Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Cihatçı Terör Örgütü İŞID, Musul’a Saldırdı

Haberler

Cihatçı Terör Örgütü İŞID, Musul’a Saldırdı

Cihatçı terör örgütü İŞID, Irak’ın Musul kentine saldırdı. Binlerce militanla Musul’a giren cihatçı teröristler kenti yağmaladı.

Dersimnews.com – Batılı devletin beslediği cihatçı çetelerden oluşan terör örgütü İŞID, Irak’ın Musul kentine saldırdı.

Cihatçı terör örgütü Irak Şam İslam Devleti IŞİD’e bağlı militanlar, iki günlük çatışmaların ardından bugün Musul’da bir askeri üssü istila edip kentin kontrolünü de ele geçirdi.

isid-musul-isgali

 

Halk Kenti Terkediyor

Radikal İslamcı Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Musul kentini ele geçirmesinin ardından yaklaşık 500 bin kişinin Erbil ve Duhok kentlerine kaçtığı belirtiliyor. Irak Meclis Başkanı Usame El Nuceyfi kentte kontrolün sağlanması için Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesut Barzani’den destek istediklerini açıkladı. Musul’da 28 Türk tır şoförü rehin alınırken IŞİD’in kentteki cezaevlerinde bulunan bin 400’den fazla tutukluyu da serbest bıraktığı kaydediliyor. Musul’da 3 binden fazla IŞİD militanının aktif olduğu sanılıyor.

Musul’da bölge halkı, silahlı saldırganların Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) ait siyah bayrak dalgalandırdığını söylüyor.

AFP haber ajansının aktardığına göre Nuri el Maliki gönüllülere de ‘Irak ordusuna katılmaları’ çağrısında bulundu. Maliki, İslamci militanlara karşı savaşacak gönüllülere silah ve malzeme tedarik edileceğini ifade etti.

‘Bölgeyi terk edin’

IŞİD’in Musul’un Tennak, Yermuk, 17 Temmuz ve Risale mahallerinin kontrolünü ele geçirdiği ve bölge halkına anons yaparak evlerini terk etmelerini istediği haberleri geliyor.

Binlerce Musullunun da Irak Kürdistanı yönetimindeki Duhok ve Erbil’e kaçtıkları belirtiliyor.

28 TIR Şoförünü Rehin Aldılar

Doğan Haber Ajansı (DHA) da İskenderun’dan Musul’un Geyara ilçesindeki termik santrale mazot götüren 28 Türk şoförün de IŞİD tarafından rehin alındığını aktardı.

Kerkük’e İlerliyorlar

Akşam saatlerinde bölgeden gelen bilgilere göre, cihatçı çeteler Kerkük ve Selahaddin kentlerine doğru ilerliyor.

Musul’u ele geçiren IŞİD, büyük bir ordu ile Erbil ve Kerkük’e ilerliyor.

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − five =

More in Haberler

To Top