Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Aleviler Suriye’ye Karşı Neden Duyarsız

Haberler

Aleviler Suriye’ye Karşı Neden Duyarsız

Dersimde hayvan hakları için bir protesto olsa binler katılırken size en yakın insanlar katledilirken bu sessizlik niye.

SURİYEDE ALEVİLERE UYGULANAN VAHŞETE, TÜRKİYE VE DÜNYADAKİ ALEVİLERİN SESİ NEDEN CILIZ ÇIKIYOR?

Daha doğrusu bir başlık aradım bulamadım.

İki yıla yakındır Türkiye’nin yakın komşusu Suriye’de bir vahşet yaşanıyor bu yaşanan vahşeti bizzat körükleyen ve Suriye halklarına bu zulmü reva görenlerin başında Türkiye Cumhuriyeti hükümeti gelmektedir.

Bu artık gün gibi ortada Başbakan istediği kadar inkar etsin Dışişleri Bakanı ne kadar ayak atarsa atsın gizlenecek bir tarafı yok, Suriye’de halkaların kanına girenlerin eninde sonunda bu kandan kendilerine düşen payı alacaklar ve almalıdır.

Eğer bu dünyada döktükleri kanların hesabını vermezlerse öyle inanıyorum ki inandığım yüce tanrı sebep olanın yanına koymayacaktır. Suriye’de yüz elli bine yakın insan hunharca bütün dünyanın gözü önünde katledilmesi kabul edilecek bir durum değil.

Dünyada ve Türkiye’de insan hakları kuruluşları ve duyarlı çevreler dahil  yeteri kadar duyarllılık göstermediler acaba neden?

Nedeni bence gayet basit Alevi camiası sahipsiz ve kanı çok ucuz da ondan.

Evet ne yazık ki bu vahşeti yaşayan insanların sahipsiz bırakılmış  olmaları  ve ne demokratlardan ne devrimci kesimden yeterince ses çıkmaması

Hepsi bir yana Türkiyede kimine gore  15 milyon kimilerine gore 20 milyon Alevi var bunların temsilcileri var dernekleri, federasyon ve konfederasyonları var bu kadar devasa bir güç kamo oyu oluşturamadı.

Eğer biraz duyarlılık olsa idi Dışişleri bakanı Ahmet Davutoğlu atını oynatamazdı ve Suriyede insanlara bu zulmü yaşatamazdı.

Bilhassa uluslar arası güçler Suriyeden El Kaide ve benzeri örgütlerden desteklerini çekmelerine rağmen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu onlarca tırlarla ve Mit elemanları nezaretinde hala silah ve mühimat taşıyamazlardı, Bu zulüme sessiz kalmak onaylamaksa bunun vebali ağırdır ve hepimizinde sorumluluğu var.

Şu an Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu bir çağrı yaparsa on binlerce insan meydanlara çıkar, öyle inanıyorumki ses getirir ve Suriyedeki sorunu yaratan El Kaide ve benzeri anlayışlar bu kadar uzun erimli tutunamazlar tutunmalarının imkanı yoktur.

Bu lanetli katillerin barınma sorunu kamp lozistik ve benzeri sorunların eğer Türkiye tarafından beslenmesi engellenirse bir gün bile dayanamazlar. Öyle anlaşılıyorki hem birey olarak ve hemde demokrat kurumlar olarak büyük bir çöküntü yaşanmaktadır.

Daha dün Dersim’de,   Dersim Alevi insiyatifi Suriyede Alevi halka yaşatılan zulmü protesto etti.

Katılıma baktığımda büyük bir hayal kırıklığı yaşadım bu beni çok üzdü ey Dersimliler her tarafa koşar adım giden sizler, bizler devrimciler neden katılmiyoruz neden Suriyede ki insanların katledilmeine seyirci kalıyoruz yoksa onlar insan değilmi?

 

Ey Dersim Dernekleri Federasyonu!, ey FDG’

Ey AABF! ey Pir Sultan Abdal Dernekleri! ey Hacı Bektaş Dernekleri!  neden yeri göğü çığlıklarınızla inlet miyorsunuz bu dökülen kanın ortakları olmak istemiyorsak hep bir ağızdan Türkiye’ye yeter diyelim. Suriye’de Alevi kanı dökmekten vazgeçirmek elimizde. Neden hep Alevi dedim çünkü Aleviler sahipsiz de ondan Vay sahipsizlerin başına vay ki vay.

02.02.2014

Hıdır Aytaç

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
1 Comment

1 Comment

  1. Cevo

    04/02/2014 at 20:36

    Fazla da abartmamak lazim, Aleviler yapabildikleri kadar karsi çikiyorlar. “Dersim’de hayvan haklari…” Meselesi de çok abartili; dersimlikeri arnavutluk, filistin, nepal, peru…için (simdi de lazkiye için) kosusturanlar dersimlileri o hale getirdiki kendi dilleri, kulturleri, cografyasi için seferber olamiyor; lazkiye’ye nasil yardimci olsunlar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × two =

More in Haberler

To Top