Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Anayasa Mahkemesi’nden Hükümet’e Twitter Darbesi

Haberler

Anayasa Mahkemesi’nden Hükümet’e Twitter Darbesi

Anayasa Mahkemesi Twitter’a erişim engelini ifade özgürlüğünün ihlali olarak değerlendirerek yasağın kaldırılmasını istedi.

Dersimnews.com – Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) yerel mahkeme kararlarını gerekçe göstererek 21 Mart’ta Twitter’a erişimi engelleme kararı almıştı.

Karar uluslararası kamuoyunda da büyük tepki çekmiş, ABD Dışişleri Bakanlığı kararı “21. Yüzyılda kitap yakmak” olarak değerlendirmişti.

Muhalefet kararı yerel seçimler öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ”Twitter’ın kökünü kazıyaçağız” açıklaması sonrasında alındığı için eleştiriyordu. Hükümet kanadı ise Twitter’a erişimin mahkeme kararlarını uygulamadığı için engellendiğini savunuyordu.

Ankara İdare Mahkemesi, yasağın kalkması yönündeki başvuru üzerine TİB’in Twitter’a erişimin engellenmesi uygulamasının yürütmesini durdurmuştu. TİB’in 26 Mart’ta alınan kararı uygulamak için yasaya göre 30 günlük süresi ve karara itiraz hakkı bulunuyor.

Bu arada İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Yaman Akdeniz ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Kerem Altıparmak Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru yaparak Twitter yasağının durdurulmasını istedi. Daha sonra aynı başvuru CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu tarafından da yapıldı.

Başvuruları ele alan Anayasa Mahkemesi, başvurucuların haklarının ihlal edildiğini, erişimin engellenmesinin, ifade özgürlüğünün ihlali anlamına geldiğine oy birliği ile karar verdi.

Yüksek Mahkeme, hak ihlalinin giderilmesi ve gereğinin yapılması için kararı, TİB ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına gönderdi.

Twitter ise Anayasa Mahkemesi’nin kararını memnuniyetle karşıladığını açıkladı. Şirket, “Twitter’ın Türkiye’de bir an önce erişime açılmasını umduklarını” söyledi. (bbcturkce)

KARARA RAĞMEN TWİTTER HALA ERİŞİME KAPALI

Anayasa Mahkemesi’nin kararına rağmen TİB’in hala twitter’ı erişime açmamış olması Hükümet’in Anayasa Mahkemesi’ni hiçe sayması olarak yorumlanıyor.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 8 =

More in Haberler

To Top