Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Pertek’te Kız Öğrenciye Tecavüz Girişimi Halkı Aya Kaldırdı

Haberler

Pertek’te Kız Öğrenciye Tecavüz Girişimi Halkı Aya Kaldırdı

Dersim’in Pertek İlçesi’ne bağlı Çataksu Köyü’nden, Pınarlar Köyü’ndeki okula öğrenci taşıyan minibüs şoförü 40 yaşındaki Hamit P. 12 yaşındaki kız öğrenci S.A.’ya tecavüze kalkıştığı iddiasıyla tutuklandı.

Adliye binası önünde toplanan ve geç saatlere kadar ayrılmayan yaklaşık 2 bin kişilik öfkeli kalabalığın, aynı zamanda köy korucusu olduğu belirtilen Hamit P.’yi linç girişimini güçlükle önlendi.
Pertek’in Çataksu Köyü ve mezralarında taşımalı sistemle öğrenim gören öğrencileri, Pınarlar Köyü’ndeki Gazi Osman Paşa İlköğretim Okulu’na getirip götüren 40 yaşındaki Hamit P., bugünders bitiminde yine minibüsüne aldığı öğrencileri köylerine götürmek üzere yola çıktı. Çataksu’ya bağlı mezralara uğrayarak öğrencileri bırakan servis minibüsünde en son S.A. adlı öğrenci kaldı.

pertek-tecavuz-girisimi

TECAVÜZE KALKIŞTIĞI İDDİASI
Kız öğrencinin ineceği Köçekler Mezrası yakınında minibüsü durduran sürücü Hamit P. iddiaya göre S.A.’ya tecavüze kalkıştı.  Kız öğrencinin çığlıkları üzerine durumu fark eden mezradakiler hemen olay yerine gelerek müdahale etti. Sürücü Hamit P.’yi minibüsten tekme tokat indiren köylüler, jandarmaya haber verdi ve onu gelen ekibe teslim etti.
Gözaltına alınan Hamit P., Pınarlar Jandarma Karakolu’ndaki sorgusunun ardından Pertek Adliyesi’ne sevk edildi.

ADLİYEDE LİNÇ GİRİŞİMİ
Olayın duyulması üzerine aralarında kadınların da bulunduğu yaklaşık 2 bin kişi adliye önünde toplandı. Öfkeli kalabalığın tepkisi giderek artarken, ’Tecavüzcüyü bize verin, cezasını biz verelim’ sloganları yükselmeye başladı.
Kalabalığın şüpheli Hamit P.’yi linç girişimine karşı Pertek İlçe Emniyet Amirliği ekipleri ve jandarma linç girişimine karşı güvenlik önlemi aldı ve Tunceli’den ilçeye takviye Çevik Kuvvet ekipleri sevk edildi.
Savcılıktaki sorgusunun ardından çıkarıldığı nöbetçi mahkemede şüpheli Hamit P., ’cinsel istismar’ suçlamasıyla tutuklandı ve güvenlik gerekçesiyle Elazığ’a sevk edilmesi kararlaştırıldı.

ADLİYEDEN UZUN SÜRE ÇIKARILAMADI
Göstericilerin ayrılmaması ve tepkilerini sürdürmesi nedeniyle şüpheli Hamit P., adliye binasından çıkarılamadı.
Kalabalığın adliye binasına girmesi güçlükle önlenirken, Tunceli Vali Yardımcısı Kenan Eskin, Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, Jandarma Komutanı Albay Yurdakul Akkuş  da ilçeye gelerek göstericilerle görüştü. Emniyet Müdürü Hayati Yılmaz, göstericilere yaptığı konuşmada, “Şüpheli yakalanarak tutuklanmıştır. Hukuka herkesin saygılı olması gerek. Biz her zaman sizlerle birlikteyiz, sizlerle birlikte bundan sonra da bu tür şeyleri engellemek için elimizden gelen çabayı sarf edeceğiz. Lütfen buradan dağılın bizde zanlıyı cezaevine gönderelim” dedi. Göstericiler, tutuklanan Hamit P.’yi görmek istediklerini, kendilerine gösterilmese bile basının görüntü almasına izin verilmesini istedi.
Vali Yardımcısı Eskin, Emniyet Müdürü  Yılmaz, Jandarma Komutanı Albay Akkuş, Pertek Kaymakamı Memiş İnan ile toplantı yaptı ve durum değerlendirilerek gerekli önlemler alındı. Hem yetkililerin hem de araya giren Perteklilerin çabasıyla ikna edilen kalabalık geç saatlerde dağıldı.

İLÇE EMNİYET MÜDÜRÜ YARALANDI
Tecavüz zanlısı Hamit P.’nin adliyeden çıkarılması sırasında yaşanan arbede ve göstericilerin fırlattığı taşlardan birinin kafasına isabet ettiği Pertek İlçe Emniyet Müdürü Nurettin Gezerel yaralandı. Aldığı darbe ile bir ande yere yığılan Gezerel, güvenlik güçleri tarafından İlçe Emniyet  Müdürlüğü’ne götürüldükten sonra burada gelen ambulansa Pertek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Emniyet Müdürü Gezerel’in kafasında açılma olduğu ve ameliyata alındığı öğrenildi.

Ferit Demir – DHA

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

8 + nineteen =

More in Haberler

To Top