Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Soma’da Umutlar Tükeniyor: 282 Madenci Hayatını Kaybetti

Haberler

Soma’da Umutlar Tükeniyor: 282 Madenci Hayatını Kaybetti

Manisa’nın Soma ilçesinde bulunan kömür madeninde ihmal sonucu çıkan yangında yüzlerce işçi hayatını kaybetti. Son verilen bilgilere göre 282 işçi hayatını kaybetti.

 SON GÜNCELLEME: 12.25 – 15.05.2014

Soma’daki maden faciasında son verilen bilgilere göre hayatını kaybeden madenci sayısı 282. 

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden kazasında hayatını kaybedenlerin sayısı 282’ye ulaştı ve facia Türkiye tarihinin en büyük maden kazası olarak kayıtlara geçti. Sendikalar grev ve eylem çağrısı yaptı.

soma-madenci

____________________________________________

 

somada-maden-faciasi

Dersimnews.com- İş güvenliğinin hiçe sayıldığı Soma Holding’e ait madende meydana gelen faciada ilk belirlemelere göre 201 işçi hayatını kaybetti. 80 işçi yaralı, göçük altında kalan yüzlerce işçiden haber alınamıyor.

Manisa’nın Soma ilçesindeki maden ocağında 787 işçi çalışırken trafonun patlaması sonucunda işçiler yerin 200 metre altında mahsur kaldı.

Hayatını kaybedenlerin grizu patlaması sonucu değil, karbonmonoksit zehirlenmesi sonucu öldüğü ifade ediliyor.

İlçe hastanelerindeki morglar yetersiz kalınca, çevre ilçelerdeki soğuk hava depoları ve mezbahalar da morga dönüştürüldü.

Dün öğlen saatlerinde meydana gelen trafo patlaması nedeniyle Soma Kömür İşletmeleri AŞ’ye ait madende elektrikler kesildi ve maden asansörleri ile havalandırma sistemleri devre dışı kaldı.

BEKLEYİŞ SÜRÜYOR

Facida göçük altında kalan yüzlerce işçi kurtarılmayı bekliyor. İşçilerin sağlığı hakkında bilgi alınamıyor.Kurtarma ekipleri madende arama çalışmalarına devam ediyor.

 

ÖNERGEYİ AKPLİLER REDDETMİŞTİ

Kazanın ardından Çalışma Bakanlığı yazılı basın açıklaması yaparak söz konusu madenin 2012 ve 2013’te ikişer kez, Mart 2014’te ise bir kez denetlendiğini belirtti. Bakanlığın açıklamasında “Yapılan denetimler sonucunda mevzuata aykırı bir duruma rastlanmamıştır” denildi.

Soma’daki maden faciasından 20 gün önce, CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, bölgedeki madenlerin durumunu Meclis gündemine taşımıştı ve madenlerdeki güvenliğin denetlenmesi için önerge vermişti.

Ancak Özel’İn önergesi Meclis’te aAKP tarafından reddedilmişti.

 

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eighteen − four =

More in Haberler

To Top