Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Ovacık’ta Berkin Elvan Fidanlığı Açıldı

Dersim

Ovacık’ta Berkin Elvan Fidanlığı Açıldı

Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı projesi kapsamında Berkin Elvan’ın anne ocağı olan Dersim’in Ovacık’ta fidan dikimi gerçekleştirildi. Dersimnews.com– Ovacık’ta Berkin Elvan Fidanlığının açılışı yapıldı.
Fidan dikim etkinliğine Berkin’in annesi Gülsüm ile babası Sami Elvan da katıldı.

berkin3

Sanatçılar, yurt içi ve yurt dışından birçok sivil toplum örgütü ve Dersim’deki belediyelerin desteğiyle “Her Yere Berkin Elvan Fidanlığı” etkinliği kapsamında Berkin Elvan’ın anne ocağı olan Ovacık İlçesi’nin Çöğürlü Köyü’nde fidan dikimi gerçekleştirildi.

Sanatçılar, Ovacık Belediye Başkanı TKP’li Mehmet Fatih Maçoğlu, vatandaşlar, Anne Gülsüm ile Baba Sami Elvan’ın da katıldığı fidan dikiminde sık sık “Berkin Elvan Ölümsüzdü!, Gezi Şehitleri Ölümsüzdür” sloganları atıldı.

Berkin Elvan’ın Dayısı tarafından köyde tahsis edilen 10 dönümlük araziye fidanlar dikilerek, “Berkin Elvan ve Gezi Şehitleri Fidanlığı” oluşturuldu.

Berkin’in anısına fidan diken anne ve babası duygulu anlar yaşadı.

berkin1

Fidan dikiminin ardından konuşan Anne Gülsüm Elvan, diktikleri fidanın yeşereceğini, boy vereceğini söyledi.

Diktiği fidana dokunarak “Berkin” diyen anne Gülsüm Elvan,  Başbakan Erdoğan’ı kast ederek, “14 yaşındaki çocuğu terörist yaptı. Benim oğlum cellat değildi” dedi.

Baba Sami Elvan ise, Gezi sürecinin 3 ağaçla başladığını ve 8 kişinin hayatını kaybettiğini söyleyerek, “Bunların en küçüğü Berkin’di. Berkin en son öldü. Bundan sonra bir tane Berkin’imizi, diğerlerini kaybetmeyeceğiz. Hepsi burada yaşayacak. Biz Berkin’i bu şekilde yetiştirdik, ellerimiz topraklı şekilde ama onu aldılar elimizden. İnanıyorum ki bundan sonra bir tane Berkin vakası olmasın. Çocuklarımız büyüsün. İleride belki Berkin ve onun gibi çocuklar bu ülkeyi idare edecekti ama olmadı. Milyonlarca Berkin var. Onlara güveniyorum. İnşallah Berkin’imizi yaşatacaklar. Bugün bunun için buradayız” diye konuştu.

berkin2

Kısa açıklamaların ardından Sanatçılar Hilmi Yarayıcı, Ahmet Aslan, Erdoğan Emir, Metin Kahraman, Emre İnanan, Gülay Arslan, Abdullah Demirbilek, Tuncer Duman ve Ayşe Tütüncü Berkin Elvan için “Memik Oğlan” eserini seslendirdi.

Berkin Elvan için lokmaların da dağıtıldığı etkinlik kapsamında akşam Ovacık’ta birlik cemi de tutuuldu.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 − eleven =

More in Dersim

To Top