Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Kadın Garson Çalıştıran Birahanelerin Ruhsatı Tunceli Belediyesi’nden

Haberler

Kadın Garson Çalıştıran Birahanelerin Ruhsatı Tunceli Belediyesi’nden

Tunceli Emniyet Müdürlüğü, şehirde kadın garson çalıştıran birahanelere ruhsat verme yetkisinin Tunceli Belediyesin’de olduğunu açıkladı. 

Dersimnews.com – Dersim’de kadın garson çalıştıran birahanelerle ilgili tartışmalar sürüyor. Tunceli Emniyet Müdürlüğü de konuyla ilgili bir açıklama yaptı.

Tunceli Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Tunceli’de bar, birahane, içkili lokantalar şeklinde bay ve bayan garson çalıştıran 22 işletme bulunduğu belirtilerek, bu işletmelere ruhsat verme ve iptal etme yetkisinin Belediye Kanunu ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelik gereği Tunceli Belediye Başkanlığı tarafından verildiği kaydedildi.

Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle: 
“Tunceli İlinde bar, birahane içkili lokantalar şeklinde bay ve bayan garson çalıştıran toplam 22 ( yirmiiki) işletme bulunmakta olup, bunlara ruhsatları verme ve iptal etme yetkisi Belediye Kanunu ve İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmelik gereği Tunceli Belediye Başkanlığı tarafından verilmektedir.

Bu işyerlerinin denetimi ve ruhsat iptali Belediye Başkanlığı tarafından yapılmaktadır. Bu işyerlerinin denetiminde İl Emniyet Müdürlüğü İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatlarına ilişkin yönetmeliğin 37. maddesi gereğince, sadece genel güvenlik ve asayiş yönüyle kimlik kontrolü, silah, aranan şahıslar gibi genel güvenlik ve asayiş taraması ve suç tespit edilmesi halinde gerekli adli işlem yapılmakta mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde ise para cezası uygulanmakta ve ilgili kuruma bildirilmektedir.

Söz konusu işletmelerin verilen ruhsat ve çalışma şartları gereği uygun işletmecilik yapıp yapmadıklarının denetimi ve ruhsat iptali ise Belediye Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

Ayrıca bu işyerlerinin sigorta boyutuyla SGK, sağlık boyutuyla Halk Sağlığı, gürültü boyutuyla Çevre ve Şehircilik, fahiş fiyat ve iş kolu boyutuyla Esnaf Sanatkârlar ve Ticaret Odası tarafından da komisyonca veya müstakil olarak denetlenmektedir.

İlimizde Emniyet Müdürlüğü tarafından, müstakil veya komisyonca yapılan denetimlerde tüm çalışanlar (bayan garson dahil) SGK ve kimlik bildirim kaydının olup olmadığı da araştırılmakta ve gerekli cezai işlemler anında gerçekleştirilmektedir.

İlimizde bu işyerlerine yönelik olarak, İl Emniyet Müdürlüğümüzce geçtiğimiz üç aylık dönemde toplam 49 (kırkdokuz) adet denetim yapılmıştır. Bu denetimlerden 14 (ondört) adedini İl Emniyet Müdürlüğümüz, belediye ve diğer kurumlarla müştereken icra edilmiştir.

İl Emniyet Müdürlüğümüz tarafından son üç ayda 35 (otuzbeş) adet müstakil ve şok denetimler yapılmıştır. Bu denetimlerde yaklaşık 28.000 TL para cezası kesilmiştir.

Ayrıca 22 (yirmiiki) iş yerinden 4 adedinin kapatılma işlemi için 20.01.2014 tarih ve 2014/1, 20.01.2014 tarih ve 2014/2, 27.01.2014 tarih ve 2014/7, 27.01.2014 tarih ve 2014/8 sayıyla Tunceli Belediye Başkanlığı’na kapatma teklifinde bulunulmuştur. Eğlence yerlerinin ruhsat ve çalışma iş ve işlemlerinin yapılması, kapatılması, ruhsat iptali yetkileri Tunceli Belediye Başkanlığı tarafından yürütülmektedir.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur. 29.01.2014

Not: İl Emniyet Müdürlüğümüz Basın Açıklaması yayınlandıktan sonra 30.01.2014 günü saat:15:25′ de Tunceli Belediye Başkanlığı tarafından Emniyet Müdürlüğüne gönderilen karar evrakları ile bildirilen yazıya göre; Bayan Garson çalıştıran iki işletme 15 gün süre ile kapatılmış ve her işletmeye 2144. 00 TL para cezası uygulanmıştır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

30.01.2014

Tunceli Belediye Başkanı Edibe Şahin’in Birahanelere ilişkin basın açıklaması

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

8 − 2 =

More in Haberler

To Top