Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Alevilerle Alay Eden TRT’ye RTÜK’ten Ceza

Haberler

Alevilerle Alay Eden TRT’ye RTÜK’ten Ceza

RTÜK, dün kamu yayını yapan TRT’ye, Alevi toplumunun hassasiyetleri çerçevesinde AKP’li üyelerin büyük bölümünün de katıldığı üst kurul toplantısında Türk siyaset ile yayıncılık tarihine not düşülecek bir ceza verdi.

 

Şarkıcı Mustafa Topaloğlu’nun TRT Müzik kanalında anlattığı bir Temel fıkrası nedeniyle TRT Müzik kanalı ceza aldı. TRT kamu kuruluş olduğu için ceza kararı, bağlı olduğu Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’a gönderildi.

RTÜK’ün üst kurul toplantısı dün yapıldı. Akşam saatlerinde sona eren toplantıda, RTÜK izleme ve değerlendirme biriminin diğer yayınlarla ilgili raporları da toplantıda değerlendirildi. Bunlardan biri, sanatçı Işın Karaca’nın TRT Müzik kanalındaki Başucu Şarkıları programı idi. Bu programa katılan Mustafa Topaloğlu bir fıkra anlatmıştı. RTÜK’ün toplantısında değerlendirilen fıkra için TRT Müzik kanalına ceza verilmesi kararı alındı. Karara AKP’li üyelerin çoğu da katıldı. Karara sadece RTÜK Başkanı Davut Dursun’un muhalefet ettiği belirtildi. Karar oyçokluğu ile alındı. TRT kamu kuruluşu olduğu için karar, TRT’nin bağlı olduğu Başbakan Yardımcılığı’na (Bülent Arınç’a) gönderildi. RTÜK kaynakları, bu kararın TRT tarihinde ve Alevi toplumu açısından önemli bir ilk oluşturduğunu ifade etti.

HÜKMÜN GEREKÇESİ

Ceza, RTÜK yasasının 8. maddesinde şu hüküm çerçevesinde verildi:
Irk, renk, dil, din, tabiiyet, cinsiyet, engellilik, siyasî ve felsefî düşünce, mezhep ve benzeri nedenlerle ayrımcılık yapan ve bireyleri aşağılayan yayınları içeremez ve teşvik edemez.

İşte Topaloğlu’nun yayında anlattığı fıkra

“Temel ile İdris Alevi olma kararı almış. Bir Dede bulmuşlar. Ona danışmaya gitmişler. Önce Temel içeri girmiş. Dede, Temel’e sormuş, (Hazreti Hüseyin’i Kerbela’da kim öldürdü?) Temel ( Bilmiyorum) deyince Dede (Hazreti Hasan’ı kim öldürdü?) diye sormuş. Temel yine (Bilmiyorum) demiş. Temel dışarı çıkınca İdris’e (İki adam ölmüş cinayeti bize yıkmaya çalışıyorlar) demiş…”

radikal

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty + 20 =

More in Haberler

To Top