk Mahkemesinde 20.000,00 TL manevi tazminat istemli dava açılmış, yapılan yargılama sonucunda mahkemenin 16.04.2012 tarih ve  2011/417 Esas 2012/ 151 Karar sayılı ilamı ile talebimiz kısmen kabul edilmiş ve Ferhat Tunç’un müvekkil Kamer GENÇ’e hakaret etmesi nedeni ile 5.000,00 TL manevi tazminat ödemesine karar verilmiştir. Kararı Ferhat TUNÇ temyiz etmiş ancak Yargıtay 4. Hukuk Dairesinin 13.05.2013 tarih ve  2012/ 100093 Esas 2013/8609 Karar sayılı ilamı ile mahkeme kararı onanmıştır. Yani müvekkilin haklılığı onaylanmıştır. Bu aşamadan itibaren yargı süreci bitmiştir.

 

 BASINDA YER ALAN “HACİZ” HABERLERİ DOĞRU DEĞİLDİR

Bilinmesini isteriz ki bu tür davalarda yargı süreci kesinleşmeden alacağın ödenmesini isteme hakkı bulunmaktadır. Mahkeme kararı taraflara tebliğ edilmiş olup, Ferhat TUNÇ’un avukatı ile görüşmeler yapılmış ve tazminatın ödenmesi istenmiş ancak aradan 5 ay gibi uzun bir süre geçmesine rağmen ödeme yapılmadığı için 17.09.2012 tarihinde hakkında icra takibi yapılmıştır. Ancak dosyanın Yargıtay’da oluşuda gözetilerek kendisi hakkında herhangi bir haciz uygulaması yapılmamıştır. Dosyanın Yargıtay tarafından onanmasından sonra borcun ödenmesi için yine Ferhat TUNÇ’un avukatı ile görüşmeler yapılmış ancak borç yine ödenmediği içindir ki icra dosyası üzerinden İş Bankası ile Ziraat bankalarına haciz yazısı yazılmış, adına kayıtlı taşınmazın tapu kaydına haciz konulmuştur. Yani haberde iddia edildiği gibi evine haciz için gidilip eşyalarına haciz konulması gibi bir durum bulunmamaktadır. Yine Ferhat TUNÇ’un banka hesaplarında parası bulunmadığı için haczimiz uygulanamamıştır. Daha sonra borcun ödeneceği söylendiği içindir ki daha ödeme alınmadan harcı tarafımızdan yatırılarak tüm hacizler kaldırılmış, hacizlerin kaldırılması için gereken masraflar dahi tarafımızdan yatırılmıştır. Yani kendisini taciz etmemiz değil tam tersine yardımımız sözkonusudur. Haberin bu kısımları doğru değildir. 

 TAZMİNAT ÖĞRENCİLERE BURS OLARAK VERİLDİ

Mahkeme kararı ile tazminat ile birlikte yargılama giderlerine hükmedildiği ve icra nedeni ile avukatlık ücreti ve icra masrafı gibi kalemler de eklendiği için İcra dosyasındaki borç 8.500,00 TL’ye çıkmış olup, bu paradan 430,00 TL devlet tarafından harç alınmış olup, tahsil edilen paradan 685,00 TL’si de Ferhat TUNÇ’un avukatına ödenmiştir. Tahsil edilen paradan sadece 4.700,00 TL’si müvekkile ödenmiş olup, bu parada ihtiyacı olan öğrencilere burs olarak dağıtılmıştır. Bu açıdan haberde iddia edildiği gibi paranın tamamının müvekkilce alınması sözkonusu değildir. 

Sayın Ferhat TUNÇ’un gerçekler bu şekilde olduğu halde olayı basına yanlış aksettirmesi iyiniyetle bağdaştırılamaz. Basın Mensuplarının olayın doğruluğuna ilişkin olarak tarafımızdan bilgi almadan haber yapmaları da hoş olmamıştır.

Haberin düzeltilmesini sağlayabilmek için bu açıklamayı yapmamız zorunlu olmuştur.

Saygılarımla.

27.11.2013  

KAMER GENÇ VEKİLİ 

AV.İNAN YILMAZ 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen − 6 =

More in Haberler

To Top