Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ender Can Cevahir’in Beklenmeyen Gidişi

Haberler

Ender Can Cevahir’in Beklenmeyen Gidişi

Ender’i tanıyanlar, tanımayanlar, Cevahir ailesinin dostları İqrarları, Cevahir soyadı denince Hüseyin’in anısının depreminden yüreklerinde iz taşıyanlar, herkes cenazedeydi. 
ender-can-cevahir

Olmadı sevgili Ender Can, 2 Mar 2014 tarihinde Hüseyin Cevahir gibi bir değerimizin yanı başına seni gömerken, hep şunu mırıldandım. Sana yakışmadı, Annene babana bu günü yaşatmaya hakkın yoktu. Her ne olursa olsun, gerçekten sana yakışmadı bu gidiş Ender Can.

 

Cevahir Ailes,i Dersim’in Mürşidlerinden Baba Mansur  soyundan olması itibari ile bilinen bir aile idi.

12 Mart 1971 faşist askeri darbesinin katlettiği efsane gençlerden birinin de Cevahir ailesini sevgili Hüseyin’i olması, bu Mürşid ailemizin Anodolu nun her yanında tanınmasına vesile oldu. Toplum olarak efsane gençlerin tümünden gurur duyar, tümünü günül köşkümüze kalıcı mihman eyledik.

Hüseyin’in anıs,ı aile için acı, ızdırap, aynı zamanda gurur vesilesi ve misyonun ağır yükü demekti. Yanılmıyorsam Ender Can, amcası Baba Düzgün Cevahir’in sevgili oğlu Hüseyin’i katledildikten  iki yada üç yıl sonra doğmuştu. Ender, önceleri anlam veremediği ağlamaların, ağıtların nedeninin bir büyük kayıp, bir kalıcı değer için olduğunu çocukluk yaşlarında öğrendi.

Sevgili Ender ile özel dertleşme fırsatım olmadığı için, Hüseyin’in davasının onun ruhsal gelişiminde nasıl bir etki ve şekillendirmeye sebebiyet verdiğini bilmiyorum. Zira bu konu da yorum yapacak psikolog da değilim.

Av tüfeği ile kendisini vurarak ailesini ve sevenlerini yasa boğan  Ender Can,’ın naaşı  2 Mart 2014 günü Golé Çetu Cem evine getirildi.  Alan tıklım tıklım dı. Araç kuyruğu  yolu tamamen kapatmış. Bu güne kadar merkezde gördüğüm en kalabalık cenaze töreni idi.

Ender’i tanıyanlar, tanımayanlar, Cevahir ailesinin dostları İqrarları, Cevahir soyadı denince Hüseyin’in anısının depreminden yüreklerinde iz taşıyanlar, herkes cenazedeydi.

Sevgili Ender beklenmedik ve yakışmayan gidişinin ardından bir gariplik daha oldu ki, ona da kimse bir anlam veremdi ve homurdanarak Şöbek köyüne yola koyulup, mezarlıkta seni getirecek tabutu beklediler. Golé Çetu Cem evindeki törenden sonra, bir tören de bir siyasi partinin seçim bürosunun önünde yapılmak üzere çarşı merkezine taşındı tabutun.

Sevgili Ender, bildiğim kadarıyla sen o partinin üyesi de değildin. O ikinci törenin nedenini ben de anlayamadım, seni ve aileni sevenlerin büyük kısmı da anlamadı.

Defin işlemi bittiğinde, Süleyman Cevahir amca ve eşi yanyana oturmuş taziye dileklerini kabul ediyorlardı. İçimden geçen şu oldu. Bunu nasıl yaparsın? Yaşlı annene ve babana nasıl bu zulmü reva görürsün. Sevgili ender, herkes hakkını sana helal etti ama, her kes gönül koydu, yakıştıramadı.

Sana bol rahmet, ailene sabır ve metanet diliyorum.

Mehmet Gülmez

 

 

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four + ten =

More in Haberler

To Top