Connect with us

Dersim News, Dersim Haber, Dersim

Yazar Ali Kaya’dan Ehl-i Haklar ve Dersim Çalışması

Haberler

Yazar Ali Kaya’dan Ehl-i Haklar ve Dersim Çalışması

Tarihçi yazar Ali Kaya’nın “”Ehl-i Haklar ve Dersim” isimli çalışması İran coğrafyasında yaşayan Ehl-i Haklar’ın Dersimlilerle olan ilişkisini incelemiş.

Dersimnews.com – Tarihçi yazar Ali Kaya, “Ehl-i Haklar ve Dersim” çalışmasıyla İran’da yaşayan Alevi Ehl-i Haklar’a dair gözlemlerini Dersim Aleviliği perspektifinden analiz ediyor.

Yazar Kaya’nın çalışmasının tanıtım yazısında şu ifadelere yer veriliyor:

“Ehl-i Haklar ve Dersim, 1932-1936, 1937-1938 ve 1939 tarihlerinde Dersim’de yaşanan acı olayların bugüne kadar gizlenmiş bazı önemli belgeleri ile Dersim’in tarihi, dili, inancı ve kültürel değerleri konularında yeni bilgi ve bulgular sunuyor. Kitap, yazarın Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ile Tunceli ve Bingöl üniversitesilerinde sunduğu tebliğler ve Adıyman, Elbistan, aydın, Londra ve Berlin’de verdiği konferans metinlerinden oluşuyor. Alevi inanç ve talepleri, Zaza dili ve Zaza tarihi üzerine olan bu metinlerdeki bilgi ve belgelerin önemli bir kısmı yenidir.

Elinizdeki kitapta ayrıca, İran, Irak, Hazar’ı kapsayan bölgede yaşayan Alevilerin akraba topluluğu Ehl-i Haklar ile ilgili önemli bilgiler de yer almaktadır. Yazarın İran, Irak, Hazar’ı kapsayan bölgede yaptığı gezi izlenimleri, Ehl-i Haklar’ın inançları ve İran’daki Ehl-i Beyt inanç merkezleri konusundaki bilgiler ve bulgular bunlar arasındadır.

Okunması ve incelenmesi gereken kaynak niteliğindeki Ehl-i Haklar ve Dersim’deki yeni bulgu ve belgeler Dersim bölgesinin halkına tarihine katkısı yadsınamaz ki, Ali Kaya’nın bilimsel objektiflikten uzaklaşmadan insan sevgisi, barış gibi evrensel ortak değerleri gözeterek konulara yaklaşımı da önemli bir ölçüttür.”

ali-kaya-ehli-haklar-ve-dersim

Sosyal medyada paylaşın
        
   
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

thirteen + four =

More in Haberler

To Top