Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

IŞİD Saldırısından Kaçan Şii Türkmenler Yardım Bekliyor

Haberler

IŞİD Saldırısından Kaçan Şii Türkmenler Yardım Bekliyor

Terör örgütü Irak- Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Şii Türkmenlerin yaşadığı Kerkük’ün Beşir köyünü işgal etmesinin ardından, köy halkı çareyi Kerkük’e sığınmakta buldu.

sii-turkmenler

 

Terör örgütü Irak- Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının Şii Türkmenlerin yaşadığı Kerkük’ün Beşir köyünü işgal etmesinin ardından, köy halkı çareyi Kerkük’e sığınmakta buldu. Olası bir saldırya karşı Kerkük yakınlarındaki Tazehurmatu kasabası sakinleri de evlerini terk ediyor. Kerkük ve Leylan bölgesine göç eden Türkmenler, büyük sıkıntı yaşıyor. Köyden kaçan Türkmenler, Kerkük’teki bir evde 8 aile, toplam 50 kişi birlikte kalıyor.
Cihan Haber Ajansı’na konuşan sığınmacılar, içler acısı durumlarına Irak yönetiminin çare bulmasını istiyor.

Şii olduklarından dolayı IŞİD militanlarının saldırısına uğradıklarını söyleyen Zehra Kazım isimli Türkmen kadın, çoluk çocuk evlerini terk etmek zorunda kaldıklarını belirtti.

Gözyaşları içinde yaşadıklarını anlatan Kazım, “Hiç halimiz, takatimiz kalmadı. IŞİD saldırısına karşı çocuklarımızla yollara düştük. Biz Şii Türkmeniz. Sadece Şii bölgelerine saldırı yapıyorlar. Şii olduğumuz için bize böyle saldırıyorlar. Bari Şiiler bize yardım etsin.”

Her şeylerini bırakarak kaçmak zorunda kaldıklarını vurgulayan Kazım, “Evimiz barkımızı terk ettik. Her şeyimiz orada kaldı. Şimdi yollara düştük. Biz hükümetten asker göndermesini ve bizi korumasını istiyoruz. Asker istiyoruz, asker. Yemek yardımı istemiyoruz. Hükümetten askeri yardım göndermesini istiyoruz.”

Türkmenlerin hiç kimseyle bir sorunu olmadığını vurgulayan Kazım, “Beşir köyünde çocuklarımızı öldürdüler. Bizi taciz ettiler. Namusumuza göz diktiler. Şiiler yada Türkiye bize yardım etsin. Bizi öldürseler dahi dinimizden ve Türkmenliğimizden vazgeçmeyiz.”dedi.

Aynı evde kalan Fatma Hüseyin ise, işgal edilen Beşir köyünde insanların IŞİD militanları tarafından öldürüldüğünü yada asıldığını iddia etti.

Hükümete seslenen Hüseyin, “Neden uçakları kaldırmıyorlar. Bizden oy isterken herşey çok güzeldi. Biz hükümetten hareket bekliyoruz. Askeri yardım istiyoruz. Bize silah versinler, o zaman ölene kadar IŞİD ile savaşırız. Çatışmadan kaçmayız. ” ifadesini kullandı.

Daha sonra evde kalan kadın ve çocuklar hep birlikte, Şiilerin tekbiri sayılan, “Leybeyke ya Hüseyin” diyerek tepkilerini ortaya koydular.

cihan

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ten + 1 =

More in Haberler

To Top