Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Mahsun Yap’ın Ailesi: Oğlumuzun Hesabı Verilsin!

Dersim

Mahsun Yap’ın Ailesi: Oğlumuzun Hesabı Verilsin!

Edirne’de askerlik yaparken komutanın aracının çarpması sonucu trafik kazasında hayatını kaybettiği iddia edilen Mahsun Yap’ın(22) ailesi, kışladaki şüpheli ölümler nedeniyle kendi çocuklarının ölümünün detaylı araştırılmasını istiyor.

Edirne 54’üncü Mekanize Piyade Tugayı’nda vatani görevini yapan 6 aylık asker Tuncelili Mahsun Yap, iddialara göre, 24 Kasım 2013 günü kışlada iki arkadaşıyla birlikte kaldırımda yürürken, Tugay Komutanı’na ait aracın çarpması sonucu hayatını kaybetti. Kazada Yap’ın yanında bulunan iki asker de yaralandı. Hayatını kaybeden Yap’ın cenazesi İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin ardından yakınları tarafından alınarak Tunceli Cemevi’nde düzenlenen törenin ardından Çılga köyüne bağlı Esenyurt Mezrası’nda toprağa verildi.

mahsun-yap-ailesi

Mahsun Yap’ın ailesi Türkiye’de son zamanlarda sıkça gündeme gelen ve TBMM’ye de taşınan şüpheli ölümlere dikkat çekerek çocuklarının ölümünün de şüpheli olduğunu ileri sürdü. Baba Turan Yap, oğlunun hayatını kaybetmesinin ardından kendisine bilgi veren askeri yetkililerin olayın kaza olduğunu söylediğini belirterek, “Makam arabası hızlı şekilde gelirken virajı alamıyor kaldırıma çarpıyor daha sonra yuvarlanıyor. O esnada oğlum ve iki arkadaşı aşağıdan geliyor. Takla atan araç benim oğlumu direkt altına alıyor. Arkadaşlarından biri yana kaçıyor. kolu kırılıyor, biri de ağır yaralanıyor. Bize söylenen bu. Ancak ben özellikle cenaze yıkandıktan sonra oğlumun vücudunu kontrol ettim. Kafasında bir şey yoktu. Kaburgasında üç yerde ezik vardı, başka bir şey yoktu. Benim aklıma gelen ilk şey, madem bu araç direkt oğlumun üzerine düştüyse, oğlumun her tarafının param parça olması gerekiyordu. Ben nasıl bunun bir kaza olduğuna inanayım” dedi.

İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan otopsinin aile üyeleri beklenmeden yapılmasının da kendilerinde soru işaretleri uyandırdığını belirten Turan Yap, olayın tüm çıplaklığıyla açığa çıkmasını beklediklerini söyledi.

Oğlunun askerde yaşadığı sıkıntılar yüzünden firar ettiğini belirten anne Emine Yap ise “Çok sıkıntı yaşamış ondan sonra firar etti. İzine geldiği zaman sürekli uyuyordu, gözlerini açamıyordu. Anne uykuya hasretim, çok uykusuz kaldık. Hiçbir şeyimiz kalmıyor, çantalarımızdan her şeyimizi çalıyorlar, paralarımızı zorla alıyorlar. ‘Bizi sürekli temizliğe, yemekhaneye; nöbete gönderiyorlar’ diyordu. Babası da, ‘sen üst devre olunca kimseyi ezmeyesin’ diyordu, o da ‘biz kimseyi ezmeyeceğiz'” diye konuştu.

Oğlunun sosyal paylaşım sitesinde “Şu askeriyeyi yaşadıkça kaybolma korkusu içindeyim” şeklinde mesaj yazdığını ifade eden anne Emine Yap, “Sayfada yazmış, ben askerlik süresince yok olmaktan korkuyorum. Bunu yazmış okumuşlar, ben okumadım öyle yazmış. Demek ki bir şey vardı. Niye yazsın, yoksa. Bu olay nereye giderse gitsin takipçisi olacağız. Bundan sonra, kimsenin çocuğu askerde ölmesin. Biz çocuklarımızı yoktan var ettik, çok sıkıntılarla yetiştirdik. 22 yaşındaydı büyümüştü, kolumuz kanadımızdı. Benim çocuğum niye 22 yaşında pisi pisine ölsün.” şeklinde konuştu.

Ablası Rojda Yap da kardeşinin ölümüne hala inanamadığını dile getirerek, “Ben hala olanlara inanamıyorum. Kardeşim bambaşka bir insandı adından daha temizdi. Artık geri gelmeyecek, ne yapsak da olmayacak. İnşallah bir başka aileler üzülmez. Ölüm nedeni belli değil. Benim kardeşimi bilerek yaptılar, hiç bir yerinde bir şey yoktu. Nasıl gönderdiysek aynı duruyordu, hiç bir şeyi yoktu” dedi.

Rojda Yap, kardeşinin ölümünün ardından sosyal paylaşım sitesinden bir arkadaşı tarafından “Mahsun’un ailesi bu olayın peşini bırakmasın. Çünkü onu pisi pisine öldürdüler” şeklinde mesaj yazıldığını ancak mesajın daha sonra kaldırıldığını söyledi.

Yakınları, hayatını kaybeden Mahsun Yap’ın bazı kişisel eşyalarıyla cep telefonunun da kendilerine teslim edilmediğini ifade ediyor. Acılı aile, sayıları yüzlerle ifade edilen şüpheli asker ölümlerinin yanı sıra çocuklarının da ölüm nedeninin araştırılmasını talep ediyor. Öte yandan meydana gelen kazayla ilgili başlatılan soruşturma sürüyor.

CİHAN

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 2 =

More in Dersim

To Top