Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Analar ve Oğulları

Haberler

Analar ve Oğulları

Ne kadar acıdır, “adaleti ellerinde tuttukları” bilinci damarlarına şırıngalanmış canilerin, kendi adaletlerini hiç “sorgulamadığı” bu dünya?
Sibel Yalçın

Günün birinde bir arkadaşım sormuştu: “Analık içgüdüsel midir, yoksa öğrenilen bir şey midir?” diye..

“İçgüdüdür” dedim. “Çünkü anne olmadan önce dünyaya bakışımda olumlu yönde bir değişim olduysa; bu durumun anneliği sonradan öğrenmemle değil, doğuştan var ola gelen içgüdülerimin uyanmasıyla bir ilintisi olduğunu sezinlememdir. Zira annelik, yaşanmadan farkına varılacak bir öğreti değildir kanımca.. ”

Kadının, kayıt yaptırıp öğrenciliğine talibi olduğu “Annelik Akademisi“nde öğreneceği bir dürtü yoktur, eğer içinde yoksa.. Bir yerlerde durur o duygu ve vücudunuzun içinde yetişip büyüyen canlı ilk nefesini aldığı andan itibaren onu koruyup kollar, yaşamınızın en üst derecede ve asla dokunulamaz saklısında tutarsınız. Başına bir şey gelir diye ödünüz kopsa da, bazen azgın dalgaların tam da ortasında, içiniz yana yana ve gözünüzü O’ndan ayırmadan yaşama tutunması için kulaç atmayı öğretirsiniz.

Analık; bir insan büyütmenin ihtişâmını, bir kadının sonradan kazanmayacağı kadar özel; özel olduğu kadar da “yaratılış gereği içinde yeşertme sözü verdiği” doğanın bir gereğidir. Annenin amacı yalnızca “çoğaltmak” değil; bu yaşam gerçekliği içinde, yaşadığı gerçekliğin farkında olarak yaşamayı bilen “evlatlar” yetiştirmektir.

*
Bugünlerde, -pek çoğumuzun henüz yeni duymuş olma ihtimali üzerinde durduğum- bir isim var: Onur Yaser Can.  Onur Yaser; 3,5 yıl önce “üzerinde esrar bulunduğu gerekçesiyle” karakola alınan  ve sorgusu esnasında karakolda yaşattıkları işkenceler sonrası salıverilmesinin ardından, karakola yeniden gitmek yerine, odasının penceresinden kendini bırakarak intihar etmeyi seçen bir gençti.

Ölümünün ardından annesi Hatice Can ve babası Mevlüt Can, Onur’un ardından sevenlerinin açtığı web sitesi aracılığı ile gönderdikleri notun son bölümünde bakınız bizlere nasıl sesleniyorlar:

“Böylesine acımasızca gönderilmemeli evlatlarımız ölüme! Analar, babalar bağrı yanarak koymak zorunda bırakılmamalı kara toprakların üzerine, eşsiz, paha biçilmez değerdeki; oğullarını, kızlarını! Kızlar, kızanlar ağbilerini, kardeşlerini toprağa vermek zorunda kalıp, dönmek zorunda kalmamalı birlikte büyüdükleri ana-baba evine, boynu bükük, yüreği yanık, yarım kalmış… Bizi varoluşu ve yaşamdaki duruşu ile her zaman gururlandıran, adı gibi ONUR’ landıran,  hep 28 yaşında kalarak hiç yaşlanamayacak CİVAN  oğlumuzu çok ama pek çok seviyoruz! O’nun eşsiz anıları ile,  evlat ve kardeş acısı içinde, ONUR’suz günler, aylar,  koskocaman iki yıl sekiz ay geçirdik. ACISI, HASRETİ, O gideli beri yarım kalan yüreğimizde, yaşadığımız her gün, ÇIĞ gibi büyüyor!”

Dün, Onur’un annesi Hatice Ana da, oğlunun intihar ettiği şekilde kendi elleriyle yaşamına son vermeyi seçti.. Aynı şekilde.. Hayata bağladığı oğlunun yüreğinden sökülüp yere fırlatılmasına yalnızca 3.5 yıl dayanarak.

*

Tıpkı Mehmet Ayvalıtaş’ın annesi Fadime Ana‘nın oğlunun hemen ardından toprağa düşmesi gibi..

*

Gecesi gündüzü olmayan; kışı, yağmuru olmayan “Cumartesi Anneleri” gibi..

*

Yıllarca süren savaşlarda çocukları katledilen “Şehit Anneleri” gibi..

*

..ve daha bilmediğimiz niceleri gibi.

*

Ne kadar acıdır, analara  bunları yaşatanların halen ellerini kollarını sallayarak ortalıklarda salınıp dolaşmaları?
Ne kadar acıdır, analara  bunları yaşatanların lâyığıyla sorgulanmadan ve adalet yerini vicdanlarda bulmadan “insanlık yararına” nefes alıp vermeleri?

Ne kadar acıdır, “adaleti ellerinde tuttukları” bilinci damarlarına şırıngalanmış canilerin, kendi adaletlerini hiç “sorgulamadığı” bu dünya?

*

Yavruları hoyratlarca “kaybedilmiş” ve içindeki ateşi hiç bir şekilde sönmeyecek analara, içim yanarak bu satırları yazdım bugün.

Okusalar da okumasalar da, duysalar da duymasalar da; analığın kutsiyetini başlarının tacı yapmış o güzel anaların ellerinden ve omuzlarından öpüyorum, niyazla.

Hak ile,

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twenty − 16 =

More in Haberler

To Top