Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Munzur Gözeleri Kuraklıktan Etkilendi

Doğa ve Çevre

Munzur Gözeleri Kuraklıktan Etkilendi

Dersim”in Ovacık ilçesindeki Munzur Gözeleri’nde son günlerde kuraklığı andıran görüntüler ortaya çıktı.
Dersimnews.com – Munzur nehrinin ana kaynağı olan Dersim’in Ovacık ilçesindeki Munzur Gözeleri, kuraklıktan etkilendi.

 

munzur-gozeleri

Munzur nehrinin doğduğu yer: Munzur Gözeleri

Dersim kent merkezine 80, Ovacık’a ise 17 kilometre uzaklıktaki MunzurGözeleri’nde son günlerde kuraklığı andıran görüntüler ortaya çıktı.

Munzur dağlarının eteğinde yaklaşık 300 metrelik alanda irili ufaklı 40 göz halinde çıkan gözelerin olduğu bölgeye gezmeye gelen vatandaşlar, önceki yıllarda suyun şarıl şarıl aktığı ve küçük şelaleler oluşturduğu bölgede bu yaz mevsiminde kuraklık manzaralarıyla karşılaşınca şaşkınlık yaşadı.

Munzur Gözeleri’ni gezen vatandaşlardan Serkan Dermanlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Her yaz mevsiminde Munzur Gözeleri’ni ziyaret ederim. Bu sene geldiğimde farklı bir manzarayla karşılaştım. Suların bu kadar azaldığını, kaynakların bu kadar kuruduğunu ilk kez görüyorum. Normalde burada ağustos ayında bile suların kuruduğu görülmemiştir” diye konuştu.

Süleyman Koçuk da Munzur Gözeleri’nde 14 yıldır stant açtığını belirterek, “Normalde ağustos ayında çekilen sular, bu sene haziranın son haftasında çekilmeye başladı. Munzur Gözeleri denildiğinde akla ilk su gelir. Bu yıl da sular erken çekildiği için gelen vatandaşlar hayal kırıklığına uğruyor” dedi.

 

MUNZUR GÖZELERİ

Munzur Çayı’nın kaynağı olan ve çevresindeki doğal güzelliklerle dikkati çeken gözeler, Tunceli turizmi açısından büyük önem taşıyor.

Yöre halkının piknik için tercih ettiği mekanların başında gelen Munzur Gözeleri’nin suyunda lezzetli alabalıklar yetiştiriliyor.

Gözelerin olduğu bölgede, oturma alanları, beton setler, küçük havuzlar ve köprüler bulunuyor.

Haber: Zeynel Abidin Çolak

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Continue Reading
You may also like...
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

15 − six =

More in Doğa ve Çevre

To Top