Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Abdullah Öcalan: Bu Ateşe Benzin Taşımayacağız

Haberler

Abdullah Öcalan: Bu Ateşe Benzin Taşımayacağız

PKK lideri Abdullah Öcalan, Yolsuzluk operasyonu ile ilgili “Darbe teşebbüsüdür, karşısında duracağız” dedi. 

Dersimnews.com – BDP heyeti ile yaptığı görüşmede son gelişmeleri değerlendiren Abdullah Öcalan, “ülkeyi bir darbe ateşiyle yeniden yangın yerine çevirmek isteyenler bizim bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir” sözleriyle AKP hükümetinin arkasında olduklarını vurguladı.

Tarihin en büyük yolsuzluk operasyonuyla sarsılan AKP hükümetine BDP’den sonra Öcalan’dan da destek açıklaması geldi.

PKK lideri Abdullah Öcalan, Yolsuzluk operasyonu ile ilgili “Darbe teşebbüsüdür, karşısında duracağız” dedi. 
ocalan-imrali

BDP heyeti Abdullah Öcalan ile yaptığı görüşme sonrası, Öcalan’ın açıklamalarını yazılı olarak basına sundu.

Öcalan’ın açıklamalarının bir bölümü şöyle:

Savaş bir cehennem ise barış cennettir
“Tarihi bir sonuç almak üzere başlattığımız bu sürecin geldiği noktayı şöyle tanımlayabilirim. Savaş bir cehennem ise barış cennettir. Biz, bir ayağımızı cehennemden çıkarttık ama diğer ayağımızı da çıkarma konusunda ortaya konan engeller mani olduğu için arafta beklemekteyiz. Barış süreci amacına uygun formatlarla geliştirilmeye çalışılıyor. Bizim barış irademiz tüm engellemelere rağmen başlattığımız günkü kararlılığındadır. Fakat şu da bilinmelidir ki, arafta sonsuza kadar kalınamaz. Bu cehennemi şartlardan biran önce ülkemizi ve bölgemizi kurtarmak için herkes ivedilikle ve sarsılmayacak bir irade ortaya koymalıdır.”

Bizim geliştirdiğimiz süreç anti-darbecidir
“Yaşanan son gelişmeler de göstermektedir ki, süreç biran önce tahkim edilip, tam demokratik bir ülke inşaası gerçekleşmezse içeride ve dışarıda savaş isteyen demokrasi düşmanı güçler komplolarına hız vereceklerdir. Bu topraklar son iki yüz yıldan beri hep bir darbe ateşiyle kavrulmaktadır. Bizim geliştirdiğimiz süreç anti darbecidir. Ve demokratik bir toplumu hedeflemektedir.”

Bu ateşe benzin taşımayacağız
“Sürecin içinde ve dışında olan herkesin bilmesi gereken iki önemli hususu belirtmek isterim: Ülkeyi bir darbe ateşiyle yeniden yangın yerine çevirmek isteyenler bizim bu ateşe benzin taşımayacağımızı bilmelidir. Her darbe teşebbüsü bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da karşısında bizi bulacaktır. Ancak demokratik çözüm sürecine gönülsüz ve kavrayışsız yaklaşanlar da bilmelidir ki, bu ateşi söndürmenin tek yolu demokratik barışı biran önce gerçekleştirmektir.

Artık süreç ciddiyetsizliği ve yasal hukuksal çerçeveden yoksunluğu kaldıracak durumda değildir. Darbecileri teşhir ve mahkûm etmenin en etkili yolu ortaya net ve cesur bir demokratik müzakere programı koymaktır.

Bugüne kadar türlü gerekçelerle ötelenen yasal ve hukuki düzenlemelerin aslında tam da zamanı bugündür. Tarih bunu ihmal edenleri ders çıkarmaya bile vakitleri kalmadan tasfiye edecektir.”

BDP ve Abdullah Öcalan Gezi Direnişi sürecinde “Barış sürecinin zarar göreceği” endişesiyle AKP’ye destek açıklaması yapmış, Gezi Direnişi’ni hükümete yönelik darbe girişimi olarak yorumlamıştı.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

nineteen − 9 =

More in Haberler

To Top