Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Dağ Keçilerini Vuran Kaçak Avcılar Yakalandı

Dersim

Dağ Keçilerini Vuran Kaçak Avcılar Yakalandı

Dersim’de kaçak avlanarak iki dağ keçisini öldüren 3 avcı, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.

dersimde-dag-kecileri

Dersimnews.com – Dersim’de kaçak olarak avlanarak iki dağ keçisini öldüren 3 kişi suçüstü yakalandı.

Pülümür Vadisi Büyükyurt köyü civarında kaçak olarak avlanarak iki dağ keçisini öldüren 3 kişi, Orman ve Su İşleri 15. Bölge Müdürlüğü Tunceli Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından suçüstü yakalandı. Koruma altında bulunan 3 ve 6 yaşındaki dağ keçilerini öldüren Avcılar hakkında tutanak tanzim eden ekipler, daha sonra vurulan keçileri Dersim kent merkezine getirdi.

Avcıların iki dağ keçisini vurup, üçüncüyü de vurmak üzereyken yakalandığını belirten Doğa Koruma görevlisi Hasan Boy, “İki koruma ekibiyle merkez dahil 8 ilçeye bakıyoruz. Bu yeterli olmayabiliyor. Gece Gündüz çalışma yürütüyoruz. Ancak bu sadece bizimle olmaz, vatandaşın da bu konuda duyarlı olması lazım” dedi.

Boy, yakalanan avcılara 12 bin TL’lik cezanın yanı sıra idari para cezası da uygulanacağını söyledi.

Dağ keçileri Dersim halkı tarafından kutsal olarak kabul ediliyor. Halk dağ keçilerini “Xızırın keçileri” olarak biliyor bu nedenle dağ keçilerini vurmak günah ve eti yenilmiyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

14 − five =

More in Dersim

To Top