Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Evleri İşaretlenen Aleviler Eylem Yaptı

Haberler

Evleri İşaretlenen Aleviler Eylem Yaptı

Alevi yurttaşların evlerinin kapısına daha önce de işaret konan Adıyaman’da benzer bir olay yaşandı. Yeni Mahalle semtinde 13 evin kapısı işaretlendi. Mahalle sakinleri, kapılara konan işaretlerin akıllarına Maraş ve Çorum olaylarını getirdiğini, korktuklarını söyledi

Adıyaman’da, ağırlıklı olarak Alevi yurttaşların yaşadığı Yeni Mahalle’de 13 evin kapısına kimliği belirsiz kişilerce çarpı işareti çizildi. Önceki akşam saatlerinde Yeni Mahalle 1690 sokakta yaşanan olayda evlerin yanı sıra bir otomobil ile bir sokak lambası direği de kimliği belirsiz kişi ya da kişiler tarafından keçeli kalemle çarpı işareti ile çizildi.
Çarpı işareti ile işaretlenen evlerde bulunan ev sahipleri durumu fark edince olayı polis ekiplerine bildirdi. Kısa sürede olay yerine gelen polis ekipleri inceleme ve araştırmalarda bulunurken, mahalle sakinleri korkudan kendilerini sokağa attı. Mahalle sakinleri, kapılara konan işaretlerin akıllarına Kahramanmaraş ve Çorum olaylarını getirdiğini ve korktuklarını söyledi.

adiyaman-aleviler-eylemde

SORUŞTURMA BAŞLATILDI
Polis ekipleri olay yerinde inceleme yaparken, evlerinin kapıları işaretlenen yurttaşlar, tedirgin olduklarını ve faillerin bir an önce bulunmasını istedi. Yaşananların ardından olay yerine giderek yurttaşlarla sohbet eden İl Emniyet Müdürü Fikret Salmaner olayı gerçekleştiren şahıs ya da şahısların yakalanması için çalışma başlattıklarını söyledi. Olayla ilgili soruşturma sürdürülüyor.

ALEVİLER TEPKİLİ
Alevi örgüt ve kurumları Adıyaman’da daha önce de benzer vakaların yaşandığını belirterek bunun tesadüfü olmadığına dikkat çekti. Olayla ilgili BirGün’e konuşan Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Selahattin Özel “Bu olaylar daha önce de olmuştu. İşaretlemeler Adıyaman’da başladı. Bu geçiştirilemeyecek bir durum. Kasti yapılmıştır” dedi.

POLİSE GÜVENİMİZ KALMADI
“Alevi ailelerin hedef gösterildiğini” belirten Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Doğan Demir ise 13 yurttaşın evine işaret koyanların 20-25 yaşında gençler olduğunu söyledi. İşaretleme yapanların çevredekiler tarafından görüldüklerini kaydeden Demir, “Bugüne kadar işaretler için ya ‘kedidir kedi ya da çocuklar yapmıştır’ denilmişti. Şimdi AKP hükümeti buna da bir şey söylesin. Adıyaman Valisi ve İl Emniyet Müdürü olay yerine gidip, bir an önce gereğini yapacaklarını söylemişler. Bizim güvenlik güçlerine güvenimiz kalmadı. Adıyaman’da bir mezhep çatışmasına izin vermeyiz. Olayın takipçisi olacağız” diye konuştu. Son iki yılda başta Adıyaman olmak üzere Altınoluk, Didim, Erzincan, Gaziantep, Malatya, Mersin ve İstanbul’un çeşitli mahallelerinde Alevilerin evleri işaretlenmişti.

***

NE OLMUŞTU?

Kentte daha önce de Alevi yurttaşların evleri işaretlenmişti. Merkeze bağlı Karapınar mahallesinde çoğunluğu Alevilere ait 30 evin kapısına 28 Şubat 2012 tarihinde kırmızı boyayla işaret konmuştu.

ALARA YELDA COŞKUNOĞLU – BirGün

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. erdal yildirim

    02/12/2013 at 10:40

    oyle bir sey gordunumuzmu hemen yakalayin rehini alin almazsaniz onlar size zarar verirler polisle falan ugrasmayin ve bu can meselesidir

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

fifteen + 15 =

More in Haberler

To Top