Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ali Ekber Yurt Söylediği Sözleri İnkar Etti

Haberler

Ali Ekber Yurt Söylediği Sözleri İnkar Etti

Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt, düzenlediği basın toplantısında söylediği sözleri inkar etti. 

aliekber-yurt-aciklama

“Vali İstediği için Ali Ekber Yurt Başkanlığa Aday Olmuş” başlıklı haberimizle ilgili  Hacı Bektaş-ı Veli Kültürünü Yayma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Ali Ekber Yurt açıklama yaptı.

25 Ocak’ta Cemevinde düzenlediği basın toplantısında söylediği sözleri inkar eden Ali Ekber Yurt,  haberin “karalama” amaçlı olduğunu iddia etti. İddialara cevap vermek yerine mağduriyet edebiyatı yaptı.

Kendisine yönelik “asılsız haberler” yaptığımızı iddia eden Ali Ekber Yurt’un Dersimnews.com’un adını açıkca söylememesi de dikkat çekti.

Yurt’un açıklaması şöyle:

“Bu tür haberler üzüntümüzü o kadar arttırdı ki bu açıklamayı yapmak zorunda hissettik. O haberlerde güya ben ilin valisinin emri ve isteği doğrultusunda dernek başkanlığına yeniden aday olmuşum. Ben, bu görevi üç dönemdir yürütüyorum. Hiç bir zaman hiç bir valinin, bürokratın emrinde olmadım bundan sonra da olmayacağım. Ben, bu inancı ve kültürü çok iyi biliyorum. Güya ben yönetim kurulu üyeleriyle yaptığım toplantıda bunu dile getirmişim. Lütfen bu tür karalamalardan vazgeçsinler. Bu tür karalama kampanyaları öyle bir hal aldı ki babam olduğu için söylemiyorum Alevilik konusunda ulu bir çınar olan Hozatlı Ahmet Yurt Dede’ye dahi hakaret etme noktasına gelmişler. Biz burada dernek yönetimi olarak Tunceli Cemevi’ne hiç bir siyasi görüşü, ideolojiyi, örgütü sokmadık. Burası siyaset üstü bir kurumdur. Bugün bizi eleştirenler, saldıranlar, karalayanlar aslında burayı kendi siyasi meydanı yapmak isteyip de müsaade etmediklerimizdir.”

KİŞİYE ÖZEL SEMAH YAPTIKLARINI İTİRAF ETTİ

Cemevi yönetiminin kişilere özel semah gösterileri düzenlemesiyle ilgili bir soru üzerine Dernek Başkanı Ali Ekber Yurt şu cevabı verdi:

“Burası cemevidir, ibadethanedir, kültür evidir. Şunu diyebilir miyiz? Vali cemevine gelemez diyebilir miyiz? Belli kişilere semah gösterisi yapıldı diyorlar. Bir tek cumhurbaşkanı geldiğinde Alevi kentine gelmişti orada bir semah ibadeti yaptık. Ancak bunu cem meydanında yaptık. Kapı önünde, dışarıda ya da karşılamada değil. Kişiye özel cem tutulmuş diyorlar bunu ispatlasınlar. Eğer Perşembe günleri dışında bir bürokrat için, siyasetçi için cem düzenlenmişse bunu ispatlasınlar ben herşeye varım. Muharrem iftarında da kim olursa olsun hak lokması vermek isteyene hayır veremezsin diyemem. Kendileri yapmayıp birileri bunu yapıyor, sırf bu yüzden eziklik hissederek bizlere saldırıyorlarsa kusuru kendilerine arasınlar. Yolumuz Hacı Bektaş-ı Veli’nin yoludur. İnsanları karalamak, bu yola, bu inanca; insanlığa yakışmaz.” 

BİZE DAVA AÇACAKMIŞ!

Ali Ekber Yurt, haberde kendisine iftira attığımızı iddia ederek hakkımızda savcılığa suç duyurusunda bulunacağını açıkladı.

BU SÖZLERİ YÖNETİM  KURULU ÜYENİZ SÖYLEDİ!

Cemevi yönetim kurulu üyeleri ve dernek üyeleri Ali Ekber Yurt’un yeniden başkan adayı olmasına karşı çıktı. Ancak Ali Ekber Yurt’un yönetim kurulu üyelerine; “ben aday olmak istemiyorum ancak Vali bey benim aday olmamı istedi. Eğer ben aday olmazsa burayı başkaları ele geçirir. Bundan dolayı başkanlığa adayım” dedi.

Haberde geçen bu sözleri biz uydurmadık. Bu sözleri Ali Ekber Yurt’un başkanı olduğu derneğin yönetim kurulu üyesi Eren Güzel, kentte yayın yapan Radyo Munzur’da katıldığı bir programda dile getirmişti. 

NOT: Ali Ekber Yurt’un yaptığı açıklamayla ilgili cevabımızı 1-2 gün içerisinde sitemizde yayınlayacağız. Kendisinin bize yönelik tehditlerinden korkmuyoruz. İstediği yere şikayet edebilir. 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nine − 4 =

More in Haberler

To Top