Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

“Biyolojik Alevi” ya da Alevi Temsilcisi Olmak!

Haberler

“Biyolojik Alevi” ya da Alevi Temsilcisi Olmak!

Demek ki neymiş? Mesele, “biyolojik Kürt veya biyolojik Alevi” olma meselesi değilmiş. Mesele, Kürt veya Alevi temsiliyeti olan kişilerin milletvekili olabilmesiymiş.
gultan-kisanak-BA21-B9AC-51DD

Azınlık ya da örgütsüz toplumların kendi dışında temsiliyet bulması, Türkiye siyasetinde alışılagelen bir durumdur. AKP, Kürtleri ben temsil ediyorum derken, BDP de Alevileri kendisinin temsil ettiği iddiasında ısrar göstermektedir.

BDP, Alevileri temsil ettiğinin kanıtı olarak, hep aynı dayanağa yaslanır; BDP içerisindeki Alevi milletvekili sayısı ve dillerine pelesenk ettikleri, hiç Alevi olmayan bölgelerden Alevi milletvekili seçiliyor olması.

Bu dayanak, söylem ve anlatı analizine tabi tutulursa, Alevilerin öteki olarak görüldüğünün, daha doğrusu kendi partilerinin aslında bir Müslüman partisi olduğunun, ama buna rağmen “azınlık Alevilerin” de bu parti tarafından önemsendiğinin mesajı görülecektir. Tıpkı bir zamanlar devletin; “Bu ülkede Kürtler her şey olabiliyor. Cumhurbaşkanı dahi olabiliyor. Hala ne istiyorlar?” söylemini hatırlatıyor.

BDP, bir zamanlar devletin bu argümanının, Kürtler açısından ne anlam ifade ettiğini hatırlayıp, empati kurabilse, Alevilerin BDP’ye yönelik eleştirilerini bir nebze anlayabilir. Tabi, Alevi hassasiyetleri sahiden varsa…

Bugüne kadar izlenen pratiğe bakılırsa, AKP’de Kürtler ne ise, BDP’de Aleviler odur. Bu kıyaslamadan hareket edecek olursak, Alevilerin partideki çokluğu üzerinden temsilcilik dayanağı, doğallığında çürüyecektir.

1- BDP’deki Alevi milletvekili sayısı üzerinden BDP’nin Alevileri temsil ettiğini söylemek neyse, AKP’li Kürt milletvekili sayısı üzerinden de Kürtleri AKP’nin temsil ettiğini söylemek aynı anlama gelir. (AKP’deki Kürt milletvekili sayısı neredeyse BDP’deki Kürt milletvekili sayısının üç katı)

2-BDP’nin Alevi nüfusun olmadığı bölgelerden Alevi milletvekili çıkarmasını bir lütuf gibi sunan akıl, AKP’nin Kürt nüfusun olmadığı bölgelerden Kürt milletvekili çıkarmasını nasıl açıklayabilir?

Demek ki neymiş? Mesele, “biyolojik Kürt veya biyolojik Alevi” olma meselesi değilmiş. Mesele, Kürt veya Alevi temsiliyeti olan kişilerin milletvekili olabilmesiymiş.

BDP’nin Alevi hassasiyeti taşıyanlara tavrını yakın zaman içerisinde Şerafettin Halis olayında hep birlikte görmüştük. Neydi o tavır? Şerafettin Halis’in Dersim ve Alevi hassasiyetine karşı gösterilen itibarsızlaştırma tavrı. Bu tavır devam ettikçe de( bilindiği kadarıyla devam ediyor), BDP’nin söylem boyutundaki tüm çabaları inandırıcı olmaktan uzak kalacaktır.

Alevi ve Dersim hafızasında “Biyolojik Alevi olabilirsin fakat Alevileri temsil edemezsin!” algısı devam edecektir.

Mehmet Ali Doğan

 

* “Biyolojik Alevi” tanımlamasını ilk kez Dersim eski milletvekili Şerafettin Halis, Özgür Politika Gazetesine verdiği röportajda; BDP, CHP ve diğer partilerdeki Alevi temsiliyeti olmayan Alevi milletvekilleri için kullanmıştı.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
2 Comments

2 Comments

 1. ALİ KAYA

  09/01/2014 at 18:06

  Değerli canlar;cemde sırıtılmaz.Cemde hoşa girilir.Cem folklorik bir oyun değildir.Cemde ruku,seçde,kıyam ,zikir ve dua edilir.Bunlar oyun oynuyor. Bunlar kutsal cem ibadetlerimizi kendi siyasal amaçlarına alet ediyorlar.Bunlar da edep,erken ne gezer.Üstelik dede kızı hiç utanmıyor.Dedesinde görğü cemi,cemde edep,erkan görmediği ortadadır. Taktiri Alevi canlara bırakıyorum.

  • Soner

   10/01/2014 at 17:48

   Cem olayını getirip sadece semaha indirgediniz ya bravo Aleviliğinde içine ettiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

two + nineteen =

More in Haberler

To Top